Pınarlar Köyü Keban Elazığ

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Pınarlar Köyü Keban - Pınarlar Köyü Hakkında - Pınarlar Köyü Tanıtımı -Pınarlar KöyüResimleri

Köy Muhtarı: Bilgi Yok
Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi YokElazığ
Bilgiler
Nüfus 42 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 23700
Alan Kodu 0424
Yönetim
Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Elazığ
İlçe Keban
Web Sitesi

Pınarlar, Elazığ ilinin Keban ilçesine bağlı bir köydür


Tarihi

Köyün eski adı Nimri, Nimrüm, Nimrim şeklinde telafuz edilmektedir. Çevre köylerde yaşayanlar Nimirli olarak köyün adını telafuz ederler. Bu telafuzlardan Nimrim adının açıklamasını
www.net.bible.org sitesinde görebiliriz. Nimrim adı pınar, su kaynağı, berrak su anlamındadır. Nimrim adının bu anlamlarından dolayıda köyün adının Pınarlar olarak değiştirilmesinin anlamlı olduğunu görürüz.

Pınarlar köyünu teşkil eden sülaleler şunlardır. Cafer uşağı,Ayvat uşağı,Şavık uşağı,Demirhan uşağı,Şabıdaklı,Gündoğmuşlu,( Gögel uşağı )da komşu köy olan bayındırdan gelmiş yerleşmişlerdir,gögel uşağının daha önceki geçmişide bildiğimiz kırkızistana uzanır.Pınarlar köyünün tamamı türkmen köyüdür,köyü teşkil eden evler büyük şehirlerdeki gibi bir birine bitişiktir bahçe ve bağları köyün alt tarafında kalan derelerin çevresinde kurulmuştur bahçelerin kurulduğu yerlerin isimleride şöyledir arzeyim puvar abas dede iğdelik karşı kuz geçali cüge şığlığ ve dummu. Köyün üst tarafında ağbaba diye ziyaret yeri vardır köyün kurban ve adakları haala ağbaba da kesilir çoğu kez etli bulgur pilavı yapılır. Son duyumlara göre köyün en alt tarafında kalan fırat kenarında dummu diye yer turizime el verişli olduğu için köyden dummuya kadar yol yapıldı ve ayrıca keban köprüsünden başlayıp fırat kenarını takip eden 2.ci yol yapılacakmış zaten keban köprüsünden dummuya kadar bir çok balık çiftlikleri kuruldu.
Kültür

Köyün yemekleri genelde bulgurlu ve unlu yemeklere dayanır. Erişte yapma gelenekleri vardır. Yemeklerinde anığ denilen yabani ıtırlı bir bitki kullanırlar. Eti çoğunlukla kavurma yaparak tüketirler, seyrek olarakta sacda ızgara ve haşlama olarak tüketirler. Yemeklerine bir örnek malğhata çorbası dedikleri bir çorba, bulgur, mercimek unu, yağı alınmış ve doğranmış kuyruk kavurması ve anığ denilen bir ot kullanılır. Gelenek ve görenekleri: Baharda yazın hasatın verimli olması için Ocak dedikleri yapının üzerinde köy kurbanı keserlerdi. Güzünde kışın felaket olmaması için yine Ocak dedikleri yapının üzerinde köy kurbanı keserlerdi. Adak kurban kesme gelenekleri vardır. Adak kurban taşın üzerinde kesilirdi. Mimari olarak evler Arapgirden getirilen ustalara yaptırılmıştır. Bağcılık kültürü gelişmiştir. Halk oyunları Kemaliye (eğin) yöresi ile benzerlik gösterir. Çalgılarda zurna yerine klarnet vardır. Saz çalma gelenekleri vardır. Eskiden aşık denilen bir tür kumar oyunu boş zamanlarında erkekler oynarmış. Şubat ayında ocak kömbesi dedikleri (ocakta pişirilirdi.) mayasız undan yaptıkları ekmeği komşularına lokma olarak dağıtırlardı. Evlerde tandır bulunmaz ocak ateşi ile gereksinimler giderilir.
Coğrafya

Elazığ iline 57 km, Keban ilçesine 12 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 42
1997 97
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Genellikle köy halkı İstanbul'a göç etmiş ve geçimini İstanbul'dan sağlamaya çalışmıştır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - H. Ali Güngör 2009 yili yapilan secimde kamber can secilmistir

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz