Prostat Kanseri Nedir - Prostat Kanseri Hakkında Bilgi

#1

Prostat Kanseri Nedir - Prostat Kanseri Hakkında Bilgi konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Prostat Kanseri Nedir - Prostat Kanseri Hakkında Bilgi

Prostat kanseri de prostat büyümesi gibi 40 yaşından sonra ort Aya çıkm aya başlayan bir hastalıktır ama BPH’nın aksine kanser odakları adenom doku su ile ilişkili değildir, gerçek prostat dokusu’ndan kaynaklanır. Bu özelliğinden ötürü normal büyüklükteki bir prostat’ta, adenom nedeni ile büyümüş bir prostat’ta, hatta prostat büyümesi nedeni ile Ameliyat geçirmiş bir prostat’ta kanser ortaya çıkabilir, aynı prostatta kanser ve adenom birlikte bulunabilir.

Prostat kanseri de diğer kanser türleri gibi vücuttaki normal hücre büyümesinin bozularak sonuç olarak tümör adı verilen bir doku kitlesi oluşturması durumudur. Tam olarak sebebi bilinmese de, yaş, ırk ve genetik faktörlerin büyük rol oynadığı tespit edilmiştir.

Prostat kanseri özellikle erken dönemlerinde çok sinsi bir hastalıktır, kişide kanserle birlikte prostat büyümesi ve buna bağlı şikayetler mevcut değilse kanserin kendisine özgü hiç bir belirtisi bulunmayabilir.

Prostat kanseri’ni erken dönemde yakalamanın tek yolu 40 yaşından sonra her erkeğin düzenli olarak yılda bir kez prostat muayenesi ve PSA adı verilen kan tahlilini yaptırmasıdır.

Bulguları
idrar yapmada güçlük
Kessik kesik ağrılı ve sızılı idrar
Sık sık (özellikle geceleri) idrara kalkma
idrar akımının zayıflaması
idrarda kan görülmesi

Erken Teşhis Hayat Kurtatır
Erkeklerde en çok görülen kanser olan prostat kanseri erken safhasında teşhis edilirse, Doğru ve yerinde bir tedavi ile iyileşme şansı yüksek bir hastalıktır. Henüz kapsül dışına yayılmamış ise kanserin yok edilmesi mümkündür. Bu nedenle, 45 yaşını aşan erkeklerin yılda bir kez prostat kontrolünden geçmesi çok büyük ö Nem taşır.

Alıntı