Piercing

#1
Sponsorlu Bağlantılar
ÇIKABİLECEK PROBLEMLER
Çıkabilecek problemler piercing yapılan bölgeyle ilgilidir. Örneğin kulak kıkırdağına yapılan piercing kulak memesine oranla çok daha uzun sürede iyileşir. Bunun nedeni kıkırdaktaki farklı dokular ve uyku sırasında bölgeye yapılan baskıdır. Dil piercinglerinde dil çok fazla şişebilir ancak bu bölgedeki bol kan dolaşımı nedeniyle çok da hızlı iyileşir. Göbek deliğine yapılan piercinglerin iltihaplanma olasılığı dar giysilerin bölgenin hava almasına engel olması nedeniyle yüksektir. Seçilen takı piercing yapılacak bölge için doğru değilse yara zor kapanabilir. Takı fazla ince veya fazla kalınsa vücut bir kıymıktan kurtulmak ister gibi takıdan kurtulmak için direnecektir.

İYİLEŞME SÜRELERİ

-Kulak kıkırdağı 4 ay - 1 yıl

-Kaş 6 - 8 hafta

-Burun yanları 2 - 4 ay

-Burun önü 6 - 8 ay

-Burun köprüsü 8 - 10 hafta

-Dil 4 hafta

-Dudak 2 - 3 ay

-Göğüs ucu 3 - 6 ay

-Göbek deliği 4 ay - 1 yıl

PİERCİNG BÖLGELERİ

--Dudak: Dudak bölgesinin istediği yerine yapılır.

--Göğüs: Göğüs uçlarına yapılır.


--Kulak: Kulağın 12 farklı yerine yapılabiliyor. En fazla bilinen ve uygulanan piercing. Burun kanatları: Orijini Hindistan ve Güney Asya. Batı toplumlarında moda olduğu için yapılıyor.

--Burun kökü: Orijini Avrupa ve Kuzey Amerika. 20'nci yüzyılda gelişti.

--Kaş: 20'nci yüzyıl Avrupa ve Kuzey Amerika orijinli
--Dil: Kökeni Mayalar Şamanlar ve Hindular. Dini törenlerde kalıcı olmayan piercing'lerin tersine Batılı toplumda delindikten sonra mücevher takılıyor.

--Göbek: Mısır'da asalet simgesi olarak rahipler ve aristokratlara özgü olduğu yönünde mitler var. Ancak 20'nci yüzyıl Avrupa ve ABD orijinli.

--Kadın genital organları: Dış ve iç dudak klitorise takılır. Orijini 20'nci yüzyıl Avrupa ve ABD.

--Erkek genital organları: Penis ve testisler olmak üzere 9 ayrı bölgeye takılıyor. Kimileri zenginlik ve erkeklik simgesi olarak kimileri partnerini cinsel olarak uyarmak ve zevk vermek için kimileri ereksiyonu kolaylaştırmak için kullanıyor. Dekoratif amaçla kullananlar da var! Her noktanın farklı bir orijini var. Endonezya'dan Arap ülkelerine Eski Roma'dan Yahudilere kadar.BAKIMI
Takının etrafındaki yaranın kolay kapanması için piercing yapılan bölgenin etrafı temiz tutulmalıdır. Göbek göğüs gibi giysi altında kalan bölgelerdeki piercing yaraları ter veya sürtünme nedeniyle kolayca iltihap kapabilir. Piercing bölgesi ve takıya dokunmaktan kaçınılmalıdır.Bölgenin günde en az iki kere anti-bakteriel bir sabunla temizlenmesi gerekir. Temizlik sırasında yara çevresinde oluşan kabuksu dokular yavaşça temizlenmeli ve daha sonra bölge iyice durulanmalıdır.Kabuğun ağrı vermeden nemli kalması için tuzlu su uygulamak gerekir. 1 bardak temiz kaynamış suya 1 çay kaşığı tuzlu su katarak bunu yara ve takı çevresine uygulayın. Yara çevresinde iltihap yoksa fazla kuvvetli temizlik solüsyonlarına ihtiyacınız yok demektir. Hiçbir aşamada alkol kullanmayın; cildinizi kurutursunuz. Tentürdiyot kullanırsanız altın takılarınız renklerini kaybedebilir. İyileşme süresince yaraya dokunmadan önce mutlaka ellerinizi yıkayın ve bölgeye kimsenin dokunmasına izin vermeyin.Kendi teriniz bile yarayı tahriş edebileceğinden güneş veya numaralı gözlüğünüzü bir dezenfektan veya alkol ile temizleyin. Gözlüğün kulağınıza değen bölgesini sık sık su ve sabunla yıkayın. Dil piercingi yaptırdıysanız takının uçlarını ara sıra kontrol etmeyi unutmayın: bollaşıp çıkması halinde dişinizi kırmanız veya uçlardan birini yutmanız gayet muhtemeldir. Kulak kaş gibi bölgelerde iyileşme süresince makyajdan kaçının. Saç spreyi kullanırken bölgeyi bir bezle kapatın.Sıkı giysiler giymeyin. Yaralı bölgenin iyi havalanması yaranın kapanması için önemlidir.Yüzerken dikkat edin: umumi veya kalabalık havuzlardan kaçının. Dudak veya dil piercingi yaptırdıysanız alkolsüz anti-bakteriyel bir ağız çalkalama solüsyonunu her öğünden sonra kullanabilirsiniz. Tuzlu su da aynı görevi görecektir.

YAPILIŞI

Piercing yapılacak mekan temiz ve hijyenik olmalı ayrıca çok iyi aydınlatılmalıdır. Piercing yapacak kişinin "autoclave" denen ve ısı sterilizasyonu yapan bir makinesi bulunmalı ve her yeni uygulama için aletler sterilize edilmelidir. Uygulamanın hemen öncesinde piercingi yapacak kişinin ellerini iyice yıkaması ve eldiven takması çok önemlidir. Piercinge ara verilir veya steril olmayan bir şeye dokunulursa eldivenler mutlaka değiştirilmelidir.Bir iğneyle piercing yapılacak bölge delindikten sonra aksesuar delikten geçirilir. Doğru şekilde sterilize edilemeyebileceği ve piercing yapılacak bölgedeki dokuyu zedeleyebileceği için piercing tabancası kullanılmaması önerilir.Uygulanacak takı piercing yapılacak bölgeye göre farklılık gösterir. Örneğin dil piercingi yapılırken kısa bir takı kullanmak dil şiştiği zaman sorun oluşturur. Bu nedenle kullanılacak takı piercing yapılacak bölgeye uygun seçilmelidir. İltihaplanma veya alerjik reaksiyonlardan kaçınmak için cerrahi çelik 14 karat altın niyobyum veya titanyum gibi metallerden yapılmış takılar tercih edilmelidir. terliyorsanız bölgeyi kuru tutmaya çalışın.Daima temiz çamaşır giyin ve çarşaflarınızı haftada bir değiştirin. Eğer kulak piercingi yaptırdıysanız telefonunuzu