Paşacık Köyü Çemişgezek Tunceli

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Paşacık Köyü Çemişgezek-Paşacık Köyü Bilgileri-Paşacık Köyü Resimleri-Paşacık Köyü Tanıtımı

Paşacık, Tunceli ilinin Çemişgezek ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: ÇEMİŞGEZEK - İl: TUNCELİ

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:Bilgi yok

Demografik Bilgiler:

İle Uzaklığı: 139 km

İlçeye Uzaklığı: 16 km

Rakım: 1380 m

Tarihi
Eski adı Oskih(veya oskeğ, yerel dilde "uskeğı" olarak telafuz edilir) olan köy, daha önce Ermeni köyü olarak kurulmuştur. Oskih'in kelime anlamı Ermeni dilinde "Altın" olarak bilinmektedir. Köyde Ermenilerden kalıntı olarak kilise, çeşme vs.kalıntıları mevcutur.bu eserler tahrip edilmiş özellikle killise harabelerinin taşları ev yapımında kullanılarak tahribatın önüne geçilememiştir. Paşacık'ın nerden geldiği ve diğer bilgiler kısa zamanda eklenecektir.

Kültür
Köy, yörenin gelenek ve göreneklerini yaşatmakla beraber hızla değişime uğramaktadır.Yine de özellikle toplum için önemli olan düğün törenleri, cenaze törenleri, hızır orucu, muharem ayı ile ilgili temel gelenek ve görenekler zamana direniyor. bu törenlerin en önemli özelliği köylüler arasında oluşturulan dayanışmadır.

düğün törenlerinde yapılan ziyafet sofralarında et kavurma, pilave ve hoşaf en çok tercih edilen mönüdür. Dinsel törenlerde Kış aylarında sıklıkla yapılan ve özellikle sabahları tercih edilen geleneksel yemeği "kurdı"dır. ayrıca "şir" ve "bıcka şirı" da en önemli geleneksel yemeklerindendir. çorba olarak "ekmek çorbası ve çorba germı" tatlı olarak da "bıcka qatı"dır. bunların yanında kurutulmuş ve taze meyve ve sebzelerden yöresel yemekler de mevcuttur.


Coğrafya
Tunceli iline 139 km, Çemişgezek ilçesine 6 km uzaklıktadır.

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri

2000 207

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün [[içme suyu şebekesi 2007 sonu itibariyle tamamlanacaktır. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi vardır ancak ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır, ancak sağlık personeli olmadığı için kapalıdır. Önceki yıllarda ebe görev yapardı. . Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
kaynak: yerel net
vikipedi özgür ansiklopedi

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz