Phuket Adası

#1
Sponsorlu BağlantılarPhuket, Tayland, genel olarak ‘Güney’in İncisi’ olarak anılır ve Tayland’daki en geniş adadır. Phuket Adası kuzeyden güneye 48 kilometre (34 mil) ve doğudan batıya 21 kilometre (16 mil) uzunluğundadır. Phuket bir dağ sırası ve batı kıyısına doğru uzanan çoğunlukla kuzey-güney yönlü vadilerle bölünür. Bu, ülke topraklarının yaklaşık %70’ini kapsar.

Muhteşem koylar ve palmiye ağaçları ile süslü beyaz kumsallar, pırıl pırıl bir deniz, konuksever insanlar, lezzetli deniz ürünleri, sayısız spor ve eğlence alternatifleri ve tropikal bitki örtüsü... Tayland'a ait 50'den fazla ada ve adacığın en büyük ve en önemlisi. Tropik iklimi sayesinde yıl boyu sıcak olan ada, Uluslararası Golf Federasyonu'ndan tescilli golf sahaları, gece hayatı ve THAI masajı ile ünlü.

En Uygun Ne Zaman Gidilir?

Phuket’e yılın her döneminde gidilebilir. Ama eskiden beri, yılbaşı periyodunda zirve yaparak en kalabalık olduğu zaman Ekim sonu ile Nisan başı arasıdır. Hayal kırıklığına uğramamak için bu vakit müddetince yer ayırtmanız gerekmektedir. Plaj ve hava koşulları bu vakitlerde dalış ve yelkencilik için de harikadır. Eğer Phuket’i yılın farklı zamanlarında ziyaret etmek isterseniz, daha uygun konaklama ve hizmet fiyatlarından yararlanırsınız ve dışarıda halen harika bir hava sizi bekler. Hatta Temmuz’dan Ekim’e kadar süren muson yağmurları dönemi boyunca, bol seçenekli açık hava faaliyetlerinden hala yararlanabileceğinizi gösteren güneşin güzel görüntüsüyle birlikte küçük yağmur serpintilerine tanık olursunuz.

Nasıl giysiler getirmeliyim?

Hafif pamuklu giysi bu tropik ülkenin iklimine en uygun kıyafettir. Bir plaj merkezi olduğu için, hemen her mahalledeki duruma göre oldukça sıradan kıyafetlerle dışarı çıkabilirsiniz. Gündüz için şort, tişört ve sandalet (hem erkekler ve hem kadınlar için) ve gece için sıradan pantolon, kısa kollu gömlek (hem erkekler hem kadınlar için), basit giysi ve etekler (kadınlar için) örnek giysilerdir. Geceleyin giyinip kuşanmak isteyenler bunu korkmadan yapabilirler ama bunun gerekli olmadığını da bilsinler. Thai’lerin çıplaklık hakkındaki düşüncelerine ve halka açık yerlerdeki kıyafet kanunlarına saygılı olmanızı öneririz. Çıplak ve üstsüz güneşlenmek tasvip edilmez ve ufak plaj kıyafetleri giymek ya da tişörtsüz olarak restoranlara girmek de uygun görülmez.

Ulaşım

Phuket otel limuzinleri, tur otobüsleri ve kiralık arabalarıyla çoğu ziyaretçinin yerel ulaşımdan mümkün olduğunca sık yararlanabilecekleri geniş kapsamlı bir donanıma sahiptir. Ulaşım, adanın etrafında dolaşabilmek için ekonomik ve eğlenceli bir yöntem olduğundan dolayı yararlıdır. Biraz maceraperestlik ve beklenmedik şeylere hazır olma gerektirir ama karşılığını alırsınız. Yerel otobüsler adanın etrafında gidiş ve dönüş güzergahlarında sabahın erken saatlerinden akşam üstü vaktine kadar işlemektedir. Güzergahlar otobüslerin önünde yazılıdır ve otobüsü el işareti yaparak durdurabilirsiniz. Yerel ‘tuk-tuk’lara (Phuket’e özgü bir ulaşım aracı) caddelerde her an ulaşabilirsiniz ama yola çıkmadan önce fiyat konusunda mutlaka kendi pazarlığınızı yapın. Bir başka seçenek ise motosiklet taksidir. Güvenli bir ulaşım çeşidi olmasa da ilginç bir deneyimdir ve kısa mesafeler için oldukça pratiktir.

Yemek

Phuket’te yerel Thai mutfağından tutun, Fransız, İtalyan, Japon, Çin, Meksika, Hint ve daha birçok uluslararası mutfağına kadar her şeyi kolaylıkla bulabilirsiniz. Eğer kendi alışverişinizi birçok açık pazardan ya da batı tarzı süpermarketlerde yapmak ister ve kendi ziyafetinizi hazırlamak isterseniz, caddelerde gelişmiş restoranlar, kaldırım kafeleri, teraslı veya bahçeli mekanlar, modaya uygun ufak yemekhaneler, fırınlar, meze dükkanları, yerel tarz kafeler ve büfeler bulabilirsiniz.