Porsuk Köyü Hakkında Bilgi Pasinler Erzurum

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Porsuk Köyü Pasinler resimleri - Porsuk Köyü Pasinler hakkinda bilgilerPorsuk, Erzurum ilinin Pasinler ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

1.ve 2. Dünya şavaşlarında rumlar tarafından işgal edilen köyümüz atalarımızın erzurumu işgal etmesiyle rumlar temizlenip dedelerimiz yerleşmişlerdir hala rum köylerinin kalıntıları vardır öyle çok katlıamlar yapılmışki hala okulumuzun yan tarafındaki tarlada kemik kalıntıları bulunmaktadır (KÖYÜMÜZÜN ADININ NEREDEN GELDİĞİ KONUSUNDADA:Köyümüzün ileri gelenlerinden aldığımız bilgilere göre 1950 lerde köyümüzde toprak mahsulleri çok olduğundan prsuklar artık oralarda yaşamaya başlamışlardır ndan dolayı adı porsuk köyü kalmıştır.

KÜLTÜRÜ

Köyün gelenek ve görenekleri hakkında bilgi yoktur.

Bilinen yemekleri; mantı, tatar böreği, cılbıra, kartol oturması, boranisi haşlaması, tut çullaması, su böreği, lobiya yemeği, kuymak, hasıta vs.

COĞRAFYASI

Erzurum iline 32 km, Pasinler ilçesine 15 km uzaklıktadır.Köyümüz çok güzel bir yededir etrafı düz ova olup her tarafı tarlalarla kaplıdır tarlalar 1980 li yıllarda muhtarlık yapan Mustafa suci tarafından 1980 başlayıp 1984 biten porsuk göleti tarafından sulanmaktadır. köye büyük katkısı olan bu göletin mustafa suci ve köylülerden tohumcu ailesinden alınan tarlalar göletin yapılması için vermiştir ve 30 senedir hiç su sıkıntısı çekmeyen köylüler yapanada yaptıranada çok dua etmektedirler. Köyümüzün içme suları ise dağdan gelip köyümüze yakın bir yerde yapılan su deposunda toplanıyor ve ordan köye dağılıyor.

İKLİMİ

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.kışları eksi 45 lere çıkan soğukluğu vardır ama yazları ise görülmeye değer:kışın kuru soğuk oluyor ama yinede anlatılanlar gibi değil. Ama yazlarının ise nemsiz bir havası vardır çok müthiş oluyor anlatmakla olmuyor onu yaşamak lazım o kırlarda inekler kuzular kuşların cıvıltıları o ilk baharın tertemiz esen hafif rüzgarı insanın içini bir hoş ediyor

Nüfus

2007 | 420
2000 | 520
[1997] | 572

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 -FAZİL SUCİ

2004 -YASİN KARA
1999 -ZEHNİ DOĞAN
1994 -ZEHNİ DOĞAN
1989 -MUSTAFA SUCİ
1984 -MUSTAFA SUCİ

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ve birde orda çalışan bir ebesi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.