Pınarbeyli Köyü Hakkında Bilgi Erbaa Tokat

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
pınarbeyli köyü bilgileri - pınarbeyli köyü tanıtım - pınarbeyli köyü resimleriPınarbeyli, Tokat ilinin Erbaa ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köyün eski adı "Manasköy" dür.Osmanlı döneminde bu bölgede Rumlarında yaşadığı rivayet edilmektedir.Köyün yakınlarında 1 tarihi köprü ve çeşme bulunmaktadır.Köy tarihte depremlerden dolayı 1 kere yer değiştirmiştir.
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Coğrafya

Tokat iline 107 km, Erbaa ilçesine 25 km uzaklıktadır.Geniş bir ova üzerinde bulunmaktadır.Bu bölge geçiş ikliminden çok karasal iklim özelliği göstermektedir.Köy yakınlarından Kelkit çayı'nın kolları geçmektedir.Köylü halk ağırlıklı olarak buğday ve tütün tarımı yapmaktadır.Bunların yanında ufak hayvancılık işleriylede ilgilenmektedirler.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 540
2000 673
1997 633
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopedi

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz