Özbey Köyü Hakkında Bilgi Kandıra Kocaeli

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kandıra Özbey Köyü - Özbey Köyü Hakkında - Özbey Köyü Tanıtımı - Özbey Köyü Resimleri
Köy Muhtarı: FEVZİ NERGİZ

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
0 262 576 01 77

Cep Telefonu:
0 535 242 85 99

Kültür

Köyde düzenli olarak her yıl resmi ve dini bayramlar yapılır. Halk birbirini dini bayramlarda ziyaret eder. Resmi bayramlarda halk Özbey İlköğrenim Okulu'nun bahçesinde toplanır ve çocukların gösterilerini izler. Köyde heryıl askere gidecek gençlere eğlence yapılır. Sazlar, zurnalar, davullar çalınır. Özbey bir Kandıra köyü olduğu için düğünlerinde ve asker eğlencelerinde meşhur Kandıra Çiftetellisi oynanır. Düğünler üç gündür ve genellikle eğlenceli olur. Düğünlerin üçüncü günü damat tarafı isteğe bağlı yemekli mevlit okutur. Sonra konvoylar yapılarak gelin alınır.

Coğrafya

Kocaeli iline 100 Km. daha fazla, Kandıra ilçesine 15 Km. uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2000 - 98
1997 - 96

Ekonomi:

Köyün ekonomisi tarım makinacılık hayvancılığa dayalıdır. Köyün en büyük sorunu yazlar son yıllarda kurak geçtiği için su'dur. Yer altı kaynakları yeterli olmadığından tarım kuru yapılmaktadır. Köye sulu tarım yapmak için su kaynağı yapılırsa köyde üretilemeyecek ürün kalmayacaktır. Besi tavukculuğu yapılmaktadır. En büyük eksiklik Yer altı sularının az olması,Traktörlerle tankerle su taşıyıp bahcecilik yapılmaktadır.Bir miktarı Kandıraya ÇARŞAMBA pazarına bir miktarı ise İSTANBULA aracılar vasıtası ile sunulmaktadır. Halkının % 90 manavdır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi,kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur fakat telefon santrali vardır.Postacılar tarafından posta işlemleri giderilmektedir. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik vardır.Köyün çöp sorunu büyükşehir belediyesi tarafından giderilmiştir.Köye parke taşlar döşenmiştir.Köyde ibadet yeri cami ve muhteviyatı mevcuttur.


Kaynak : Yerelnet

Vikipedi

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz