Pelitli Köyü Hakkında Bilgi Pasinler Erzurum

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Pelitli Köyü Pasinler resimleri - Pelitli Köyü Pasinler hakkinda bilgilerPelitli, Erzurum ilinin Pasinler ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte çok eski bir yerleşim yeri olduğu çevredeki arkeolojik kalıntılardan anlaşılmaktadır. Köyün eski adı Malikom yeni adı çevresinde yetişen pelit ağaçlarına istinaden verilmiştir.

Kültür

Köyün mantı,su böreği,yaprak dolması,kartol şilesi,gaz lokması,kabak aşı,pancar kavurması,kuymak.Tandır Ketesi,Pağaç gibi köyümüze özgü yemek çeşitlerimiz vardır.Köyümüz okumuş kültürlü insanlarının çokluğu ile ünlüdür.

Coğrafya

Erzurum iline 61 km, Pasinler ilçesine 24 km uzaklıktadır.Tam bir doğa harikası olan köy Kargapazarı Dağlarının derin vadilerinde üç yanı ormanlarla kaplıdır.Ağaç çeşitliliği: çam,kayın,yaban kavağı,pelit(meşe),yaban armudu,yaban elması,alıç(gıtgat)ve bilimum ağaç çeşşitleridir.İki yanında iki dere kargapazarının koynunda süzülerek akıp gelmekte çam ormanlarının eteklerinde birleşip pasinlere doğru süzülüp gitmektedir.Karagüney,Bekiruçan,söğürtlü gözeler,sarıtaş,sarıçayır,karaçayır,yaylalar,değir mendere,arkın boynu,yolunboynu belirli mevkilerdendir.Doğusunda;Rabat,Güneydoğusunda;kota ndüzü,Kuzeyinde;karakale,Batısında;kurnuç köyleri mevcuttur.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 73
1997 77

Köyde ekonomik nedenlerden dolayılı sürekli göç vermekte.ülkemizin çeşitli illerine gerek kamu görevlisi gerek özel sektör gerekse serbest çalışanlar olmak üzere yayılmış durumdadırlar.VAN dan başlamak üzere Rize,Ankara,İstanbul,Bursa,İzmir,Konya,Erzurum gibi illere hatırı sayılır göç vemiştir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi [[tarım],hayvancılık ve Arıcılığa dayanmaktadır.Köyde ekolojik tarımla patates,fasulye,salatalık,kabak yetiştirilmektedir.Hayvasal ürünler kargapazarında zengin bitki çeşitliliği ile beslenen hayvanlardan elde edilen tereyağı ve civil peynir çevrede çok rağbet görmektedir.Ayrıca zengin çiçek çeşitlerinden ve kara kovanlarda elde edilen bal sadre-şifadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin Köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Köyümüzün muhtarı Mustafa KOTAN olup genç,çalışkan özveri ile köyümüze hizmet etmeye çalışan değerli bir şahsiyettir.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: 1-2004 -Mustafa KOTAN 2-1999 -İlhami KOTAN 3-1994 -İlhami KOTAN 4-1989 - İlhami KOTAN 5-1984 -İlhami KOTAN 6-1979-Fehmi KOTAN 7-1974-Kemal ÖZDURAK 8-1969-Şerafettin EKİNCİ

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır, ancak Öğrenci yetersiz olduğundan kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesive kanalizasyonu şebekesi vardır. Pttşubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağıve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit Telefon vardır.Köyün ilçe ile bağlantısını sağlayan yol 1979 yılında Kotandüzü üzerinden yapılmış olup engebeli ve elverişsiz olduğundan,2005 yılında Büyükdere köyünden geçmek suretiyle dereyatağından yapılarak pasinlerle arası kısalmış ayrıca çokta elverişli yol olmuştur.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.