Papağan Cichlid (C. citrinellum x C. synspilum)

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Papağan Cichlid (C. citrinellum x C. synspilum)
Latince Adı: Yok

Habitatı ve Anavatanı: Yok

Beslenme Biçimi: Etçil (Rengini muhafaza etmesi için özel renklendiricili papağan yemleri kullanılmalıdır.)

Davranış Biçimi: Orta derecede agresif.

Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif.

Yüzme Seviyesi: Dip-Orta

Cinsiyet Ayrımı: Kesin bir cinsiyet ayrımı yoktur. Yumurta dökme zamanında anlaşılır.

Üreme: Erkekler kısırdır. Dişiler Midas cichlidle çiftleşebilirler. Düz yumurta dökerler. Dişi-erkek yumurtalara beraber bakarlar.

Sıcaklık: 25 °C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 25 cm

En Az Akvaryum Hacmi: 250lt

Su Sertliği: Orta-Sert

pH: 7.0-7.6

Zorluk Seviyesi: 3

Genel Yorum: Akvaryum ortamında 2 farklı Amerikan Cichlidi'nin (Midas Cichlid x C.synspilum) çiftleşmesiyle oluşmuşlardır. Renkleri ve davranışları nedeniyle oldukça tutulan bir türdür. Renklendiriciler kullanılarak sarı, mavi, yeşil gibi renklere büründürülmüşleri mevcuttur. Çoğu akvaryum otoritesi tarafından üretilmesi beslenmesi etik açıdan doğru bulunmaz. Doğada olmayan bir hibrittir.


Aktavist Yorumları: 1) Ben yaklaşık 8 aydır papağan türünü besliyorum ve bu türü ilk kez yazıldığım yurtta gördüm.Şu an ordaki 600 ltlik akvaryuma da ben bakıyorum. daha beni görür görmez gülümsemesi cidden hoşuma gidiyordu; ama bu balıklar herkesi seçiyor ve kimin onu sevdiğini hissediyorsa ona gülümsüyor buna da eminim.Balıkların hafızası 6 saniye derler bence bu papağanlar için yalan bir söz deney veya her neyse...Size kendi deneyimden söz edeyim.Ben ve annem ne zaman odaya girsek onlara kurduğum akvaryumdaki batık gemiden çıkıp oyunlar oynuyolar.Fakat tanımadıkları birisi geldiği anda saklanıp ufak deliklerden onları izliyolar.Eğer gelen kişinin onları sevdiğini hissederlerse dışarı çıkıp ona da bakıyorlar. Güven arttıkça daha rahat hareket ediyorlar. Ayrıca çok da kıskançlar hele yer konusunda hiç anlaşamıyorlar en güzel yerlere eşleriyle taarruz yapıp alıyorlar :) Sonra da diğerleri gaza gelip onlar da sıra ile bölgeleri ele geçiriyolar.Ben onca deniz akvaryumu balığı onca tatlı su balığı gördüm ama bunlar kısırlıkları hariç kusursuz ve sorunsuzlar.Ben bu 6 papağanımı 120 lt lik akvaryumumda besliyorum. Herkese tatlı hobilerle sağlıklı bi yaşam dilerim.

2) Yaklaşık 3 aydır 2 Oskarımla birlikde bu inanılmaz balığa bakıyorum. Boylarına bakmadan ikisi kafa kafaya verip oscarları bolgelerine yaklaştırmıyorlar.Oscarım ağızı açıp üstüne yürüdüğünde onlarda oscarı ağzına bir kafa atıyorlar inanılmaz.Ben bunu ufak aile içi sataşma diyorum.Çünkü ufaklıktan beri beraberler oscarlarımla.Yoksa kan gövdeyi götürür inanın.Ben papağanlarıma HeroPapiler diyorum ciddi cesaretli ve ilginç bir yüzüleri var. Bir bakıyorsunuz akvaryumun bir ucundan diğer ucuna hızlı hızlı yüzerek oyun oynuyorlar ve aniden durup kendi etraflarında alsatar bal satarım oynuyorlar.Harikalar.Bölge edinmeleri ve rahat etmeleri için içi boş kırık saksı veya taşlardan kovuk yapmanızı tavsiye ederim.Farklı Cichlid yemleri verdiğinizde daha neşeli ve enerji dolu oluyorlar. 20 yıla yakın bir çok balık besledim ama bana oscarlarımla birlikte en büyük hazı bu balıklar verdi. Yakın zamanda uygun bir Midas alıp yavru almak şu anda en büyük hayalim.O zaman onlara yeni akvaryum ve ev yapacağım.Bunu hak ediyorlar.Dış parazitlere karşıda ciddi dayanıklılar bu arada.Saygılarımla

3) Alırken 1 dişi papağan 1 midas cichled almanızı öneririm.Yoksa çiftleşme zamanında diğer balıklarınıza aşırı şekilde zarar verebiliyorlar.

