Renk ve Renk Ayrımı

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Renk ve Renk Ayrımı

Renk ayrımını çok kısa özetlemek gerekirse, imajlar üzerinde yapılan renk rötüşlarıdır diyebiliriz.

Ama tabi ki işin aslı bu değil...

Renk ayrımı için bilinmesi gereken belli kurallar ve bunun devamında ise edinilmesi gereken tecrübeler bulunmalıdır. Sadece işin tasarımını yapmak aslında işin daha başlangıcıdır.

Günümüzde bir çok tasarımcının gözardı ettiği ve hiçbir zaman işine yaramayacağını düşündüğü renk bilgisi, aslında onun bu konuda bilgisizliğini sakladığını ortaya çıkarır ve her zaman basılı olarak gelecek işin nasıl olacağını düşünmek ona acı verir.

Renk ayrımı için bilinmesi gereken ilk kural baskı için dört ana rengin kullanıldığını bilmektir.

Bu ana renkler şöyledir ;


C (Cyan=Mavi)
M (Magenta=Pembe)
Y (Yellow=Sarı)
K (Key=Siyah) Burada aklınıza takılan tek şey siyahın neden K (Key) olacağıdır. Siyah renk ilk başlarda tek başına kullanılmaktan ziyade diğer renklerin birleşiminden ortaya çıkan rengi tonlamak için kullanılmıştır ve bunun içinde ingilizcedeki Key yani anahtar telaffuzunu almıştır.

Baskı mantığı bu dört ana renk üzerine kurulmuştur ve basılan tüm renklerde bu 4 ana rengin karışımından ortaya çıkmaktadır.

Demek oluyorki bizler bu dört ana rengi iyi bilmeliyiz ki "Acaba baskı nasıl çıktı" diye diken üstünde oturmayalım.

Daha sonra kullandığımız ekranın kaliteli olması gerekiyor...

Bilgisayar ekranları gerçek hayattaki renkleri çoğu zaman yansıtmazlar. Bunun içinde şu soruya cevap vermek gerekir;

Renk Nedir?

Renk ışıktır.Işık olmazsa renkte olmaz. Işık çok olursa renk açık olur, az olursa koyu olur. Karanlıktada bizler bu yüzden göremeyiz.

Fakat bu durum ekranda daha farklıdır. Baskı için bize gerekli olan 4 renk ekranda 3 e düşer, buda ;


R (Red=Kırmızı)
G (Green=Yeşil)
B (Blue=Mavi) diye isimlendirilir. Ekran bu 3 rengi kullanarak bizlere ışık verir ve bizler buna her zaman aldanırız. Çünkü ekrandaki ışık seviyesi her zaman aynıdır. Ta ki sizler ekranın gamma ayarlarınla oynayana kadar. Ama bu gerçek hayatta çok farklıdır. Matbaa içinde onay verdiğiniz bir renk dışarıda, güneş ışığında
çok farklı gözükebilir. İşte tüm bu riskleri atlatabilmeniz için size renk bilgisi ve renk kalibrasyonu yapılmış kaliteli bir monitör gereklidir. Fakat kalibre edilmiş bir monitörde renk bilgisi olmadan hiç bir işe yaramayacaktır .