Petekli Köyü Demirözü Bayburt

#1
Sponsorlu Bağlantılar
petekli köyü bilgileri - petekli köyü resimleri - petekli köyü tanıtımPetekli, Bayburt ilinin Demirözü ilçesine bağlı bir köydür.

Köyün bilinen 300 yıllık bir tarihi vardır. Köyün ilk sakinleri Kurtcul ailesidir. Kurtcul ailesinin Fettahoğulları ailesinin bir kolu olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda 1915 tehcirine kadar yoğun bir Ermeni nüfusunun olduğu bilinmektedir. Kilise deresi denen bölgede bir kilisenin olduğu belirtilmektedir. Köy ormanlık bir alanda kurulmuştur. Kurtcul, Satılmış, Kaya, Akyıl, Bayram, Alkan ve Trabzon yöresinden göç eden Çolakoğlu aileleri vardır. Köyün eski adı Çorazma' dır. Büyükşehirlere ve yurtdışına büyük bir göç almıştır. Köy için İstanbul' da bir dernek kurulmuştur. Bu dernek köy için bazı imar faaliyetleri gerçekleştirmiştir. Nüfusu zaman içinde azalmaktadır.


Kültür

Köyün tel helvası, katmer, yaban çorba, lor dolması, kendime pilavı, hıngel, mermer kebabı, kartol yahnisi, kelem dolması gibi yöresel yemekleri vardır. Köy derneğinin düzenlemiş olduğu şenlikler vardır.
Coğrafya

Bayburt iline 52 km, Demirözü ilçesine 24 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Karadeniz iklimi yanında geçiş bölgesi olması sebebiyle kaarasal iklimde görülmektedir.Kışın oldukça Kar yağar.Yazları ise genelde serin geçer
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 187
1997 197
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopediköyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz