Özören Köyü Merkez Samsun

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Özören Köyü Bilgileri - Özören Köyü Hakkında - Özören Köyü Tanıtımı - Özören Köyü ResimleriÖzören, Samsun ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe:Merkez

İl: SAMSUN

Tarihi

Köyün adı daha önce EĞRİBEL idi.Özören olarak değiştirildi.

Kültür

Köyün halkları arasında farklı kultür ve gelenege sahip insanlar bulunduğu için zengin bir kültürel altyapı sözkonusudur. Bunun sonucunda tadılmaya deger lezzetler ortaya cıkmıştır.Ayrıca son yıllarda yapılan geleneksel yayla şenlikleri koyümüzün görülmeye deger bir sosyal aktivesidir. Eğer bir gün köyümüze yolunuz düşerse mahallelerimizden Toramantepe'ye uğrayın. Buranın cana yakın insanlarıyla bır sıcak çay için ve o güzel manzaradan siz de payınızı alın.Öte yandan köy merkezine 3 kilometre mesafedeki dogal kaynak suyundan bir çay içmenizi tavsiye ederiz.Unutmayın yaşamak hayattan tat almaktır.

Coğrafya

Samsun merkezine 28km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karadeniz iklimi etkisindedir

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 377
2000 370
1997 355

Köy Muhtarı: OSMAN MANZAK

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (362) 478 00 04
Cep Telefonu: 0 (536) 556 01 22

Ekonomi

Fındık üretimi fazladır.Ayrıca mısır ve buğday da ekilir. Yanısıra geniş otlaklarında büyükbaş hayvancılık yapılır. Üretilen süt ve peynirler şehir merkezindeki pazarlarda satılmaktadır. Ailelerin büyük bir bölümünün geçmişte Almanya, Hollanda ve Belçika'ya giden akrabaları sayesinde özellikle yaz aylarında nüfus artar. Ayrıca yurtdışında yaşayan bu insanlar köye yazlık son derece modern evlerle hoş bir görüntü kazandırırlar.

Altyapı bilgileri

Köyde bir ilköğretim okulu vardır. Adı Şehit Metin Arslantürk ilköğretim Okulu'dur. Birçok köyden buraya taşımalı eğitim yapılır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Ayrıca su kaynaktan geldiği için il merkezinden çok sayıda vatandaş, içmesuyunu buradan karşılar. Ayrıca manzarası ve altyapısı pekçok köye göre avantajlı olduğu için şehir hayatından sıkılanlar, yüksek yerlerinden denizin de görülebildiği köye bungalo tipi evleriyle yeni bir çehre kazandırmaktadır.kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi vardır ancak ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde bakkal ve tüp bayii vs gibi acil ihtiyaclar için uygun yerler de bulunmaktadır.

İle Uzaklığı: 35 km

İlçeye Uzaklığı: 35 km

Rakım:m

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Özören Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz