Ramazan'ın Gülü KEREBİÇ

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ramazan'ın Gülü KEREBİÇHerkese Hayırlı Ramzanlar diliyorum. İşte bir Ramazan ayı daha geldi. Henüz bir önceki Ramazan ayı hala akıllarımızdayken bir anda hiç farkında olmadan zaman geçip gidiyor işte. Ramazan ayında herşey daha bir bereketli olur derler. Bende buna katılıyorum çünkü ramazanın bir tılsımı olduğuna inanıyorum. Herkes iftar için sabahtan hazırlık yapmaya başlar ve Allah ta bunun bereketini verir. İnsanların birbirine daha yakın olduğu etrafındakilere daha çok hal hatır sorulan bir dönem . Aslında her zaman böyle olmalı. Umarım herkes huzurlu , bereketli ve sevdikleriyle güzel bir Ramazan geçirir.


Bende bugün siteye Mersinde Ramazan aylarında her pastanenin ya da sadece Kerebiç satan dükkanların vitrinlerinde görülen ve hatta insanların almak için kuyruğa girdiği tatlıyı, Kerebiçi göstermek istedim. Aslında İstanbul ve diğer bazı şehirlerde Ramazan'ın gülü Güllaç derler ya işte Mersinde de Ramazan'ın gülü Kerebiç.Bende çok severim Kerebiç'i. Nedense Ramazan ayı dışında da yapılıyor olmasına rağmen bende en çok bu dönemde yemek istiyorum. İrmikten , cevizden yada şam fıstığından ve şekerden yapıldığını biliyorum. Ama Kerebiç 'in en büyük özelliği köpüğü bence. Köpüğü ayrı bir tat veriyor. Üstteki resimde de köpüğünü görebilirsiniz. Köpüğünü sanki sütten yapılıyor gibi sanabiliyorsunuz(ilk önce bende öyle sanıyordum:) ) ama öyle değilmiş. Çöven otu denilen bir bitki türünden elde ediliyormuş.


Mersin'e yolunuz düşerde kerebiç yemek isterseniz. Sadece Kerebiç yapan Mersin de çok ünlü Kerebiççi Oğuzdan yemenizi tavsiye ederim. Ben en çok cevizli kerebiçi seviyorum. O nedenle dün akşamda cevizlisini aldık:)) şekli içli köfteyi andırıyor ve ortasını açtığınızda muhteşem cevizleri görebiliyorsunuz.