Photoshop Davetiye Hazırlama Dersleri

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Photoshop Davetiye Hazırlamak - Photoshop Davetiye Hazırlama nasıl yapılır


Resimli davetiye hazırlarken öncelikle kullanacağınız fotoğrafların kaliteli olmasına dikkat edin. Kendi fotoğraflarınızın çok koyu, karanlık olmamasına dikkat ediniz. Bu tür fotoğrafları resimli davetiyelerde kullanmaktan kaçının.
Çünkü bu tür fotoğraflar seçtiğiniz fon ile bütünleşmesi sorunlu olacağı gibi baskıda da net sonuçlar ortaya çıkarmayacaktır.

Şayet bu tür fotoğrafları kullanmayı düşünüyorsanız o zaman bu fotoğrafların üstüne yeni bir katman oluşturarak bu fotoğrafları fon olarak kullanmayı deneyin. Üstüne koyduğunuz katmanın saydamlığını photoshop ta layer penceresinde %100 yazan bölümden bu değeri düşürerek ayarlayabilirsiniz.

Resimli davetiye hazırlarken fotoğraflarınızın arkasına seçtiğiniz fonu da internetten kullanacaksanız bu arka fonun 300 dp da ve davetiye ebatınıza uyarladığınızda nasıl sonuçlar verdiğini kontrol ediniz.

Google'den arayarak bulduğunuz arka fonlar genelde 72 dp dir. Ve bir çoğu baskıya uygun gibi görünsede çalıştığınız ebata uygun değilse sonuç iyi olmayacaktır. Bu nedenle bulduğunuz fonların yüksek ebatta olmasına dikkat edin. Böylelikle sizin davetiye ölçünüze düşürüldüğünde kayıp olmayacaktır ve dp sini yükseltiğinizde sonuçlar daha net olacaktır.

İdeal Resimli Davetiye Ölçüleri

Resimli davetiyelerinizi hazırlarken zarf ebatlarını dikkate almanız gerekir. Size verilen ölçü standart resimli davetiye ölçüleridir. Bu ölçülerin dışına çıkabilirsiniz elbette. Fakat zarf ölçülerinden emin değilseniz mutlaka matbaacınızla görüşünüz.

Resimli davetiyelerde ideal boyut 10,5 Cm 17 Cm'dir. Bu ölçü davetiyenin net ölçüsü olmakla birlikte 1-3 mm fazla yada eksik kesim alanlarına sahiptir. Bu nedenle davetiyede kesilmemesini istediğiniz resimleri yada yazıları 10,5 cm 17 Cm alanın 10 mm içinden çalışınız. Bu sayede davetiyeniz kesim sonrası bir yandan çok kesilmiş bir yandan farklı bir görüntü oluşmuş olmaz