Pekmezciler Köyü Dicle Diyarbakır

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Pekmezciler Köyü Dicle Diyarbakır

pekmezciler köyü bilgileri - pekmezciler köyü tanıtım - pekmezciler köyü resimleriPekmezciler, Diyarbakır ilinin Dicle ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.cok eskilere dayanmaktadır.eski isimlerinden[babikan]olarak bilinmektedir.eski tarihlerde ermenilerle beaber yaşayan köy olarak söylenmektedir .ermenilerin yapmış olduğu zazacada[hesegöndük]alarak bilinen bir ermeni yapısı bulunmaktadır.burası taştan beş katlı bina şeklinde yapılmıştır.burda kıralın kızının göz yaşının düküldüğü yerlerde bir ağaç cıktığı söylenmektedir.kıral kızının mezarının olduğu bir bölgedir.

köyün yemek lerinden en meşhur yemeği mehir corbasıdır .yani ayran corbasıdır.zazacada (germa düvyeni]dir ayrıca köyde yabancı yoktur köy hepside akrabalardır. içiçe yaşayan ve yardımlaşmada birinci kurallarıdır . en meşhur yetiştirdikleri meyve ve sebzeler, üzüm kabak fıstık dut badem nar ceviz incirdir. köy genellikle hayvancılıkla uğraşır geçimlerini hayvandan elde ettiği besinlerle temin ediyorlar. aricada küyde internet bulunmaktadir insanları sıcaktırlar
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 492
1997 839
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol 30 yıllık asfalt asfaltan eser yoktur. köyde elektrik ve sabit telefon vardır.kaynak
yerel net
vikipedi - özgür ansiklopediköyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz