Oyalı Köyü Besni Adıyaman

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Oyalı Köyü Besni -Oyalı Köyü Hakkında - Oyalı Köyü Tanıtımı -Oyalı Köyü Resimleri

Adıyaman
Bilgiler
Nüfus 455 [1] (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 02300
Alan Kodu 0416
Yönetim
Coğrafi Bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
İl Adıyaman
İlçe Besni
Web Sitesi [2]

Oyalı, Adıyaman ilinin Besni ilçesine bağlı bir köydür.


Tarih

Köyün ismi Hamza ağa denilen ağadan gelmektedir[kaynak belirtilmeli]. Esas adı Hamziyan'dır. İlçede köyün ismi böyle bilinir. Sonradan resmi ad olarak Oyalı ismi verilmiştir.
Kültür
Köye has yemekleri; tırşık, melemen, besni tavası, basalla, içli köfte, kısır, cıvık cutte ve hıyar cacığıdır. Ayrıca köy salatalık, süt ve süt ürünleriyle öne çıkar. Özellikle besni üzümü adı altında gelir kaynağı üzümdür. Son yillarda köyden dışa göç artmıştır.
Coğrafya

Adıyaman iline 51 km, Besni ilçesine 6 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Yazları sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve sürekli kar yağışı almaktadır.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 455
1997 488
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köydeki önceki yıllara nazaran üzüm üreticiliği azalmıştır. Bunun sebebi iklim değişiklikleri ve çeşitli salgın hastalıklar sonucu bağların zarar görmesidir. Fakat yeniden bağ dikimleri son yıllarda yeniden hız kazanmıştır
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır ama kullanılmamaktadır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi bulunmktadır ama ebesı yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak :Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz