Paşacık Köyü Banaz Uşak

DeMSaL

Özel Üye
#1

Paşacık Köyü Banaz Uşak konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Paşacık Köyü Banaz - Paşacık Köyü Bilgileri - Paşacık Köyü Banaz Hakkinda - Paşacık Köyü ResimleriPaşacık, Uşak ilinin Banaz ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: BANAZ - İl: UŞAK

Köy Muhtarı: Mustafa SANDIKLI

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: Bilgi yok

Demografik Bilgiler:

İle Uzaklığı: 53 km

İlçeye Uzaklığı: 22 km

Rakım: 1150 m

Tarihi
Paşacık köyünün kuruluş tarihi bilinmemekle birlikte, köyün yaklaşık olarak 350-400 yıl önce kurulduğu söylenmektedir. Köyün adına paşacık denilmesinin nedeni ise köylüler tarafından şöyle anlatılmaktadır. Köy eskiden Karapınar mevkiinde kurulmuştur. Çünkü burası ana yoldan uzak ve otlak yeri daha boldur. Zamanla buraya yerleşmiş olan aileler bu bölgeden ayrılarak köyün şimdiki kurulduğu yere iskan olduğu ve bu köye ilk yerleşen kişinin isminin Paşacık isminde birisi olması nedeniyle bu köye Paşacık denildiği rivayet olunmaktadır.

Köy, doğusundan Balcıdamı ve Karaköse köyleri, kuzey doğusunda Çiftlik köyü, kuzeyinde Büyükoturak, batısında Corum köyü, güneyinde Yenice köyleriyle komşudur.

Köyün rakımı 1050 metre olup, ilçeye uzaklığı 29 km.dir. köyün ulaşım,haberleşme ve elektrik sıkıntısı yoktur. ilkokul Cumhuriyeti ilanından hemen sonra 1925 yılında açılmıştır. Okuma - yazma oranı %93 civarındadır. Al sanatları olarak köyde kilim, halı, çul, dokunmaktadır. Ayrıca köyde marangozluk ve demircilik yapan kişilerde bulunmaktadır. Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Sonyıllarda da köyde arıcılık da yapılmaktadır.

Coğrafya
Uşak iline 53 km, Banaz ilçesine 22 km uzaklıktadır.

İklim
köyümüzün iklimi yazları sıcak ve kurak kışları yağışlıdır

Ekonomi
köyümüzde ğenel olarak tarımcılık yapılır , tarımcılığında kuru tarım çeşidi yapılmaktadır, köyümüzde hayvancılık da yapılmaktadır özellikle büyükbaş hayvancılık ve küçükbaş hayvancılık yapan aileler vardır, köyümüzde yapılan tarım türleri şunlardır:Buğday ,Arpa , yulaf , Nohut , Haşhaş vb

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 -Mustafa SANDIKLI
1999 -Hüseyin AKSU
1994 -Fazlı YORULMAZ
1989 -Hıdır DANIŞMAZ
1984 -Ahmet ERCAN
2009- Aysun YILDIZ

köyümüzün eğitim durumu hakkında genel bilgi
köyümüzde ilköğretim okulu mevcuttur , köyümüzde bir anaokulu öğretmeni bir de ilkokul öğretmeni bulunmaktadır köyümüzün son zamanlarda eğitim seviyesi yükselmektedir şu son 10 yıl içerisinde okuyan ünüversite öğrencisi çoğalmaktadır ve köyümüzün ilköğretim okulunda okuyup da şuan avukat,öğretmen , polis, zabıt katipi , doktor, astsubay , teğmen , sağlık memuru, olan birçok arkadaşlarımız mevcuttur.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz