Panlı köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Panlı köyü - Panlı köyü Pınarbaşı - Panlı köyü hakkında - Panlı köyü resimleriİlçe: PINARBAŞI - İl: KAYSERİ

Panlı, Kayseri ilinin Pınarbaşı ilçesine bağlı bir köydür.

1789 Kafkas-Rus Savaşı sonrası yaşanan büyük sürgünde anavatanlarını terk etmek zorunda bırakılan Adıgelerin (Çerkes) Abzeh koluna bağlı halkın yerleştiği bir köydür. Bu civardaki iki Abzeh köyünden biridir. (Çukuryurt-Panlı) "Panlı" adının Roma döneminden kalan efsanelerden türediği düşünülmektedir; ancak tatmin edici bir kayıt yoktur. Köy yamacındaki eski "Sunak" dikkat çeker. "Panlı" adının bu tarihi eserle ilgisi olduğu düşünülmektedir.(bu son cümle doğru değildir.silinmiştir.)

Kayseri iline 80 km, Pınarbaşı ilçesine 50 km uzaklıktadır.

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.karasal iklimin etkisinde bulunan panlı köyü yazları genelde sıcak ve yağışsız geçer kışlarıda soğuk ve yağışlıdır

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. ayrıca köyde birde at yetiştirme ve üretim çiftliği bulunmaktadır

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi vardır Sağlık ocağı vardır köyde cami bulunmakta olup cami imamına ait lojman bulunmaktadır.köyde ayrıca diğer memurların ikamet edeceği memur lojmanlarıda bulunmaktadır Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.panlı köyü alt yapısı itibarıyla çevre köylerin en gelişmiş köyü konumundadır.

Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz