Paşaköy Köyü Alanya Antalya

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Paşaköy Köyü Alanya - Paşaköy Köyü Bilgileri - Paşaköy Köyü Hakkinda - Paşaköy Köyü ResimleriPaşaköy, Antalya ilinin Alanya ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: ALANYA - İl: ANTALYA

Köy Muhtarı: Mustafa ŞİMŞEK

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 5121993

Cep Telefonu: 05352448524

Demografik Bilgiler:

İle Uzaklığı: 153 km

İlçeye Uzaklığı: 18 km

Rakım: 550 m

Tarihi
Köy adını hamdullah emin paşadan almıştır.köyde hamdullah emin paşaya ait vakıfa bağışlanmış birçok arazi bulunmaktadır.Köyun güneyin de olan yumru tepesinde,bir topçu taburu tarihte bulun muştur,bundan dolayı köyün diger adı da topçu dur.

köy girişin de,topçu taburunun kulladıgı su sarıncı bulunmaktadır.köy camisi köyün en güzel yerindedir ve tarihi eskidir.

Coğrafya
Antalya iline 153 km, Alanya ilçesine 13 km uzaklıktadır.Köy sınırlarından başlayarak çam,meşe ve akdeniz'in doğal bitki örtüsü olan maki ormanıyla kaplıdır.Köy adeta yeşillikler içinde kaybolmaktadır.Köyde zeytin,badem,kayısı,şeftali yani aklınıza gelebilecek her türlü meyve ve sebze yetiştirilmektedir.

İklim
Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.yazları serindir.yazlık için düşünenlere ulaşım açısından en ideal köydür.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 243
1997 229

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım,hayvancılık ve turizme dayalıdır. köyün genç nüfusu çoğunlukla turizm bölgelerinde turistik tesislerde çalışmaktadır.Son yıllarda sebze ve meyve üretimi artmıştır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz