Pınarcık Köyü Hakkında Bilgi Bozkır Konya

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Bozkır Pınarcık Köyü - Pınarcık Köyü Resimleri - Pınarcık Köyü Hakkında - Pınarcık Köyü Tanıtım


Köyümüz bozkıra 10 km uzaklıkta olup, KONYA şehir merkezine 125 km uzaklıktadır. Bozkırdan 3 km sonra Yolören(Fart) köyü olup 7 km sonra Pınarcık köyüne ulaşılmaktadır. Bozkır ilçe merkezinden hergün köyün minibüsü ulaşım hizmeti vermektedir. Coğrafi konum itibariyle dağlık bir arazide kurulmuştur.

IKLIM:

Denizden yüksekliği 1282 metredir. Eşsiz tabiat güzellikleri köyün her tarafından göze çarpmaktadır. Bozkırdan gelen çarşamba deresi köyümüzün su çatı denilen mevkisinde beyşehir gölünden gelen göl suyuyla birleşerek tek koldan akıp apa barajına dökülmektedir Köyümüzde içanadolunun tipik karasal iklimi yaşanmaktadır. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı geçmektedir. Köyümüzde sulak tarım alanları daha çok dere kenarlarında yapılmakta olup yok denecek kadar azdır. Yağmur suyuna dayalı tarım yapılmaktadır. Köyümüzde uzun yıllardan beri elma yetiştirilmektedir. Son yıllarda kiraz bahçelerinin sayısı epey artmıştır.
İL: KONYA

İlçe: BOZKIR


Köy Muhtarı: MEHMET ALİ DÖNER


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 332 428 00 01

Cep Telefonu: 0 535 331 58 66

Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 / 389

İle Uzaklığı: 131 km

İlçeye Uzaklığı: 13 km

Rakım: 1282 m

TARIHI:

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü ile Harita Genel Müdürlüğü'nün müştereken hazırladıkları 1962 tarihinde yayınlanan Konya İli adlı bültende, bu köyümüzün adı Pınarcık olarak yazılmış olup, önceki adının da Pınarcık olduğu ve adının değişikliğe uğramadığı muhtemel görülmektedir. Pınarcık isminin, Türklerdeki su kültüründen kaynaklanarak verildiği tahmin edilmektedir.Köyümüzün nüfusu 350 kişi civarındadır. Köy muhtarımız Mehmet Ali Döner (Emekli)olup kendisine 0-535-331 58 66 numaralı telefondan ulaşılabilmektedir.

Pınarcık Köyü Alt Yapı BilgileriKöyümüzden Bir Resim
Köyünüze Aitbilgi ve Resimleri Bu konu altında paylaşabilirsiniz