Plati Balığı (Xiphophorus maculatus) Canlı Doğuranlar Familyası

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Plati Balığı (Xiphophorus maculatus) Canlı Doğuranlar Familyası


Latince Adı: Xiphophorus maculatus, Poecilia maculata


Habitatı ve Anavatanı: Orta Amerika kıtasının Atlantik yönündeki tatlı suları

Beslenme Biçimi: Kaliteli kuru yemler, akvaryumun içinde oluşan yosunlar

Davranış Biçimi: Barışçıl

Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl

Yüzme Seviyesi: Orta

Cinsiyet Ayrımı: Dişilerde gonopod bulunmaz.

Üreme: Canlı doğum ( Yumurtanın balığın karnından ayrıldıktan hemen sonra yırtılması ile)

Sıcaklık: 20°-26°C

En Fazla Büyüdüğü Boy: Erkekler 5cm - dişiler 6cm

En Az Akvaryum Hacmi: 50 lt

Su Sertliği: Sert

pH: 7.0 - 8.2. Asidik suyu sevmezler.

Zorluk Seviyesi: 2

Genel Yorum: Çoğu tropik akvaryuma kırmızı rengini veren yuvarlak hatlı sevimli balıklardır. Cinsiyet ayrımı erkeklerin karın bölgesinde bulunan gonopod organı ve dişilerde bulunan üçgen yüzgeç sayesinde yapılabilir. Tüm canlı doğuranlarla barışçıl bir şekilde yaşayabilir ve iyi bitkilendirilmiş akvaryumlarda yavruları kendi kendine bile kurtulabilir. Genellikle 2 çift halinde tutulması önerilir. Platylerde de mantar ve beyaz beneğe karşı 50 litreye 1 çay kaşığı tuz atılabilir. Yemlenmede seçici değillerdir ayrıca iyi bir yemleme düzeni olan anne platynin yavrularını yeme dürtüsü azalır.Aktavist Yorumu: Bu balığı beslemekten çok zevk alıyorum. Üretimi kolay olduğu için yeni başlayacak olanlara platileri öneriyorum. Hem diğer canlı doğuranlara göre daha dayanıklı olması hemde su değişiminden pek etkilenmediği için. Diğerlerine göre daha dayanıklıdır. Bir platiye doğal birr akvaryum için ; en az 35 litre tank önerilir. Akvaryumun bol bitkili olmasına dikkat edilmelidir. Bu bitkiler arasında saz, amazon, su mercimeği, eledoa, java mos ve vs.. ben yavrulara dokunmadığım için yani yavruluğa koymadığım için macar otu denilen bir otu kullanıyorum. Bu bitki arasında platiler kendilerini güvende hissediyorlar.Yavrularda öyle. Bana göre bitkinin 2.yararı platilere kabız olduklaı zaman bitkileri yiyerek kabızlığını gideriyorlar. Yavrular doğduktan sonra artemia veya sera'nın yavrular için yemleri var onu kullanmanızı tavsiye ederim. Plati diğer balıklara dostça ve rahatça yaşar düzenli yem verildiğinde yavrusunu yewme oranı azdır. Plati doğal ortamı yaratıldıkça fazla su değişimi yapılmadıkça kuru yem fazla kullanmayınca sorunsuz bakılabilir.

 

#2
Canlı Doğuranlarla İlgili bir Makale
Poeciliidae, Goodeidae, Hemirhamphidae
Canlı doguranlar günümüzde en iyi bilinen ve akvaryum hobisi için milyonlarca yetistirilen tür balıklardır. Canlı doguranlar denince hemen akla Lepistes, Plati, Kılıçkuyruk ve Moli gibi balıklar akla gelir.

Adi üstünde canlı doguran balıkların yavruları canlı olarak dogar. Yumurtalar annenin vücudunun içindeyken döllenir ve yumurtanın gelismesi ve yavrunun yumurtadan çıkması annenin vücudunda tamamlanır. Yavrular anne tarafından 'dogurulduktan' hemen sonra yüzmeye ve beslenmeye baslarlar.

Çogu canlı doguranlar grup halinde yüzmeyi severler, bu yüzden ayni türden birkaç taneyi bir arada tutmak gerekir. Grupta disiler erkeklerden daha fazla olmalı yoksa erkekler disileri çok fazla kovalayıp (çiftlesmek için) onların yorulmalarına ve gücsüz düsmelerine yol acabilir. Akvaryumlarinin arka ve yanları sıkca bitkilendirilmis ve orta kısımında ise bolca yüzme mesafesi bırakılmalıdir. Bitkisel maddeler çogu canlı doguranın besin kaynaklarının onemli bir kısmını olusturur (Özellikle Molilerin).

Bir disi ve bir erkek canlı doguranın bulundugu her akvaryumda bu balıklar ürerler. Canlı doguranlar genellikle akvaryumseverlerin ilk ürettigi balıklar arasındadir. Uretmek icin hamile balıgı ayırmak yeterlidir, isin geri kalan kısmını disi balık halleder.

Eger karma akvaryumunuzda birkaç yavru yetistirmek istiyorsanız, akvaryumcularda satılan canlı doguran uretme kutularından alabilirsiniz. Bunlar plastikten yapılmıs küçük iki kompartmanlı su yuzeyinde duran kutulardır. Ana hucreye hamile canlı doguran konur ve dogum yaptıgında yavrular deliklerden ikinci kompartmana inerler ve anne tarafından yenilmeden kurtulurlar. Fakat dikkat edilmesi gereken bir husus yavrular dogumdan birkaç saat sonra iyice hareketlenince bir yolunu bulup tekrar ana hücreye girip annelerine yem olabilirler, bu yüzden hamile balıgı hücreye koyduktan sonra devamlı dogumun yapılıp yapilmadigini kontrol etmek lazımdır ve dogum biter bitmez anne balıgı hücresinden çıkarın. Iri canlı doguranlar bu hücrelerden hic hoslanmazlar. Özellikle velifera gibi turleri bu hücrelere koyarsanız hemen hemen her seferinde yavruların ölü dogmasina neden olursunuz.

Diger dogal üretme yolu ise hamile balıgı kendi küçük, çok bitkilendirilmis (fazla yapraklı bitkilerle) bir akvaryuma koyarak, burada dogum yapmasini beklemektir. Bu yöntemle hem hamile balık daha sakin olur hemde benim deneyimlerime dayanarak daha fazla yavru kurtaracagınızdan eminim. Ayrıca bu akvaryumda yavrularıda büyütebilirsiniz.

Ayrıca arada sırada (tabii bu akvaryumunuzunda baska ne tür balıklar olduguna bakar) karma akvaryumunuzdan yeni dogmus yavruları kurtarabilirsiniz. Yavrular dogdukları zaman yumurtlayan balıkların yavrularına nazaran daha gelismis ve iri olduklarından beslemede hiç zorluk çekilmez. Canlı doguran yavruları hazır toz yavru yemlerini veya iyice ufalanmis pul yemleri rahatlıkla yer ve gelisirler.

Belli basli canli doguranlar:
Kılıçkuyruk (Xiphorus helleri)
Plati (Xiphorus variatus ve Xiphorus maculatus)
Lepistes (Poecilia )
Moli (Poecilia schenops)
Velifera (Poecilia velifera)
 

#3
Plati (Xiphophorus Maculatus) ile ilgili bir makale
Habitatları Orta Amerika'dır, 23Cº-27Cº arasında ısı uygundur, ph 4-7, Platilere de ayda bir belirli oranla kaya tuzu atmak faydalıdır. Hem etçil hem otçuldurlar. dişi, erkek çoğu zaman çift yaşarlar diğer canlı doğuranlarda bu pek görülmez, dişi erkekten biraz daha iri olur, üremeleri diğer canlı doğuranlar gibi kolaydır gün olarak takip etmesenizde zamanla tecrube kazanıp, karnındaki yavrularının gelişimlerini gözlemleyerek ve hareketlerinden doğum yapacağını anlayabilirsiniz, yavrulukta büyüyen yavrulardan istenilen form alınamaz ayrı akvaryumda büyütmek yada bol bitkiyle akvaryum içinde saklanmalarını sağlayarak daha sağlıklı büyürler. Kendi türlerine ve başka türlere karşı barışçıldırlar karma bitkili tropikal akvaryumlarda beslenebilirler. Isı, su değer değişimlerinden çabuk etkilenirler buna dikkat etmeliyiz. En yaygın olanı turuncu-kırmızı,siyah kuyruklu olanlarıdır, bununla beraber siyah, mavi varyasyonları ve bunların dışında kırmalar sonucu oluşan phantom, papağan, uzun kuyruklu, uzun üst yüzgeçli platiler üretilmiştir.

Saygılar...
Fırat Sezgin/İzmir