Pınarlar Köyü Pertek Tunceli

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Pınarlar Köyü Pertek-Pınarlar Köyü Bilgileri-Pınarlar Köyü Resimleri-Pınarlar Köyü TanıtımıPınarlar (bucak merkezi), eski adı Paşavank, Pertek ilçesine bağlı olan bucak merkezi bir köydür.

İlçe: PERTEK - İl: TUNCELİ

Köy Muhtarı: İBRAHİM AK

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (428) 661 50 38

Cep Telefonu: 0539 936 07 65

Demografik Bilgiler:

İle Uzaklığı: 35 km

İlçeye Uzaklığı: 16 km

Rakım: m

Tarihçe
Köyün adı asimile politikasının bir devamı neticesinde degiştirilmiş ve pınarlar olmuştur. Eski adı "Paşavank"dir. Vank Ermeni dilinde "toplanılan yer, banka (manastır)" anlamına gelmektedir. "Vank" kelimesi ayrıca Zazaca'da ses anlamına gelmektedir.

Köy ermeniler kürtler ve türkler tarafından kurulmuştur. Anadolunun en güzel yapılı köylerindendir. Köyde zamanında Aleviler ve Sunnuler Ermaniler Kürtler Türkler bir arada yaşamışlardır. Fakat devletin izlediği yanlış politika bu halklardan Ermenilerin bir kısmını köyden uzaklaştırmıştır. Sunni inançlı halkta yaşanan sağ-sol olaylarından sonra köyü terk etmiştir. Köy tarihinde ilçe dahi olabilecek nufusa ulaşsada göçler yaşanmış ve köyde nufus gerilemiştir.

Coğrafya
Tunceli iline 35 Km, Pertek ilçesine 16 Km uzaklıktadır.

İklim
Karasal iklim özellilerine sahiptir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2008 374
2000 320
1997 360
1990 400
1985 600

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Kültür
Dersim (Tunceli)'in diğer köylerinde olduğu gibi bu köyünde tamamı alevi olup gelenek ve görenekleri bu çizgide devam etmektedir.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz