Paşaköy Köyü Vezirköprü Samsun

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Vezirköprü Paşaköy Köyü - Paşaköy Köyü - Paşaköy Köyü -paşaköy köyü Hakkında - Paşaköy Köyü Resimleri - Paşaköy köyü Tanıtım - Paşaköy köyü Bilgileri

İlçe : Vezirköprü

İL : Samsun

Paşaköy, Samsun ilinin Vezirköprü ilçesine bağlı bir köydür.

Köyün Tarihi :

Köye ait yazılı bir kaynak bulunmamasına rağmen Bizanslılardan sonra 1398 tarinde Türkmenler ve Selçuklu döneminde bölgeye yerleşmişlerdir. 1398 tarihinde Yıldırım Beyazıt yöreyi Osmanlılar' a bağlamak üzere yapmış olduğu seferde Canik Beyliğinin merkezi Samsun'u ele geçirmiştir.Oğuz Türkmen boyları, Çepni/Alevi/Bektaşi Türkmenleri yerleşmiştir Tacerttin Paşa nın yaptırdıgı konaklardan ve hamalardan gelmektedir köyün adı 1695 yıllarındaki Celali is - yanları sırasında rumlar tarafından sık sık baskına uğramış yağmalanıp yıkılmıştır.1695 ve 1863 yılınakadar terkedilmiş bir köy olarak kalmıştır 1864 yıllarında oguz boyundan çepni yerleştirildi 93 harbinde köye yine Kurmanç lar yerleştirildi KURMANÇ BOYLARINDAN halen bu köyde yaşan aileler var bu sülalenin soyadı şuan ( YÜKSEL ) olarak biliniyor ama eski yıllarda MOLLA YUSUF OĞULARI diye biliniyormuş ilk yerleştikleri il aslında MUŞ ilinin BULANIK ilçesine yerleştirmişler ama ermenilerin hışmına ugrayınca samsun ili vezirköprü ilçesi paşaköyüne yerleşmişlerdir


Köyün Kültürü :


Köyde bayramların bir başka önemi vardır. Bayramdan birkaç gün önce çalışmaya giden gençler geliyorl ar. Bayram günü namazdan sonra camiinin önünde yaş sırasına göre eller öpülür ve bayram kutlanır . Bazen camiinin önünde toplanan yemekler yenir. Bu gelenek son yıllarda yavaş yavaş k aybolmaktadır . Bay ram günü hasta ziyaretleri yapılır, yaşlı kadınların elleri öpülüp bayramları kut la nır. Köyde görücü usulü ile evlenme vardır. Birkaç defa dünürlüğe (Buna halk arasında Ciscilik denir) gidildikten sonra, köyden 8-10 kişi ile kız evine gidilip yemek yenir. Kız evi isteklerini içeren bir listeyi oğlanın yakınlarına verir. Bu listede kıza ne alınacaksa yazılıdır. Daha sonra takılar belirlenir , dua yapılır. Ertesi gün kadınlar toplanır, nişan töreni yapılır. Nişanlılık süresince birbirlerini görmezler.


Düğünler Pazar günü yapılır. Vezirköprü’nün pazarı olan Pazartesi günü OKUNTU (Danışık) denilen davet yapılır. Yakın köylere, hısım ,akraba ve arkadaşlara erkek ve kız tarafı davetiye dağıtır. Köy içindekilere de şeker dağıtılır. Cumartesi günü köye davulcu gelir akşam köy meydanında ateş yakılır. Gençler ve çevreden gelen misafirler halay çekerler, çiftetelli oynarlar. Bu arada elekcuğa denilen orta oyununu oynarlar.

Pazar sabahı horoz yarışı denilen, takriben 200-400metrelik koşu yapılır. Birinciye bir horoz ikinciye bir havlu ve üçüncüye mendil verilir. Düğün sahibinin evine gelinir, damada takı takılır. Eğer kız da aynı köyden ise kız evine gidilir. Misafirler konak evine gidip yemek yerler. Bu sırada kadınlar da kız evinde toplanır ve geline takı takarlar.

Öğlen yemeğinden sonra kız evine gidilip geli n a lınır ve erkek evine getirilir. Yolda arabanın önünü kesen çocuklara bahşiş verilir. Oğlan evinin önüne bir nişan dikilir. Nişancı ve avcılar tüfekle ateş ederler ve hedefi vurana duruma göre kuzu, kaz, horoz ,hindi gibi bahşiş verilir. Düğün damadın sırtı yumruklanarak gerdek evine sokulmasıyla biter.

Köyün kendine has yemeklerinden en ünlüsü, genellikle düğünlerde pişirilen keşkektir. Keşkek üzerine etli ve nohutlu yahni dökülerek yenir. Köyde katık (süzme yoğurt) la yapılan yemeklerde meşhurdur. Bunlar; katık böreği, mecik, katıklı ekmek, katık sündürme vb. dir.

Köy Muhtarı : MEHMET AK


Muhtarlık Erişim Bilgileri :

Telefon : 0362-6884053

Cep Telefonu : 0535-3721191


Demografik Bilgiler :

Nüfusu : 2000 / 627

1997 / 635

İle Uzaklığı : 124 km

İlçeye Uzaklığı : 9 km

Rakım : 800 m
Vezirköprü Paşaköy köyü Altyapı Bilgileri

Köyde 8 yıllıkilköğretim okulu,içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


Kaynak : Yerel Net
Vezirköprü Paşaköy köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz