Portal 2 (PC Ön Bakış)

Dine

Özel Üye
#1
Geçit kapıları ardına kadar açıldı
Valve şirketi bundan tam 14 sene önce Gabe Newell ve Mike Harrington tarafından A.B.D’de kurulduğunda, bu ölçüde başarılı şirket olacaklarını hayal bile ettiklerini sanmıyorum. 1998 senesi geldiğinde Half-Life’ı çıkaran firmanın geleceği de oyun dünyası gibi değişmişti. O günden sonra asla kötü yapıma imza atmadılar.

Valve’nin çıkardığı mükemmel yapımların arasında Half-Life 2, Half-Life 2: Episode 1 ve 2, Team Fortress 2 ve Portal’ın bulunduğu box-seti; ‘Orange Box’ı yayınladılar. Hepsi birbirinden güzel bu yapımlardan Portal adı altında bulunan mod öyle bir sivrildi ki, 1 yıl sonra tek ürün olarak satılmaya başladı. Hâlbuki yapılış amacı sadece ‘Source Engine’in özelliklerini göstermekti. Zaten bu ilgiyi firmanın kendisi bile beklemiyordu.

Nedir bu Portal

Aslında konusu bakımından basit sayılan ama içerdiği bulmacalar ile insanları ekran başına kilitleyen; Half-Life dünyasını daha da net anlamamızı sağlayan ve sonunda yer alan müthiş şarkısı ile hafızalarımıza kazınan, 2007 yılının en kaliteli yapımlarından biriydi. Oyuncular doğal olarak bu kadar kaliteli ama kısa süreli yapımın, ileride devamının yapılacağından emindi. Uzun bekleyişler ardından ha çıkıyor, ha çıkacak derken nihayet Valve patronu Gabe Newell müjdeyi verdi. Portal 2, bu sene geliyor…

Portal 2’de bizleri neler bekliyor

Gabe Newell ‘Biz oyuncuların ne istediğini ve onların neyi sevip neyi sevmediğini de ‘The Orange Box’ sayesinde gördük. Şimdi ise büyük iş yapmanın nasıl olduğunu biliyoruz. Portal 2, bizim en iyi oyunumuz olacak’ diyerek epey iddialı söylemlerde bulundu.

Kim bilir belki de böyle karmaşık bir bölüm tasarımı bizleri bekliyordur
Kafanızı epey şişirdikten sonra asıl konumuz olan Portal 2’ye geri dönelim. Resmi olarak duyurulduktan kısa süre sonra ilk bilgilerin yağmaya başladığı yapımın bizlere ne gibi yenilikler sunacağına kısaca bakalım.​

Portal 2, Portal 1’in bitmesinden itibaren yaklaşık 100 yıl sonrasını konu alıyor. Maceramızın geçeceği alan ise önceden arşınladığımız ‘Aperture Science’ olacak. Tabi ki yüz yıl sonrasını konu aldığı için teknolojik olarak daha gelişmiş olacağını söyleyebiliriz. Asıl sürpriz ise Aperture Science’nin ağaçlarla kaplı ormana dönüşmesi. İşte bizim görevimizde neden böyle olduğunu bulmak. Bu görevimizi sürdürürken yine GlaDOS adlı bilgisayar; bulmacaları ve sürprizleri ile bizim baş düşmanımız olmaya devam edecek. Portal açmaya yarayan ‘Aperture Science Handheld Portal Device’ yine bizlerle beraber olurken, lazer silahımız için özel yansıma küpleri oyuna eklenecek.

Oyunları 2 kişi oynamayı sevenlere müjdemiz ise, Portal 2’de co-op modu bulunacak ve tek kişilik senaryodan farklı olacak. Ayrıca yapımda yer alacak iki ayaklı robotları da kullanabileceğiz. Portal 1’in çıkmasındaki asıl amaç fizik motorunu tam anlamı ile tanıtabilmekti. Bu sebeple gelişmiş bir fizik motoru kullanıyorlardı. Şimdi ise bunun üstüne geliştirmeler yapılacağına eminiz. Artık bulmacalarımızı çözmemizde fizik motorunun nimetlerinden daha da çok yararlanmamız gerekecek. Son olarak Portal 2 mod olarak değil, gayet doyurucu ve uzun bir şekilde başlı başına oyun olarak çıkacak.

Valve verdiği bilgiler ile bizleri umutlandırırken, PS3 kullanıcılarını üzecek açıklamalarda bulundu. Bu konsolda oyun yapmanın zorluğundan dem vurup, Portal 2’yi PS3 için hazırlamayıp, sadece PC ve XBox 360 için çıkacağını açıkladılar. Yine de ben geç de olsa, PS3 için çıkacağını düşünüyorum. İlk yapımında önce XBox 360’a çıkıp, daha sonra PS3’e çıktığını hatırlatmakta fayda var.

Acaba Portal 2'nin grafikleri bu kadar gerçekçi olacak mı?

Son Sözler
Dikkat ederseniz yukarıdaki bazı paragraflarda gelecek ekini bolca kullanmışım. Bunun sebebi ise oyun hakkındaki bilgilerimizin sadece Valve’nin yaptığı açıklamalar ve vaatlerden oluşması. Şu ana kadar sayıca az screenshot yayınlanması ve trailerın bile olmaması biz oyunseverleri sınırlıyor. Önümüzdeki günlerde yayınlanacak videolar ve detaylı açıklamalar ışığında Portal 2’nin daha net şekillenebileceğini umuyoruz. Dünyaca ünlü oyun sitesi Gamespot çıkış tarihi olarak 26 Ekim 2010’u göstermesine rağmen, açıklamalarda 2010 yılının son çeyreği olarak gösterilip, kesin bir tarih verilmemişti. Doğrusu çok uzun süre sayılmaz. Artık gözüm, kulağım yılan hikâyesine dönen, olası Half-Life 2: Episode 3 haberlerinde olacak. Ne demişler ‘Umut fakirin ekmeği’.