Paşalı Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Paşalı Köyü Şenkaya resimleri - Paşalı Köyü Şenkaya hakkinda bilgilerPaşalı, Erzurum ilinin Şenkaya ilçesine bağlı bir beldedir[].


Tarihi

Köyün adının eski paşaların burayı ziyareti sonucu konulmuştur.Tarihi çok büyük olaylarla geçmiştir. Eski ismi ise Berdik diye bilinir.Berdik beldesi Şenkayanın en fazla nufusuna sahip olup cevre köylerinden alevi,turk va laz köyleri bulunmaktadir.

Kültür

Köyde patatesin fazlalığı sayesinde patates yemeklerin öncelik taşıdığı ve yemek türlerin çokluğuna rastlanmıştır.Tarım ve hayvancılıktan dolayı yemekler de tarım,et ve süt ürünleri üzerine kurulmuştur

Coğrafya

Erzurum iline 145 km, Şenkaya ilçesine 20 km uzaklıktadır.çok verimli topraklara sahiptir.Genelikle patates(kartol),fasulye,(löbiye)bulunur.Dağlık olmasıyla beraber çevre köylere göre rakımı düşüktür.Yazın serin ve yağışlı yaylalara çıkan insanlar 3 ay geçimlerini yaylada geçirmekteler.Yaylalarda uzun ot,soğuk suyun tadına gereğinden fazlasıyla varılır.

===İklbeldenin iklimi doğu karadeniz e yakın olması nedeniyle karasal iklimin biraz yumuşamış halidir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2008: | align="right" | 3000
2000 2300
1997 -

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Bir diyer gecim kaynagida medendir. Bir çok öğretmen, belediye başkanı,bir Veteriner Hekim,iki polis , bir avukat bir de güvenlik görevlisi mevcuttur.Gelecek içinde umutlu olan BELDE halkı birçok öğrencinin anadolu liselerine ,fen liselerine, yerleşmesinden memnun kalmaktadır. Son yıllarda bu alanda oldukça mesafe katetmenin mutluluğuyla ve şöyle derler belde halkı durmak yok yola devam hadi hep beraber elele gönül gönüle haydii paşalım daha emim ve daha sağlam adımlarla yola devam ALLAH yolunuzu ve bahtınızı açık eylesin devam .

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.a

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları ve belediye başkanları

BELEDİYE BAŞKANLARI

2009 -Cemal Alkan
2004 -Yusuf Gökçe

MUHTARLAR

1999 - Bedirhan Gökçe
1994 - Mehmet Gökçe
1989 - Cemal Alkan
1984 -Dursun Gökçe
1979 -Beşir Baykal
1975 -Rıfat Gökçe
1970 -Rıfat GökçeKaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.