Otonom sinir sistemi hakkında bilgi

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
sinir sistemi - özerk sinir sistemi

Otonom Sinir Sistemi ya da Özerk Sinir Sistemi, istemsiz yaptığımız hareketleri gerçekleştirir. Visseral sinir sistemi veya vejetatif sinir sistemi olarak da bilinir.

İkiye ayrılır: Parasempatik sinir sistemi ve sempatik sinir sistemi.


sempatik sinir sistemi

Sempatik sistem doku ve organlara gönderdiği sinyallerle genel olarak vücudun aktivitesini, enerji tüketimini artırıcı yönde hareket eder. Örneğin sempatik sinirler kalbin çalışma hızını ve atardamarlardaki kan basıncını artırır. Sempatik sistem aynı zamanda organizmanın korku, öfke, dehşet, heyecan ve şiddetli ağrı gibi stres yaratan durumlarda tepki oluşturmasını sağlar.

Örneğin kas aktivitesi gerektiren stres durumlarında, hipotalamusun uyarılmasıyla sempatik sistem organizmada bazı değişikliklere yol açar. Bunlardan bazıları kandaki glikoz yoğunluğunun artışı, atardamarlarda kan basıncının yükselmesi ve kas gücünün artmasıdır. Bu değişiklikler organizmanın stresle baş etmesinde etkili olur.


parasempatik sinir sistemi

Hareketlerimizi yavaşlatır. Parasempatik sistem doku ve organlara gönderdiği sinyallerle genel olarak vücutta enerjinin korunmasını sağlayacak yönde etki eder. Örneğin kalp atışının yavaşlaması, sindirimin artması gibi.


alıntı