4) Benim hayranı olduğum bir balık. Maalesef üremiyorlar, bu da onların tek olumsuz yanı. Bence çok dayanıklılar. Beş yıl gibi uzun süre yaşayanlarını besledim. En sevdiğim yanlarından biri de kendilerini savunmaya istekli oluşları.

5) Küçükken sakin mizaçlı, fakat büyüyüp eş tutucağı zaman aşırı agresif tavırları oluyor. Diğer balıkları, boyutları ve cinsleri ne olursa olsun, kovalıyor.

6) Bende 4 tane var. Birini bakteriyel hastalığından dolayı ayrı akvaryuma aldım. Gözü fırladı
3 yaşımdan beri akvaryumla uğraşıyorum. Bir tane çok küçük yavrulukta, diğer ikisi bir astranot ve iki pacuyla yaşıyor.Bence en iyi tür. Fazla kavgacı değil, tabii bir şeylere kızmadığında... Seranın renklendirici yemini aldım; ama nedense rengi açıldı. İngiltere'de bir yazıda okudum: renklerinin değişimi hoşlarına gitmez ve ömrünü kısaltırmış; ama umursamadım. Bir tanesi 6 yıldır yaşıyor. Bence cichlidler içinde en iyisi. Bir arkadaşım yavru aldı; onu da araştırdım. Her bin papağandan 3'ü yavru verirmiş; kısmet...


7) Bende iki tane vardı. Aldığımda kan kırmızısıydı; fakat gün geçtikçe turunculaştı ve erkek olanı bembeyaz oldu. Anlayamıyorum neden böyle olduğunu. Papağanın bir değişik türü var: "dimas". Hem üretebiliyorsunuz hem de akvaryuma elinizi sokarsanız sevebiliyorsunuz.

8) Benim akvaryumumda da papağan var. Bu balık benim akvaryumumun polisi gibi. Yani demek istediğim benim Cichlidler arasında bir anlaşmazlık olunca ikisine de vuruyor. Böylece bir daha korkularından dövüşemiyorlar. Ayrıca bu balıklar çok cana yakın.

9) Çok güzel balıklar. Erkekleri kısır ancak severumlarla eş tutabiliyorlar. Ben beyaz severumla denedim ve sonuç aldım. Tavsiye ederim.

10) Papağan cichlid hoşuma giden bir balık. Bende 6 tane var; en büyük çift 20 cm. Erkeğinin rengi çok güzel portakal sarısı, dişi bikaç kez yumurta döktü; ama erkek kısır olduğu için yumurtalar birkaç güne mantarlaştı. Akvaryuma elimi soktuğumda en büyük erkek elime saldırıyor. Bana meydan okuması hoşuma gidiyor.

11) Çok yaramaz bir balık. Akvaryumcuların korkulu rüyası; ama bir o kadar da insana yakın. Akvaryumun camına yaklaşınca hemen geliyor. Yaramaz olmasına bakmayın, akvaryumun vazgeçilmezlerinden...

12) Ben akvaryumumda bir adet besliyorum. Salına salına yüzmesi,canlı rengi ve ilginç davranışını izlemek hoş oluyor. Ancak yeni bir akvaryum ortamına hemen alışabilen bir tür değil. Çok ürkek oluyor. Aynı zamanda çok agresif bir tür. Akvaryum içinde yuva kavgası yapmasını ve kur yapan çiftler kovalamasını çok seviyor. Benim tavsiyem akvaryum içinde sadece kendi türünün beslenmesi.

13) Yaklasık 4 seneden beri ceşitli renklerde ( pembe - kırmızı -turuncu - kavuniçi ) papağan besliyorum. Bu türlerin insana olan yakınlığına alıştıktan sonra başka türler ilgimi çekmedi.Her ne kadar katır bir tür olsa da üreme zamanında dişi olanların yumurta döktüklerini gördüm. Kocaman oldular. Onları sattım ve şu an küçük olanları büyütüyorum. İlk başta çekingen daha sonra ise elinizden yem yiyecek kadar insana yakın okuyorlar. Ayrıca su değişimine karşı son derece dayanıklı bir tür..