Pusatlı Köyü Hakkında Bilgi Tomarza Kayseri

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Pusatlı köyü - pusatlı köyü tomarza - Pusatlı köyü hakkında - Pusatlı köyü resimleriİlçe: TOMARZA - İl: KAYSERİ

Pusatlı, Kayseri ilinin Tomarza ilçesine bağlı bir köydür.

10.yy Türkistan'dan göçe zorlanan Oğuz Türkleri önce Şam'a Selçuklular'ın Anadolu'yu fethinden sonra ise Kahramanmaraş Elbistan ilçesinde kendi aşiretlerinin adıyla anılan Alemdar köyünde mesken tutarlar. Yavuz Sultan Selim'in Çaldıran Meydan Savaşı'na katılırlar. Buradaki silah kullanmadaki marifetleri ve savaşçı tutumları gözden kaçmayan Alemdarlı padişahın iltifatına mazhar olur.Anadoluda istediğiniz yere yerleşin diye ferman alırlar. Erciyes'in Cenubu'nda bugünküöyün yerine yerleşerek Osmanlıca'da silahlı anlamına gelen Pusatlı adını verirler.

Köyün en değerli şahıslarından bölgede Kemal AĞA diye tanınan Kemal GÜNGÖR yakın zamanda vefat etmiştir.Kemal AĞA nın büyüklere saygı küçüklere sevgi akrabayı bol bol ziyaret etme ve hatır sorma herkesin yardımına koşma ayrıca cemaatle namazı terketmeme gibi yaşam tarzı köylülerine ve çevresine örnek olmuş olup, babası Şevket Çavuş da bir istiklal harbi gazisi ve kahramanıdır.Şevket Çavuş hakkındaki kulaktan kulağa dolaşan en bilinen olay;savaşta süngüsü ile gevurlara sapladığı gibi arkaya fırlatmasıdır.Bu yüzden hala köylülerce güçlü iman sahibi olarak anılır.


Köyün gelenek, ((görenek ve yemek))meşhur tepsi mantısı ve arabaşı)Köyde türk - türkmen kültürü iyi korunmuş olup türk gelenek görenekleri tam anlamıyla yaşanmaktadır. cesaret,vatanseverlik,asker ugurlama,kız isteme gibi adetlerisürdürmektedirler.Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Gelenek ve görenekleri anadolu kültürünü yansıtmaktadır..düğünler ağılıkta davul zurna eşliğinde olmaktadır büyüklere hürmet edilir ,misafir perverdirler , heryıl mezar merasimi yapılır ,kuran okunur yemek dağıtılır,uzaktakiler yakın ettirilir ,kendi civarına uygun yemekleri vardır farklı yemekler ...** (İSMAİL GÜNGÖR)

GELENEK Olarak pusatlı köyünde evlenen gençlerın kız olarak kızbaşi yıkama ve erkek tarafında güvey başi olmaktadır güvey başi olarak düğün bittikden sonra akşam ve yatsı arası başka bir komşuda yemekler yapılır ve bütün gençler çağrılıp muhabbete başlanır ayrıca hakım savcı atanır damadın yanına hakım savcı oturur ve jandarma tayın edilir bütün gençlere türkü söyletılır tıraş yaptırılır şınık ölçme işlerı yapılır damadın bazı eşyaları çalınır ıhale usulü ile satiş yapılır elde edilen para ise hakım ve savcudan alınır bu para ile tekrar yiyecek kuru yemiş ve kola vb benzer şeyler alınarak yenir ve damadı kendı evıne toplu olarak kapısına kadar götürürler ve içeri girerken babasını çağırarak dua edilir ve babadan oğluna birşey bağişlaması istenir babada tarla veya damizlik inek gibi şeyler bağişlar ve damat gerdeğe girer gelenek buşekil devam etmektedir köyün nufus kaydı genel olarak 12000 bin küyde yaşayan ise 900 kişidir. köy muhtarı İsmail GÖZAĞAÇ 22 01 2008

Kayseri iline 65 km, Tomarza ilçesine 7 km uzaklıktadır.Konutlar genelde yığma, kargir ve betonarme olup, son yıllarda betonarme yapıların sayısı hızla artmaktadır. Yeni yapı ile toplu yaşama geçiş süreci hızlanmıştır.kısa bir süreye kadar taş yıgma evler vardı ve toprak ve taş evler köy halkının gelir seviyesinin yükselmesiyle kendini yenilemeye başladı.

Halk geleneklerine sıkı sıkıya bağlıdır.köy genelinde giyim kuşam islami kültürü yansıtır.

Yerleşim yerleri genel olarak toplu halde olup, kış, yaz rahatlıkla ulaşım köy içerisine saglanmaktadır.

Köyün iklimi,step iklimi etkisi alanı içerisindedir.Geniş bir tarım alanına sahip olup tarımda makinalaşma alanında yöreye öncülük eden ilk köydür.yeni sulama kuyuları açılmış olup tarımda daha verimli ve daha modern bir yapıya geçilecegi olasıdır.tarımı kuru tarım olup arpa, buğday, çavdar, kabak çekirdeği, fiğ son dönemde aspir gibi yağlı tohum vb en çok yetiştirilen hububatlardır. Coğrafi konumdan dolayı oluşan iklim koşulları bir senede ancak tek mahsul alınmasına sebep olur

Köy, özellikle 1980 yılından sonra aşırı göç vermeye başlamıştır. Köy dışında yaşayan köylüler, bugünkü köy nüfusundan daha fazladır.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.ayrıca ANKARA yıldız sanayi sitesi(oto yedek parça) esnafları pusatlı köyündendir ekonomik olarak çok ileri seviyededirler. Anadolu grubu sahiplerinden Özilhan'larda bu köylü olup köylerine hizmetleri vardır.

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi kanalızasyon yoktur .Ptt şubesi vardır ancak ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı mevcuttur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz