Pelikanlar hakkında genel bilgi

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Pelikanların hayatı, pelikanların yaşamı, pelikanlar nerde yaşar, pelikanlar nasıl beslenir, pelikanlar kaç sene yaşar

Pempeye çalan beyaz tüylü, kanatları kısmen siyah veya beyazla karışık koyu gri renkli iri kuş (1,50 - 1,80 cm).

Pelikan'ın gagası düz, uzun ve çok büyüktür; ucunda tırnağa benzer bir çengel, altında alt gaganın iki kenarını birbirine birleştiren esnek ve sarkık bir deri bulunur; gevşek olduğu zaman bu deri torbalanır ve içinde yiyecek birikebilir. Kısa ve kuvvetli bacaklarında dört parmak ve parmaklarının arasında perde vardır.

Pelikan büyük ve geniş tatlı suların ve okyanusların kıyılarında sürüler halinde yaşar. Yürüyüşü ağır, konması ve uçuşu kolaydır; gayet iyi yüzer, bazı türleri, esas besinleri olan balıkları yakalamak için havadan suya dalar. Sıcak ve ılıman ülkelerde yaşayan sekiz türü vardır; bunlardan ikisi Amerika'da yaşar. Beyaz Pelikan (Pelecanus onacrotalus) ile tepeli pelikan (P. crispus) Avrupa'nın güneydoğusunda bulunur. Amerika'daki türlerden biri Peru kıyılarında önemli miktarda guano meydana getirir.

Pelikan ottan veya kamıştan yaptığı kaba saba bir yuvaya iki veya üç yumurta yumurtlar. Yavrular çok çelimsiz ve çıplak olarak yumurtadan çıkar; uzun süre anaları tarafından yarı sindirilmiş hazır besinlerle beslenir