Ovaköy Köyü Köşk Aydın

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ovaköy Köyü Köşk Bilgileri - Ovaköy Köyü Hakkında -Ovaköy Köyü Tanıtımı - Ovaköy Köyü Resimleri

İlçe: KÖŞK - İl: AYDIN

Köy Muhtarı: Yalçın YEL


Muhtarlık Erişim Bilgileri:
Telefon:

0256-4715359
Cep Telefonu:

0537-7693759

Aydın
Bilgiler
Nüfus 715 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 09570
Alan Kodu 0256
Yönetim
Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
İl Aydın
İlçe Köşk
Web Sitesi

Ovaköy, Aydın ilinin Köşk ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün eski yerleşim yeri köyün güney kısmında ovada bulunmaktadır.Köyün şimdiki yeri tarihi kervan yoluna yakınlıgı,çiftlik köyüne ve beyköyüne yakınlıgına taşınarak yerleşim yeri ol muştur.Eski adı Davilye'dir.1970 yıllarında köy ihtiyar heyetinin aldıgı bir kararla OVAKÖY adına kavuşmuştur.Köy meydanında bir adet ulu çınar bulunmaktadır.Kaç yaşında oldugu bilinmemektedir.1970 yıllarında çınarın kuzey kısmında, ateşte çay pişirilen duvarları kerpiçten bir kahve vardın. Pehlivan Ahmet'in kahvesi denilirdi.Kahvenin bitişiginde miiiisss gibi gevrek ve ekmek yapan fırın vardı.Köyün ihtiyarlarından eski bekçi Osman Akarım,eski muhtar Tahir Turan,Kazım Memiş,Kamil Memiş,Keleş Ahmet,Sadık Tan,Apdullah Kırmızı,Mehmet Ali Kırmızı gibi ihtiyarlar bu agacın dalları,beli ve kökü dillensede hatıralarımızı anlatsa derlerdi.Hasır yazılır,pehlivan dayı çayı demler,koyu sohbetlere dalınırdı.Kimimiz hasırda uyuya kalırdık. çınarın kökü bize yastık olurdu' derlerdi.(Ölenlere Allahtan rahmet diliyoruz.)Şimdi ki halini sorarsak, eger dibi betonlanmış.Artık eski tadı yoktur.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri.Aydın -Denizli karayolu üzerinde kuyu tandır ları meşhurdur.Yazları karpuzve sebze bol odugundan,soguk karpuz, yogurtlu karışık kızartması meşhurdur. Kışın'da tarhana çorbası sıcak sıcak içilir.

Coğrafya

Aydın iline 17 km, Köşk ilçesine 3 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 715
1997 728

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Yalçın Yel
1999 - Namık Turan
1994 - Muammer Sinan
1989 - Muammer Sinan
1984 - Tahir Turan

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz