Resimli Köpek Irkları

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Resimli Köpek Irkları

YORKSHIRE TERRIER


Kökeni: İngilterenin Yorkshire bülgesinde medenciler tarafından tünelleri işgal eden korkunç fareleri yakalamak için kullanıldı.
Tanımı: Orantılı bir vücudu olan güçlü bir köpektir yüksekliği:23 cm ağırlığı 3.5 kg kadardır.doğduklarında standart bir terrierden ayırt edilemezler. Yavrular doğduğunda siyah renktedir

Kişiliği: Sevimli ve oyuncu bir ırktır. Bütün terrierler gibi canlı, cesur, inatçı, efendisine karşı uyumlu, yabancılara karşı ise kuşkucudur.
Kullanımı: Bütün dünyada insana eşlik eden köpek olarak çok popülerdir.


STAFFORDSHIRE

BULL TERRIERKökeni: Ondokuzuncu yüzyıl başlarında boğa dövüşleri yasa dışı ilan edilmiştir; bunun yerini çok kanlı sahnelerle dolu köpek boğuşma göterileri almıştı, halkın büyül bir kesimi bunun seyrine doyamıyordu İngiltere'de. Bu işin tatminkar olabilmesi ve istenen ilgiye yanıt verebilmesi için iri yarı ve güçlü köpekler bulmak lazımdı. Buldog köpeklerini Terrier'lerle aşılamak bir çıkar yol olabilecekti. Ortaya çirkin, kaba ama, güçlü bir tür çıkmıştı; çok güzel dövüşüyor, seyircisini heyecandan heyecana sürüklüyordu.Ne var ki , bu kanlı sahneler devlet tarafından yasaklandı, ama ortada köpekler kaldı. Bunların neslinin sürdürülmesine çalışılmış, hayvanlar günümüzde de sempatiyle karşılanmışlardır.
Kişiliği: Çok benimsenmiştir; insanlara karşı son derece sadık, çocuklara alabildiğince şefkatlidir.
Gereksinimleri: İyi bir eğitim, bol bol gezi ve idman, aşırı beslenmeden kaçma şeklinde özetlenebilir


SHIH TZU


Kökeni: Küçük bir aslana benzeyen bu köpek altıncı yüzyıldan kalma dokümanlarda ve resimlerde yer alır. On yedinci yüzyılda Tibet'ten getirildi ve Pekin'deki Yasak Şehir'de yetiştirildi. Shih-Tzu bu köpeklerden geliştirilmiştir. 1930 yılında İngiltere'ye getirildi.
Tanımı: Azami yükseklik: 27 cm. Azami ağırlık: 6.4 kg. Başı yuvarlak, gözlerinin arası açıktır. Kalın bir bıyığı ve sakalı vardır. Yüzü kısa ve köşeli, burnu siyahtır. Genellikle "kasımpatı yüzlü köpek" olarak bilinir. Çünkü yüzünde her yönde uzamış tüyleri vardır. Gözler: siyah, iri, yuvarlak. Kulaklar: uzun, sarkık; kulaklarındaki tüyler boynuna kadar uzanır. Kalın kuyruğu sırtına doğru kıvrıktır. Bol ve uzun (kıvırcık değil) tüylüdür. Her renk olabilir. Ancak alındaki ve kuyruğun ucundaki beyaz lekeler bu köpeğin değerini arttırır.
Kişiliği: Kibirli ve soylu bir havası vardır. Cesur ve dikkatlidir. Çocuklarla arası çok iyidir. (Onların sert oyunlarını seven ve tolere edebilen nadir küçük ırklardan biridir.) Gururlu,nazik ve sadıktır. Size kendini sevdirecek bir yol mutlaka bulur.Nadir durumlarda inatçılaşır. Çok fazla egzersiz gerektirmemesi apartman hayatı için ideal ırklardan biri olmasını sağlar.
Kullanımı: Tipik bir salon köpeğidir, ama dayanıklıdır. Ömrü uzundur. On beş yıl kadar yaşayabilir. Tüylerinin bakıma ihtiyacı vardır.
 

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#2
SAMOYED


Kökeni: Çok eski zamanlardan bu yana Samoyedler olarak bilinen bir avcı ve balıkçı nüfus ile birlikte Sibirya'da yaşar. Yüzyıllardır kızak çeken güzel ve dayanıklı bir köpek olarak bilinir. 1889'da kaşif Robert Scott bu cinsten pek çok köpeği İngiltere'ye getirdi. Cins, burada geliştirildi ve bütün dünyaya yayıldı.
Tanımı: Samoyed güçlü, dayanıklı ve aktif bir köpektir. Yükseklik: erkeklerde 53-60 cm., dişilerde 48-53 cm. Ağırlık: 23-30 kg. Güçlü. öne doğru uzun bir başı, siyah ya da kahverengi bir burnu ve güçlü bir çenesi vardır. Gözler: siyah, eğik ve derin. Kulaklar: orta büyüklükte, uçları yuvarlakça, ve dik. Kuyruk: uzun, çok tüylü, sırta doğru eğikdurur. Bacaklar, sağlam ve kaslı. Ayaklar: yassı ve tüylerle kaplı. Tüyleri kalın ve sıktır, dalgalı değildir. Kalın ve yumuşak derisi onu kutup soğuklarından korur. Rengi, saf beyaz, grimsi beyaz. sarı ve sarılı beyazlı olabilir.
Kişiliği: Sakin, nazik, vakur, sadık ve duygulu bir köpektir. Köpek takımlarında kullanıldığı için, bu değerli özelliklerini dışa vurma fırsatı genellikle yoktur. Ne var ki, tek bir efendiye bağlandığı zaman, iyi huylu, sevimli ve insanlara uyum sağlayabilen bir köpek haline gelir. Asla sorun çıkarmaz ama gerektiğinde hasımlarıyla başedebilir. Çok enerjik, mutlu etmesi kolay arkadaş canlısı bir ırktır. Ancak apartman hayatına uyum sağlamada güçlük çekebilir.Dışarıyı her zaman tercih eder.
Kullanımı: Klasik bir kızak köpeğidir. Kızakları çok uzun mesafeler boyunca çekebilir. Mors avında, sürü bekçiliğinde ve muhafızlıkta başarıyla kullanılmıştır. Arkadaş ve bekçi köpeği olarak da ken-disini kanıtlamıştır. Güzelliği ve kibarlığı dünyanın her yerinde ona arkadaşlar kazandırmıştır. Mizacında sertlik yoktur, çocuklarla oynayabilen temiz bir köpektir. Tek kusuru sık sık ve yüksek sesle havlamasıdır. Hırsızlara karşı çok sert olabilir.
Not: Tüylerinin saf beyaz olması ve düzenli banyo yapma ihtiyacı duymaması, olumlu niteliklerinden birini oluşturur. Özellikle yaz aylarında, parazitlerin istilası başladığında her gün fırçalanması gerekir


SAINT BERNARD

Kökeni: Asya kökenli olması muhtemel bulunan köpeğin Mastiff türüne benzediğini söylemek gerekir. Adını "Hospice du Grand Saint Bernard'tan, yani İsviçre ile İtalya arasında, Alp'lerin esas bölümündeki geçit yerindeki sığınaktan almaktadır. Köpeğe dair ilk kayıt 18. yüzyılda elde adilmiştir. Buradaki rahipler , dağlık araziden kışın , kar ve fırtına ortamında geçen yolcuların rehberliğinde , çığ yüzünden tehlike geçirenlerin kurtarılmalarında St Bernard'ın yardımından yaralanmaktadırlar.köpek hakkında ileri sürülen gerçeklerle öykü ve destanları birbirinden ayırd etmek pek olanaklı olmasa bile , St Bernard'ın dayanma gücünü , dikkatini , tedbirini ve koku duygularını inkar etmeye , olanak yoktur. Pek çok can kurtardığı , bulduğu , heyelanlardan insaları kurtardığı kuşkusuzdur. Esas "orjinal" olmadığı ileri sürülmektedir; daha sonra Newfoundland dahil öteki türlerle yapılan melezleme çalışmalarıyla bugünkü modern köpeğin ıslah edildiği anlaşılmaktadır.
Kişiliği: Uysal , zeki, itaatkar, korumacı, sakin, atak ve dost. Çığ felaketlerini önceden sezebilme yeteneği vardır. Küçük köpeklerden pek hoşlanmaz.
Gereksinimleri: Çok iri olan köpeğin , özel bakım istediği , bol et yediği , barınağında rahat olması gerektiği anımsanmalıdır.


ROTTWEILER


Kökeni: Muhtemelen İtalyan mastiffinden gelmektedir. Ortaçağ'da, çoban köpeği olarak kullanıldı. Wuttemberg'deki bir Alman kasabasında, Rottweil'de yetiştirildi. 1800'lerde nesli tükendi. Yirmind Yüzyıl'ın başlarında Stuttgart'da toplanan coşkulu köpek yetiştiriciler sayesinde, yeniden popüler hale geldi.
Tanımı: İri ve güçlü bir gövdesi vardır. Erkeklerin yüksekliği 60-68 cm., ağırlığı 50 kg. kadardır. Dişiler biraz daha küçüktür. Küresel bir başı vardır; kulaklarının arası oldukça geniştir. Burnu çok iyi gelişmiştir; makas çenelidir. Gözler: koyu kahve, iyi huylu ve sadakatli bir ifade taşır. Kulaklar üçgen, ilen doğru düşük. Kuyruğu çok uzunsa biraz kısaltılmalıdır. Tüyler: kısa, sert ve kalın. Yanaklarında, burnunda, pençelerinde ve bacaklarında izler vardır. Rengi siyahtır.
Kişiliği: Asil, itaatkar, ağırbaşlı, cesur ve kolay eğitilir. İyi eğitilirse mükemmel bir koruyucudur. Çocuklarla birlikte yetiştirilirse güvenilir ve çocuklarla iyi geçinen bir ırktır. Genlerinden gelen koruma içgüdüleri dikkat gerektirir. Tanımadığı insanlara karşı beklenmeyecek kadar sert davranabilir. Yapısı itibarı ile bazı durumlarda ne yapacağını kestirmek mümkün olmayabilir.

Kullanımı: Çoban ve polis köpeği olarak kullanılır, daha önemlisi bekçi ve muhafızdır. İnsana eşlik eden bir köpek olarak da değerlidir ve özellikle çocuklarla arası iyidir.
Not: Bir batında on iki yavru doğurabilir

Kökeni: Doğulu göçmenler tarafından 1000 yılı civarında Macaristandan getirilmiştir.Tibet terrierine çok benzer.
Tanımı: Macar köpek cinslerinin en küçüğüdür. Tüyleri siyah ya da gridir. İdeal yükseklik44 cm, ağırlık: 13-15 kg.dır.
Kişiliği: Dinamik bir çoban köpeğidir, neşeli ve aile içinde naziktir. Korumacı özelliği olup,yabancılardan ve küçük çocuklardan pek fazla hoşlanmaz. Profesyonel eğitim gerektirir, tek sahip tanır
 

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#3
POODLE

Kökeni: Fransada mı? Almanyada mı? Danimarka ya da eski Piedmont’ta mı geliştirildiği hakkında çeşitli görüşler vardır.
Tanımı:Üç tipi vardır, standart, minyatür ve oyuncak, çarpıcı bir görünüşü ve başı vardır,daima tek renklidir, gösteri ve sirklerde uzun yıllardır prestij köpeği olarak sergilenirler.
Kişiliği: İyi huylu, cesur,neşeli,duyarlı ve kolay eğitim alan köpeklerdir. IQ yüksek, en zeki köpek ırklarından biridir. Oyuncu, sevecen ve sadıktır. Mutlu etmeyi sever ve arkadaş canlısıdır.Tüy bakımını göze alabilenler için mükemmel bir aile köpeğidir.
Kullanımı:Geçmişte avı bataklıktan alıp-getirme özelliğine sahipti.C azip zekası,güzelliği ve kişiliği sayesinde insana eşlik eden köpekler sınıfına dahil olmuştur.Yıkanırken ve tüyleri kırpılırken sabırlıdır, çocuklarla arası oldukça iyidir


GREAT DANE


Kökeni: I.0. 36 yılına ait bir Grek parasının üzerinde, günümüzde yaşayan Great Dane'ye çok benzeyen bir köpek resmi yer alır. Eğer bu köpeğin Grek kökenli olduğunu düşünüyorsanız, ona neden "Köpeklerin Apollosu" dendiğini anlamanız kolaylaşır. Ne var ki, bu cins hakkında çok daha kesin ve çürütülemeyecek ve yüzyıllar sonra yaşanan bir dönemden gelen bir bilgiye sahip bulunuyoruz. I.S. 407 yılında Almanya'nın Gaul bölgesi, Italya'nın bir kısmı ve Ispanya, beraberierinde mastiff benzeri güçlü köpeklerini de getiren Asyatik bir kavim -Alanlar- tarafından istila edildi. Özellikle Almanya'da, ayıların ve yaban domuzlarının üstesinden gelebilen bu muhteşem hayvanların hayranlık uyandırdığı bu ülkede, bir cinsleştirme süreci başlatıldı. Bu köpekler Irianda tazılarıyla çiftleştirildiler. Bu çiftleşmelerden günümüzde Great Dane olarak bilinen o güzel, büyük, ince ve çevik köpekler dünyaya geldi. İngilizce Dane denilmesine rağmen bu köpeklerin Danimarka ile hiç ilişkisi olmamıştır.
Tanımı: Great Dane, asaleti dayanıklılıkla, gücü zerafetle birleştiren dev bir köpektir. Asgari yükseklik erkeklerde 76 cm., dişilerde 72 cm. kadardır. Daha büyük gövdeli köpekler daha makbuldür. Ağırlık: 60 kg. kadar. Alın kısmı basık, uzun ve ensiz bir başı vardır. Burun kanalı geniştir. Boynu uzun ve kaslıdır. Ön bacakları dümdüzdür. Butları kaslı, kısa ve siyah çatımaklı ayakları yuvarlaktır. Kuyruk: orta uzunlukta, bacaklarının ortasına kadar uzanır. Gözler: yuvarlak, genellikle siyah, canlı ve zeki ifadeli. Kulaklar uzun, sivri ve dik. lyi gelişmiş beyaz dişleri makas çeneyi boydan boya çevrelemelidir. Hepsi, kısa, kalın, parlak ve sık tüylüdür. Tüylerin rengi değişiktir. Parlak siyah olanlar siyah gözlü, mavi olanlar ise açık renk gözlü olabilir.
Kişiliği: Great Dane yapısı gereği fazla değişkenlik göstermeyen bir köpektir, ancak koşullar gerektirdiğinde saldırganlaşabilir. Temel özellik olarak, yumuşak huylu, duygulu ve sabırlıdır.
Kullanımı: Uzun tarihi boyunca Great Dane, savaş köpeği, av köpeği, küçük araba çeken köpek, bekçi köpeği ve muhafız köpek olarak kullanılmıştır. Günümüzde hala bekçi köpeği olarak kullanılmaktadır, ancak güzelliği ve iyi huyluluğu nedeniyle dekoratif bir arkadaş olarak da değerlidir.


HAIRLESS CHINESE CRESTED

Özellikleri:Meksika yöresinin ilk yerlileri bu köpeği bir çok isimle anmışlardır örneğin xoloizcuintli veya xolotl... Fakat 19. yy ise çıplak köpek diye anılmaya başlanmıştır. Söylentilere göre halk, köpeğin diğer ırklardan çok daha fazla sıcak olduğunu iddia etmektedir. Kanının sıcak aktığını ve köpeklerden farklı bir ırk olduğunu iddia etmektedir. Fakat işin aslı Crested cinsinin tüyü olmadığı için insanlarda bu intibayı bırakmıştır. Derisi fil derisine benzer. Bu köpek akıllı, sessiz ve oldukça hassastır. Çoğu Crested kafasında tüylere sahiptir. Bu köpeklerin kökeninin İÖ 1000 yıllarına dayandığı iddia edilmektedir. 1800'lerin ortalarında Çin'de görüldükleri de bir gerçektir. Küçük sıcak sevimli bu köpekler her renkte olabilirler. Örneğin kahverengi beyaz , beyaz üzerine kahverengi lekeli, mavi, gri, pembe... Bu cinsin başka bir özelliği ise bu renkleri mevsimlere göre değiştirebilmesidir. Yaz ve kış aylarında derisinin tonları farklılaşır. Soğuğa çok duyarlıdır, dışarı çıkarılacağı zaman mutlaka üzerine birşeyler giydirilmelidir. Uzun dar patilere sahiptir. 30-50 sm yüksekliğinde, 5-6 kg ağırlığındadır
 

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#4
IRISH SETTER


Kökeni: Muhtemelen İngiliz setterinden daha eski bir köpektir. Bununla birlikte her ikisinin ortak atası İspanyol pointeridir.
Tanımı: Erkeklerin yüksekliği 54 cm. ile 62 cm. arasında değişir. Dişiler 52-60 cm. kadardır. Ağırlık: erkeklerde 18-22.5 kg.. dişilerde 15-22kg. Yüz uzunluğu baş uzunluğunun yarısı kadar olmalıdır. Burun kanalı düzdür; burnu koyu renk ya da siyaha yakındır. Çeneleri tam olarak bitişir. Gözler: kestane ya da koyu ela Kulaklar: üçgen. ince ve yumuşak. Göğsü dar ve göğüs kemiği çıkıktır. Yatay duran kuyruğu saçaklıdır. Tüyleri başı dışında uzun ve ipeksidir. Başındaki tüyler kısa ve yumuşaktır. Ayakları bile tüylerle kaplıdır. Renkler: siyaha yakın kızıl. en ufak bir siyah iz olmaksızın parlak.
Kişiliği: Enerjik, duygulu, coşkulu, bağımsız. Yabancılara karşı hoşgörülü değildir.
Kullanımı: Son derece hızlıdır. Koku alma duyusu mükemmeldir. Her türlü araziye ve iklim koşullarına uyumludur. Her türlü avda kullanılır. Sularla kaplı arazilerde bile çalışabilir. Uzun ömürlü bir köpektir.


HUSKY


Kökeni: Sibirya'nın yeriisi olan Husky, 1909'da Alaska'ya getirildi.
Tanımı: Orta büyüklükte. dayanıklı, canlı. hoş görünüşlü, hareketli bir köpektir. Yüksekliği: erkeklerde 53-60 cm., dişilerde 51-56 cm. Ağırlık: erkeklerde 20.5-27 kg., dişilerde 16-22.5 kg. Kahverengi ya da parlak mavi gözleri biraz eğiktir ve dostça bir ifade taşır. Kulaklar: başın biraz üst kısmında ve diktir. Kuyruk: kurdunkine benzer, sırta doğru kıvrık durur. Tüyleri yumuşak, derisi kalındır. Şiddetli soğuğa (-50, -60 derece santigrat) dayanır. Kurt grisinden gümüş griye, beyaz desenli açık kum renginden siyaha kadar her renk olabilir.
Kişiliği: İnsanlara uyumlu ve duyguludur. İyi bir arkadaş olmakla birlikte, son derece inatçıdır ve kolay canı sıkılır. Soğuk iklimleri tercih eder.
Kullanımı: Hafif olduğu için hızlı koşabilir ve bu özelliği nedeniyle kızak yarışlarında kullanılır. Özellikle Kanada'da ve ABD'nin kuzeyinde popülerdir
JACK RUSSEL TERRIER

Kökeni: Bu cins, büyük bir köpek yetiştiricisi ve tanınmış bir köpek sever olan Ingiliz din adamı Parson Jack Russel tarafından geçen yüzyılda geliştirildi.
Tanımı: Amerikan Köpek Kulübü tarafından kabul edilmemiştir. Bu nedenle belirlenmiş bir standardı yoktur. Tilki terrierine benzer. Bacakları daha kısa, yüksekliği 22 cm., ağırlığı 9 kg. kadardır. Koyu renk, içe çökük gözleri, geniş, öne doğru katlı kulakları, bulaşık telini andıran tüyleri vardır.
Kişiliği: Cesur, şen, fedakar, itaatkar. Akıllı olmasına rağmen daima çevresiyle meşgul olduğu için size dikkatini veremez bu da temel eğitimi güçleştirir ve sabır isteyen bir hale sokar.
Kullanımı: Bütün küçük terrierler gibi inindeki küçük hayvanları avlamak için kullanılır. Yeteneği ve hızı ona özellikle değer kazandırır. Çok dar geçitlerden bile geçebilir. Daha sonra o da diğerLleri gibi insana eşlik eden köpeklerin safına katılmıştır.
Not: On dokuzuncu yüzyılda yaşadığı şöhret döneminden ve Parson Jack Russell'ın ölümünden sonra köpek severler tarafından fazla kabul görmemiş ve zamanla unutulmuştur. Bununla birlikte ingiltere'de hala mükemmel derecede saf cinsler bulunmaktadır
 

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#5
KANGAL


Kökeni: Çok eski çağlardan beri Küçük Asya'da yaşar. Türk bekçi köpeği olarak da bilinir. 1968'de Birleşik Devletler`e getirildi.

Tanımı: Erkekler 75-76 cm., dişiler 66-71 cm. yüksekliğindedir. Ağırlık: erkekler 45-68 kg., dişiler 41-59 kg. Anadolu çoban köpeği Büyük Pyrenees'e ve Kuvasz'a çok benzer, ancak daha narin ve çeviktir. Beyaz ya da ten renginde. düz, sert ve kalın tüyleri vardır. Kulakları ve bumu genellikle siyahtır.

Kişiliği: Zeki, kolay eğitilen, çocuklara karşı sabırlı, azarlanmaya duyarlı. sevilmek isteyen, yaşadığı yeri sahiplenen bir köpektir. Yabancılara karşı kuşkucudur ve bu nedenle güvenli ve çitlerle çevrili bir avluda yaşaması gerekir. Çok cesur ve dayanıklıdır. Ailesini hayatı pahasına korur. Oldukça sadıktır. Genlerinden gelen içgüdüleri sayesinde mükemmel arama, kurtarma ve çoban köpeğidir. Dışarıyı tercih eder ve oldukça aktiftir. Bu sebeple evde bakılması tavsiye edilmez.

Kullanımı: Savaşta ve avda yüzyıllardır savaş köpeği olarak kullanıldı. Özellikle kurtlara karşı verdiği başarılı savaşlarla tanınır. Bir çoban köpeği olarak yorgunluktan ve kötü hava koşullarından etkilenmez. Günümüzde bekçi köpeği olmanın yanı sıra çoban köpeği olarak da kullanılmaktadır.
KUVASZ


Kökeni: Bazı yazarlar Kuvasz'ın Hunlar'dan bu yana bilindiğini iddia ederler. Bazıları da bu köpeğin 1200 yılında Moğollar Macaristan'a kaçarken Türk sürgünlere ve onların sürülerine eşlik eden bir çoban köpeği olduğunu öne sürerler. İsmi Türkçe "koruyucu" anl..... gelir. Kuvasz on beşinci yüzyılda en muhteşem dönemini yaşadı. Kral Matyas, insanlara değil sadece kendi Kuvasz köpeklerine güvendiğini iddia ediyordu. Kral'ın ölümü üzerine Kuvasz bütün Ortaçağ dönemi boyunca sürecek olan asli görevine, çobanlığa geri döndü.
Tanımı: Kuvasz sağlam yapılı, bedeni orantılı bir köpektir. Yükseklik: 75 cm. Ağırlık: 50 kg. Biçimli, çok güzel bir başı, öne doğru incelen ve yüzüne soylu bir ifade veren burnu vardır. Gözler: badem biçiminde, koyu kahverengi. Kulaklar: sarkık. Kuyruğu düşüktür; heyecanlandığı zaman dikleşir. Tüyleri: beyaz ya da fildişi. Baş ve ayaklarındaki tüyler kısa, gövde ve bacak tüyleri ise dalgalı olup 10-15 cm. uzunluğundadır.
Kişiliği:
Cesur, itaatkar ve nazik. Sahibine oldukça sadık ancak yabancılara karşı çok serttir. Koruma içgüdüleri çok yüksektir. Aktiftir ancak bölgesinden ayrılmayı sevmez. Boyutlarına kıyasla fazlasıyla çeviktir.
Kullanımı: Yetenekli bir çobandır ve sürüyü kurtlara karşı savunur. Güzel ve nazik olduğu için günümüzde insan dostu olarak da değerlendirilmektedir.Kendisine belirli bir hareket alanının sağlanması halinde her koşula uyum sağlayabilir.


LABRADOR RETRIEVER


Kökeni: Newfoundland'ın yerlisi olan bu cins 1800 yılında Labrador'dan gelen İngiliz gemileriyle Büyük Britanya'ya getirildi.
Tanımı: Kısa, sağlam bir köpektir. Yüksekliği 55-47 cm., ağırlığı 24-36 kg. Dişiler 54-56 cm. yüksekliğindedir. Sağlam, uzunca bir başı, kalın bir burnu vardır. Makas çenelidir. Gözler: kestane ya da ela, bakışları anlamlı. Boyun: güçlü. Kuyruğu: orta uzunlukta, kısa ve kalın bir tüy tabakasıyla (samur kuyruk) kaplı. Bacaklar: kemikli ve sağlam yapılı. Tüyler: sık, sert, dalgasız. Su geçirmeyen ikinci bir tüy tabakası vardır. Renkler: siyah, sarı, karaciğer kırmızısı daima tek renk. Bazen yeni doğmuş siyah yavruların arasında bir tane sarı yavru olabilir.
Kişiliği: Canlı, duygulu, sevimli. Çocuklar için mükemmel oyun arkadaşı ve bakıcıdır. Aile fertleri ile çok iyi geçinir.Gereksiz agresif davranışları hiç yoktur.Yanlız yavru dönemleri uzun sürer (2-2.5 yıl kadar), bu dönemde birşeyleri çiğnemeye - kemirmeye oldukça meraklı olduklarından ilgilerini çekebilecek oyuncaklarla oyalanmalarını sağlamak gerekir. Özellikle evde besliyorsanız.

Kullanımı: Koku alma duyusu mükemmeldir. Efendisiyle uyum içinde çalışmayı bilir. Bataklık ve sulu arazilerde avı getirme konusunda mükemmeldir. Suya dalma alışkanlığını yüzyıllarca sürdürmüş, ağlarını toplayan balıkçılara yardımcı olmuştur. Soylu, sağlıklı ve dayanıklı bir köpektir
 

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#6
PEKINGESE

Kökeni: Muhtemelen spitz kanı taşır; fakat kökeni dört bin yıllık bir tarihin sisleri içinde kaybolmuştur. Yüzyıllarca Pekin imparatorluk ailesinin gözdesi olmuştur. 1860 yılında bu köpekleri Yazlık Saray'ın harabeleri arasında bulan İngiliz ve Fransız askerler tarafından Avrupa'ya getirildi.
Tanımı: Yükseklik: 30.4-45 cm. Ağırlık: 3.6-4.5 kg. İri bir başı vardır. Gözlerinin arası açıktır. Kısa ama belirgin bir bumu, kırışık bir yüzü vardır. Ağzı kapalı durur, dişleri ve dili görünmez. Gözler: iri, siyah, berrak, biraz çıkık. Kulaklar: yürek biçiminde. uzun tüylü. Boyun:kısa ve kalın. Tüyler: uzun ve düz, ağır yeleli ve bol. Koyu kırmızı ve albino dışında her renk olabilir.

Kişiliği: Duyarlı, efendisine karşı son derece duygulu, yabancılara karşı kuşkucu, vakur, sadık, itaatkar, gururlu, özgür, çılgınlık derecesinde cesur.
Kullanımı: Klasik bir apartman ve kucak köpeğidir. Gerektiğinde havlayan bir bekçi köpeği haline de gelebilir.
Not: Sık taranmalıdır. Dişlerini erken yaşta kaybetmemesi için diş temizliği gerekir


PITBULL

Kökeni: Bu savaşçı köpek on dokuzuncu yüzyılda İngiltere'nin Staffordshire bölgesinde bulldog ila çeşitli terrierlerin çiftleştirilmesiyle elde edildi, Birleşik Devletler'e getirilen bu cins burada onun ağırlığını arttıran ve başının daha güçlü hale gelmesinı sağlayan Amerikalı yetiştiriciler tarafından mükemmelleştirildi.
Tanımı: Yükseklik: erkeklerde 44-46 cm., dişilerde %10 daha alçak, Ağırlık: 17-20 kg. Güçlü, kaslı bir gövdesi vardır aynı zamanda çok çeviktir. Gözler : yuvarlak. siyah. Kulaklar dik, uçları biraz kesik. Kuyruk : kısa, yatay duruşlu Kalın,kısa, parlak tüyleri vardır. Her renk olabilir. ancak erkeklerin rengi % 80'den fazla beyaz olmamalıdır. Amerikan Köpek Kulübü tarafından American Staffordshira, İngiliz Köpek Kulübü tarafından ise Amerikan pit bullterrier olarak sınıflandırılmıştır.
Kişiliği: Son derece cesur (çok eski savaş köpeklerinin dölüdür) ve çok canlı bir köpektir, Düşmanıyla öldüresiye savaşır, dişlerini kenetlediği zaman açılmaz. Ancak, asgari bir eğitimle yabancıların niyetini anlayabilmesini sağlayacak kadar yetenekli, sakin, iyi huylu ve itaatkar bir köpek haline gelebilse de tehlikeli ve saldırgan bir cinstir.
Kullanımı: Mülk bekçisi olarak çok iyi sonuç vermiştır. İnsana eşlik eden köpek olarak da değerlidir .


pijamalı greyhound

çok eski bir köpek cinsidir.

Mısır papirüslerinin üzerinde ve Kuzey Afganistan'daki bazı mağaralarda resimleri bulundu. Yüzyıllarca saflığını koruyan bu cins, ithalinin yasaklanması nedeniyle ancak bu yüzyılın başlarında Avrupa'ya kaçak olarak sokuldu.Tanımı: Güçlü, vakur, soylu bir görünüşü vardır. Yükseklik erkeklerde 68.58-73.86 cm. dişilerde biraz daha azdır. Ağırlık erkeklerde 26-34 kg. dır. Uzun, düz, dar bir başı vardır, Kafatası biraz çıkıktır, Burnu siyah ya da kızılımsı kahverengi, çenesi güçlüdür. Gözler üçgenimsi, siyah ya da altın renginde. Kulaklar başın iki yanına sarkık, uzun ve ipeksi tüylerle kaplı. Boyun uzun ve güçlü, Kuyruk, ucu halka gibi, Tüyleri, zengin, ipeksi (sırtında kısa), karakteristik bir özellik olarak başının tepesinde küme halinde toplanmış. Her renk olabilir. Genelde beyaz, açık kahve ve siyahtır. Parlak kestane renkli bölgeler olabilir. Üç renkli de olabilir.
Kişiliği: Cesur, inatçı, tatlı, duyarlı, çok zeki, vakur ama kayıtsız değil, yabancılara karşı kuşkucu ama düşman değil. Eğitim sırasında yumuşak davranılmalıdır.
Özelliği: Kırsal kökenli olduğu için iyi bir çoban, kurt, çakal ve leopar avcısı idi. Avrupa ve Amerika'da, olağanüstü güzelliği nedeniyle avı seven ve kendisine eşlik eden lüks bir süs köpeği haline geldi.
Not : Tüyleri bol ve ipeksi olduğu için, "pijamalı greyhound" denilmiştir. Sık sık fırçalanması gerekir. Sıcağa, soğuğa ve yağmura dayanıklıdır. Ancak her gün uzun mesafeleri serbestçe koşması gerekir.
 

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#7
Malamute

Kökeni: Malamute bir kutup köpeğidir ve kutup kurdundan türetilmiştir. İsmi, bu güzel kar köpeklerini yetiştiren Mahlemuts adındaki bir Alaska kabilesinden gelmektedir.Tanımı: Sağlam gövdeli. ağır bir köpektir. Başı büyük, görünüşü mağrurdur. Kulaklar: dik. Gözler: küçük ve bademdir. Kurt gözlerine benzese de yumuşak bakışlıdır. Tüyleri kalındır ama uzun değildir; yumuşak ve yünsüdür. Renkleri açık gri ile siyahın bütün tonlarını taşıyabilir. Bacaklar ve burun hemen her zaman beyazdır. Kuyruğu uzun tüylü ve sırtına doğru kıvrıktır. Yükseklik: erkeklerde 64 cm, dişilerde 58 cm. Ağırlık: Erkeklerde 38 kg. dişilerde 34 kg.
Kişiliği: Son derece sadık, zeki, tatlı, efendisine karşı çok duyguludur. Aynı zamanda saldırgan bır savaşçıdır. Dikkatli davranılması ve eğitilmesi gerekir. eğitimi uğraş gerektirir. Havlamayan, temiz ve kokusuz bir köpektir.
Özelliği: Malamute, bır kızak köpeğidir, Malamute sürüleri, kutuplarda yapılan pek çok keşif gezisine katılmıştır. Sağlam, yön duygusuna sahip, mükemmel koku alma yeteneği olan köpeklerdir.
Jack London ve Rudyard Kipling'in öykülerinde unutulmaz bir kahraman olarak yer almıştır. Son on yıllarda aile köpeği olma özelliği kazanmıştır. Bu rolü oynayacak kadar uygar ve iyi huylu olduğunu kanıtlamıştır.


Cocker Spaniel

Kökeni: 1880'lerde ilk İngiliz Cocker Spaniel Amerika'ya getirilmişti. Kırsal kesime uygun türün elde edilmesi çalışmaları sonunda Amerikan avcılarının isteklerine cevap veren bir tür elde edilebilmişti. Buradaki av kuşları İngiliz kuşlarından daha ufak yapılı olduklarından , köpeğin cüssesi de giderek ufaltıldı. Başka değişikliklerde bunu izledi ve sonunda İngiliz ve Amerikan Cockerleri arasındaki farklar ortaya çıkıverdi. Her iki türde ülkelerinde tescil edilmişlerdir bugün. En genç tür , İkinci Dünya Savaşı'nda ülkesinde çok sevilen bir köpek haline gelirken bugün Spaniel'lerin en bilinen köpeğidir.
Köpeğin Huyu : Gösteri türü olarak hazırlanan hayvanın zekası ve sportif yapısında bir değişiklik olmamıştır. İyi huylu, uysal, duygulu, itaatkar bir köpektir. Çocuklarla arası çok iyidir. Yabancılarla ilişki kurabilir.
Gereksinimleri : Tüylerinin belirli bir programa göre kesilip taranması , hayvanın egsersizden alıkonulmaması , idman yaptırılması , dolaştırılması gerekir. Uzun kulakları düzenli temizlik ve bakım yapılmazsa problem çıkarabilir.

Elizabeth Beagle

Kökeni: Bu cins muhtemelen Elizabeth çağında harrier ile eski ingiliz tazısının çiftleştirilmesiyle geliştirildi.
Tanımı: Harrier'e benzer. fakat daha kısa bacaklıdır. Dayanıklı ve çok hareketlidir.Yüksekliği 33-40 cm. ağırlığı 8-2-13.6 kg.dır. Güçlü ama görünüşü kaba olmayan bir başı, burun delikleri çok gelişmiş siyah bir burnu vardır, Kafatası kubbe biçiminde yüzü uzundur, Gözler: kestane ya da ela. tatlı bakışlı. Kulaklar uzun, yanlara doğru sarkık, Boyun; uzun, hafif sarkık. Uylukları çok kaslı. Ayaklar yuvarlak ve güçlü. Tüyleriyle ayırt edilebilen iki ayrı tipi vardır: biri yumuşak. diğeri sert tüylüdür. Renkler: siyah desenli mavi, beyaz, siyah, portakal veya üç renklidir.
Kişiliği: Duygulu, neşeli, temiz sakin, hoş görünüşlü, güzel seslidir. Çocuklar için mükemmel bir dosttur
Kullanımı: Yaban tavşanı, sülün ve bıldırcın avında uzmanlaşmıştır. Ancak balık avında da kullanılır. İnsana eşlik eden köpek olarak da olumlu bir şöhrete sahiptir, Minyatür bir türü de vardır. Elizabeth Beagle'si denilen bu türün yüksekliği 30 cm. kadar. ağırlığı ise l0 kg. dir. Geçmişte avcılar bu minyatür köpeği atların terkisinde ava götürürlerdi.
 

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#8

Kökeni: On beşinci yüzyılda Maltesee den türetilmiştir.
Tanımı: Azami yükseklik; 30 cm. Ortalama ağırlık; 3-5 kg. Sivri olmayan orta uzunlukta bir burnu vardır. Makas çenelidir. Gözleri yuvarlak. koyu, zeki bakışlı, sarkık kulakları tüylerle kaplıdır. Boyun: uzun. Göğüs: gelişmiş. Kuyruk: sırta doğru kıvrık. Tüyler; parlak, ipeksi 7-10 cm. uzunluğunda, saf beyaz; bazılarında kahve ya da gri lekeli olabilir. Sadece yüzündeki ve ayaklarındaki tüyler kırpılmalıdır.
Kişiliği: Cesur, canlı, vakur, zeki. duygulu. Güçlü bir mizacı vardır.
Kullanımı: Rönesans döneminde çok gözde bir köpektir. Goya'nın tablolarında ölümsüzleştirildi. Günümüzde de özellikle Avrupa ve Amerika'da tanınmış bir köpektir.Kökeni: İskoçya'nın sınır köylerinde geliştirilen sürü gözetleme özelliği önem arzetmektedir. Daha çok eğitilebilirliği ve zekasının geliştirilmesi üzerinde durulan köpeğinizin bu niteliğinin belirgin olarak görüldüğünü söyleyebiliriz. Yıllar yılı Uluslararası Çoban Köpeği derneğinin standartları ancak 1976 yılında İngiliz Köpek Kulübünce uygulanabilmiştir. Hayvanın görüşüne dair konulan normların tutturulması mümkün olmasa da onun ödevini yapmada başarılı olması üzerinde önemle durulmaktadır.
Köpeğin Huyu: Oldukça heyecanlıdır, çocukların gözetimindeki hizmet ve gayretleri köpeğe ailelere yaklaştırmıştır.
Gereksinimleri bol bol gezi ister. Koşmak için alana ihtiyacı vardır.Boston Terrier

Kökeni: Boston Terrier, Buldog köpeği ile Beyaz İngiliz Terrier köpeğinin Amerika'da Maseçuset kentinde 19. yüzyılın sonlarına doğru aşılanması sonucu meydana gelmiştir; bu eşleştirmede seçkin, renk ve işaretleri uyumlu, güçlü damızlıkların seçimine özen gösterilmiştir. Köpeğin şefkatli ve sempatik yapısı ve tabiatı, onun güzel dış görünümüyle birleşince Kuzey Amerika'da çok hoş bir süs köpeği meydana getiriliyordu. Doğumların çoğunda sezeryan ameliyat gerekliliği köpeğin maliyetini yükseltse de Boston Terrier oldukça yaygın bir tür olarak varlığını sürdürmeye devam etmiştir.
Köpeğin Huyu: Şefkatli, canlı ve akıllı olan köpek evlerin süsü olduğu kadar, gösterilerde yüz ağartan bir hayvandır. Terrier değildir, bu türün agresifliğine ve sinirine sahip değildir.
Gereksinimleri: Gereksinimleri fazla değildir, hareketli bir yaşamdan gelmemektedir; normal idman ve geziler onun gelişmesi için yeterlidir. Kürkü ise çok az bakımla güzelliğini koruyabilir
 

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#9
Boxer

Kökeni: Resmi, ilk kez bir Flaman dokumasında yer almıştır, Fakat bu sanatçının hayalgücünden kaynaklanmış da olabilir. Çünkü boxer cinsi o sırada mevcut değildi. Bu cins 1850 yılında Münih'de bullenbeisser mastiffi ile bulldogun çiftleştirilmesiyle geliştirildi. Bu cinslerin ilki, ayı avında kullanıldı; ikincisi ise, boğalarla dövüşmek için. Atalarının vahşi içgüdülerinin bu geçmişten kaynaklandığı düşünülmektedir.
Tanımı: Boxer en güzel çirkin köpek olarak tanımlanmıştır, Başı vücuduyla orantılı. etsiz ve kırışıksız olmalıdır. Üst çenesi, alt çenesinden biraz daha çıkık ve yukarı doğru kıvrıktır. Ağzı kapalı olduğu zaman dili ve dişleri gözükmez. Burnu büyük ve siyah burun delikleri açıktır. Kulaklar: dik durur. uçları kesiktir. Gözler: siyah. Yüz; yuvarlak, güçlü ve kaslı: sarkık değildir. Vücut köşeli olmalıdır. Kuyruk: çok kısa ve dik duruşlu. Ön bacaklar düz ve paraleldir. Yükseklik: erkeklerde 57-63 cm. dişilerde 52.2-58.4 cm. Ağırlık: erkeklerde 30-32 kg., dişilerde 24-25 kg.
Kişiliği: Boxer çok iyi huylu ve sadık bir köpektir, Kin duymaz ve özellikle çocuklarla arası iyidir. Kolay eğitilir.Kökeni: Mastif ile Buldog un çiftleştirilmesiyle 1924'te elde edilmiştir.


Tanımı: Yapısı güçlü ama hantal olmayan bir köpektir. Erkekler 63,5-68.5 cm. yüksekliğinde ve 50-58 kg, ağırlığında: dişiler 61-66 cm. yüksekliğinde ve 45-54 kg. ağırlığındadır, Büyük, dört köşe ve kırışıklarla kaplı bir başı; açık ve geniş burun delikleri, güçlü ve düzgün dişleri vardır. Gözleri koyu eladır, aralarında bir kırışıklık vardır, Kulaklar V biçminde, geriye doğru düşük. Kuyruk:düz ya da kıvrık. bacakların ortasına kadar uzanır. Tüyler: açık kahverengi, kızıl ve kaplan renklerinin bütün tonlarını taşır. Kısa ve serttir.
Kişiliği: Neşeli, korkusuz, dengeli, itaatkar ve duyguludur. Ancak enerjik bir efendinin emrinde olmalıdır. Yavruları çok sakar ve oldukça vahşidir, her tarafı dişlemeye bayılırlar. Evde çocuk varsa dikkat gerektirir. İlk defa köpek sahibi olacaklara tavsiye edilmez.
Kullanımı: Avcı ve muhafız olarak çok değerlidir, ordu ve polis faaliyetlerinde yardımcı olur. Güney Afrika Elmas Derneği tarafından, bekçi köpeği olarak kullanılmaktadır. Günümüzde esas olarak en ürkütücü bekçi köpeği ve muhafız olarak kullanılır. Aileyle birlikte yaşamayı sever ve aile ort..... gayet iyi uyar. Şişmanlamaması için iyi bir beslenme rejimi uygulanmalı ve sık sık yürüyüşe çıkartılmalıdır
 

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#10
Bulterrier

Kökeni: Bulterrier, bulldog'un Eski İngiliz terrieri ile çitleştirilmesi ve bir parça İspanyol pointer cinsinin taşıdığı kanın da eklenmesiyle ortaya çıktı. Tüyleri beyaz olan türü 1850 de tanıtıldı.
Tanımı: Öne doğru çok uzun, oval bir başı, güçlü çene kemikleri sağlam, sağlıklı ve düzgün dişleri vardır. Gözler siyah, küçük badem biçiminde. Omuzlar güçlü ve kaslı. Vücut: dolgun ve yuvarlak. Kuyruk: yatay duruşlu. Tüyleri, kısa sert ve kaplan desenli, sarımsı kahverengi. siyah ya da üç renkli. Yükseklik: 53-56 cm, Ağırlık: 23.5 ile 28 kg, arasında olmalıdır.


Kişiliği: Bir zamanlar son derece vahşi bir köpekti. Ancak, modern yetiştiriciler tarafından kibarlaştırılmıştır. Günümüzde, iyi huylu, sadık, nazik ve itaatkar bir köpektir. Olağanüstü durumlar haricinde tam bir insan sever.Pitbul'la karıştırılmamalıdır.Agresif bir ırk değildir. Oldukça temizdir.
Kullanımı: Kan dökücü ve cesur bir gladyatör olarak dünya ya geldi. Daha sonra. sürü bekçisi, fare avcısı, insan dostu ve muhafız bekçi olarak kullanıldı.Kökeni: Amerika kıtasının en eski ve dünyanın en eski cinsidir Meksikanın yerlisidir. Ancak bu bölgeye Çinliler tarafından getirilmiştir.
Tanımı: 16-22 cm, yüksekliğinde, 0.9-2.6 kg. ağırlığındadır. Ne kadar küçük olursa o kadar değer kazanır. Elma biçiminde bir başı, kısa, sivri bir bumu vardır. Gözler yuvarlak ve koyu siyah. Kulaklar: iri, bir şeye dikkat kesildiği zaman dikleşir. Vücut; tıknaz, yüksekliğinden daha uzun. Kuyruk: sırta ya da yana doğru kıvrık durur. En sık görülen renkler açık kahve rengi, kum kestane, gümüş ya da çelik mavisi. Tüyler: Tek renkli yada beneklidir.
Kişiliği: Cesur, çok canlı, gururlu. duygulu, sadık, zeki, girişken.
Özellikleri: Kafatasında molera denilen yumuşak alan her zaman kapanmayabilir ve bu bu bölgeye gelen ufak bir darbe bile hayvanın ölümüne sebebiyet verebilir. Sinirlendiği veya heyecanlandığı zaman titrer.
Kullanımı: İnsana eşlik eden bir köpektir. Daha büyük köpeklere. karşı kendisini savunmayı bilir, Egzersize ihtiyacı vardır. Sağlığı açısından bir apartman katında sürekli kapalı tutulması hatalı olur.CHINESE SHAR PEI


Kökeni: Ataları bilinmiyor. Chow chow'dan türetilmiş olabilir. Ancak bu iki cins arasındaki yegane benzerlik mor dilleridir.
Tanımı: Sağlam, çevik, güçlü bir köpektir. Teni yumuşak ve sarkıktır. Yükseklik: erkeklerde 46-51 cm., dişilerde 41-61 cm. Ağırlık: erkeklerde 20-25 kg., dişilerde 16-20 kg. Başının iki yanına düşük küçük kulakları vardır. Kıvrık kuyruğu dik durur. Tüyleri yumuşaktır. Renkler: açık kahve, krem, kızıl ya da siyah.
Kişiliği: Yüzünde üzüntülü bir ifade vardır. Ev içinde mutludur. Sakin, iyi huylu ve sadıktır. Özellikle çocuklarla arası iyidir.
Kullanımı: Geçmişte yırtıcı bir savaş köpeği idi. Çin'de yapılan köpek dövüşlerinde çok popülerdi. Yıllarca bu dövüşlerde bir öncü olarak alkışlandı.Daha sonra Birleşik Devletler'e getirildi ve burada insana arkadaşlık eden bir köpek haline geldi.

 

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#11
Collie

Kökeni: Collie, yüz yıllardır dikkat çekici bir çoban köpeği olmuştur. Standartları belirlenmiş ve ilk kez 1660 yılında yapılan köpek gösterilerinde tanıtılmıştır. Collie ismi muhtemelen bu köpeklerin korudukları siyah yüzlü vs siyah ayaklı iskoçya koyunu Colley'den gelmektedir.
Tanımı: Yükseklik; erkeklerde 61-66 cm.. dişilerde 56-61 cm. Ağırlık: erkeklerde 27-34 kg, dişilerde 23-29 kg. Collie sağlamlık ve çevikliğin yanı sıra güzellik ve uyum bakımından da üstündür. Bu cinse değer kazandıran en önemli özeliklerden biri öne doğru dümdüz uzanan başıdır. Burnu uzun, ucu siyahtır Kulaklar biraz küçük ve başın oldukça gerisindedir. Üçte ikisi dik, geri kalan kısmı düşüktür. Gövdesi yüksekliğinden daha uzundur. Bacaklarının ortasına kadar uzanan kuyruğu düşük, ucu ise hafif kalkıktır, Tüyleri, özelikle boyun kısmında kalın ve sık, başında, burnunda ve kulak uçlarında kısadır. Tüy rengi, sarımsı kahve renginin çeşitli tonlarından kum ve maun rengine kadar değişebilir. Karışık ya da mavimsi siyah olabilir.

Kişiliği: Huyu bir biriyle çelişen özellikler taşır. Temelde nazik ve duyarlıdır, ama bazen inatçı ve tembel olabilir. Efendisini ve çocukları koruma duygusu çok gelişmiştir. Aristokrat tavırlı zeki ve sadıktır. Ancak apartman yaş..... uygun değildir çünkü oldukça gürültücüdür. Çok havlar.
Kullanımı: Collie, güçlü, dikkatli ve aktif bir köpektir ve hala çoban köpeği olarak kullanılmakladır. Zeki olduğu için, bekçi köpeği, kurtarma köpeği ve kör çocuklara rehber olarak kullanılır.
Not: Tüylerinin güzelliğini korumak için sık fırçalanması gerekir. Arada bir yıkanmalıdır. Yazları sıcaktan rahatsız olur. Bu nedenle daima gölgede tutulmalıdır.


CHOW CHOW

Kökeni: 19. Yüz yılın ortasında İngiliz tüccarlar tarafından İngiltereye getirildi. Bu cinslerden biri daha sonra VII. Edward adıyla tahta çıkan zamanın galler prensine armağan edildi.
Tanımı: Aslına benziyen, vakur bir hayvandır. Başı iri, kafatası düzdür. Yüzü gözlerine doğru genişler, ucu sivri, siyah burnuna doğru daralır. Gözler küçük, çekik, siyah. Kulaklar üçgen, dik, öne doğru, Dil, damak, diş etleri ve dudaklar mor olmalıdır. Uzun sık tüyleri, yünsü bir ikinci tüy tabakası vardır. Boyun tüylerinin bolluğu ona bir aslan görünümü verir. Renkler sarımsı kahve, kızıl, krem, mavi, siyah, gümüş, gri ya da nadiren beyaz. Daima tek renklidir. Lekeli olmamalıdır. Yükseklik; 48.4·50.B cm. (45.7 cm.nın altında olmamalıdır), ağırlığı 24-27 kg. Göğsü geniş. Kuyruk: tüylerle kaplı, kalın sırta doğru kıvrık.
Kişiliği: İçe dönük ilgisiz ve aldırışsız bir hali vardır. efendisine karşı çok sadık ve samimi bir köpektir. Burunluk takılmasından ve kayışdan pek hoşlanmaz. Şirin gözükebilir ancak oyun oynamaya gelmez, doğuştan koruma köpeği, inatçı ve bir sahip tanır. Diğer hayvanlarla arası iyi değildir


DACSHUND


Kökeni: Bu türün bilinen bir tarihi yoktur. Kimilerine göre Eski Mısırlılardan kimilerine göre ise Meksika kökenlidir. Bazılarına göre ise Dachshund'lar Güney Amerika'da Avrupalılar gelmeden yüzyıllar önce de vardı. Tahminlere göre bu köpek Basset Hound cinsinin atalarıyla aynı kökenden gelmektedir.
Tanımı: Yüksekliği bir standarta bağlanmamakla birlikte ağırlığı 4,5 -11 kg aralığındadır. Bu cinsin tüy, yüz ve göğüs çevresi farklılığı ile değişik çeşitleri vardır.
Kişiliği: Çok zeki, canlı, eğlenmeyi seven, oyuncu ve problemsiz bir ırktır.
Kullanımı: Oldukça kullanışlı bir av köpeği olmasına rağmen ev köpeği olarak da kendini kanıtlamıştır. İyi bir ev ve bekçi köpeği olurlar.
 

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#12
DALMAÇYALI


Kökeni: Bu cinsin kökeni hakkında birbiriyle uyuşmayan çeşitli görüşler vardır. Kesin olan tek şey, geçmişinin çok eskilere uzandığıdır. Varlığını gösteren izler Mısır rölyeflerinde ve Helenik döneme ait duvar süslemelerinde bulunmuştur. 1700 yılında Bengal pointeri olarak bilinen ve Dalmaçyalı'ya çok benzeyen bir köpek İngiltere'de varolmuştur. Bu örnek Dalmaçyalı'nın Yugoslav kökenli olup olmadığına dair sorulara yol açmıştır.
Tanımı: Kaslı, simetrik yapılı bir köpektir. Yüksekliği, erkeklerde 55-60 cm., dişilerde 50-55 cm. Ağırlık: 25 kg. kadar. Başı uzun, burnu tüylerinin rengine göre siyah ya da kahverengidir. Gözler: siyah ya da kahverengi, yuvarlak ve parlak, bakışlan canlı. Kulaklar: yumuşak, başın arkasına doğru sarkık. Kuyruk: dipte kalın, uca doğru ince, yukarı doğru biraz kıvrık. Tüyleri, kısa, sert, sık ve parlak olmalıdır. Temel rengi daima beyaz olup, üzerinde siyah ya da koyu kırmızı lekeler vardır. Bu lekelerin belirgin ve vücudun her yerine dağılmış olması gerekir. Bu özellik köpeğin değerini arttırır.Yavrular doğduklarında saf beyazdırlar.
Kişiliği:
Sadık, bağımsız ama evden hoşlanan, son derece duyarlıdır. Çok hareketli olan bu cins için egzersiz kesinlikle gereklidir. İnsana ihtiyaç duyar, aksi halde melankolik bir havaya bürünür. Çocuklarla oynamayı sever. Mükemmel bir belleği vardır. Kendisine yapılan kötü muameleyi yıllar sonra bile hatırlayabilir.
Kullanımı: Ortaçağ'da av köpeği olarak kullanılırdı. On dokuzuncu yüzyılda küçük arabaları çekmekte kullanıldı ve şöhreti hızla yayıldı. Efendisi ister yürüyerek, ister atla, ister arabayla seyahat ediyor olsun, onu mutlaka takip eder. Daha sonra insan dostu olarak büyük bir takdir topladı. Bekçi köpeği olarak da kullanılabilir.Temiz ve zariftir, çamurdan hoşlanmaz, su ve sabunu sever.


DOBERMAN PINSCHER


Kökeni: Yakın zamanlarda oluşmuş bir cinstir. Great Dane, Alman çoban köpeği. Rottweilers ve Pinscherin muhtemelen Beauceron ve İngiliz tazısı ile çiftleştirilmesiyle 1860'da Almanya'da geliştirilmiştir. Bu karışımın yaratıcısı Louis Doberman adında bir Alman vergi tahsildarı idi. Doberman, meslek gereği haydutların bulunduğu bölgelere sık sık seyahat ediyordu. Gerektiğinde saldırabilecek nitelikte bir bekçi ve muhafız köpeği elde etmeye karar verdi. Üreticisinin adını taşıyan (kısaca n harfiyle anılıyordu) Doberman ilk kez 1876'da bir köpek gösterisinde sergilendi. Büyük bir başarı kazandı.
Tanımı: Doberman kaslı ve son derece zarif bir köpektir. Yükseklik: erkeklerde 66-71 cm., dişilerde 61-66 cm. Ağırlık: 30-40 kg. kadar. Yassı bir kafatası, uzun ve dar bir başı vardır. Dişleri güçlüdür ve makas çene boyunca dizilidir. Gözler: siyah, canlı ve zeki ifadeli. Kulaklar: kesik, yukarı doğru. Kuyruk: çok kısa. Bacaklar: dümdüz. Tüyleri, kısa, kalın, sert ve vücuduna yapışıktır. Renkler: pas rengi lekeler taşıyan, siyah, koyu kahve ya da mavi. Beyaz izlere izin verilmez. Doberman'ın yürüyüşü. elastik ve zarif olmalı,yere sağlam basmalıdır.
Kişiliği: Erkek ve dişiler arasında mizaç farkı vardır. Dişiler, aileye karşı sakin, duyarlı ve duygulu, ancak yabancılara karşı kuşkucudurlar. Erkek. son derece zeki, ancak aceleci ve genellikle saldırgandır. Bu nedenle enerjik bir efendi tarafından yönetilmesi gerekir. Kötü Doberman yoktur, kötü Doberman sahibi vardır, sözü buradan gelir. Diğer hayvanlarla ilişkilerinde problem çıkabilir. Disiplinli ve profesyonel eğitim gerektirir.
Kullanımı: Bekçi ve muhafız köpeği olarak kullanılan Doberman, yüz yılı aşan bir süre içinde bu görevleri yerine getirmeyi sürdürmüştür. Polis köpeği olarak, orduda (Deniz Kuvvetleri Doberman'ı pusu bulma işinde kullanmıştır) ve her türlü endüstriyel tesisin korunmasında kullanılmıştır. Dişiler erkeklere nazaran apartman hayatına daha kolay uyum sağlarlar, ancak her ikisinin de günlük sinirsel enerjilerini boşaltmaları gerekir.
Not: Doberman'ın kişiliği iki yaşından sonra da gelişmeye devam eder. Bununla biriikte köpek on ile on iki aylıkken sıkı eğitime başlanmalıdır. Uzun ömürlüdür. On beş, hatta yirmi yıl yaşayabilir


GERMAN SHEPHERD


Kökeni: Alman Shepherd ın kökenine dair farklı teoriler vardır. Bir teoriye göre bu köpek Almanya'da var olan çeşitli çoban köpeklerinin çiftleşmesinden bir başka teoriye göre de dişi çoban köpeklerinin erkek kurtlarla çiftleşmesinden olmuştur. Doğru yanıtın hangisi olduğu zamanla daha da belirsizlw,eşmiştir. Ancak ilk Alman Shepherd lerinin (uzun tüylü) 1882'te Hannover de, kısa tüylü olan türün ise 1889 da Berlin`de sergilendiği bilinmektedir.
Tanımı: İdeal yükseklik: erkeklerde 60-65 cm. dişilerde 55-60 cm kadardır. Ağırlık: 35 İle 40 kg,arasında eğişir. Kuvetli, gelişmiş kasları olan, hafif ama sağlam kemik yapısıyla uzunca bir gövdesi vardır. Başı gövdesiyle orantılı, alnı dışa doğru biraz çıkık, dişleri güçlü ve makas çeneli, uçlara doğru sıvrilen, tabanları kalın ve dik kulaklı (altı aya kadar kulakları düşük olabilir ). Gözler: Badem biçiminde canlı ve zeki ifadeli , siyah renklidir. Tüylu kuyruğu arka bacaklarının ortasına kadar uzanır ve sakin olduğu zaman düşüktür, Ön bacakları ve omuzları kaslıdır. Butları kalın ve güçlüdür. Ayakları yuvarlak , tabanları çok serttir. Renkler : siyah , demir grisi , kül grisi . Bu renkler ya tektir yada kahverengi , sarı veya acık gri ile gölgelenmiştir . Tüyler , kısa ve sık , dalgalı ve uzun olabilir.

Kişiliği : Cesur , neşeli , sadık , kararlı , vefalı , efendisine ve çocuklara sevgi duyan , öteki hayvanlara karşı hoş görülü, yabancılara karşı uyanık , kolay eğitilir. Doğasından gelen koruma içgüdüleri var. Sahibinin ne istediğini çabucak anlayabilir.
Özelliği: İlk kez sürülerin önderi olarak kullanılmıştır. zekası ve sağlam karakteri nedeni ile savaş zamanında ( ateş altında ve mayın tarlalarında mesaj taşır ) , ayrıca kurtarma köpeği (suda , dağda ya da yangında) ve polis köpeği (eski bir izi bile sürebilir) olarak da kullanılmakdadır. ancak Alman Shepherd`i bekçi köpeği olarak eşsizdir; mükemmel refleksleri vardır ve çabuk saldırıya geçebilir. Kendisine verilen görevi daima iyi niyet ve coşku ile yerine getirir.
 

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#13


GOLDEN RETRIEVER
Kökeni: Bu cins, muhtemelen ondokuzuncu yüzyılın ortalarında İngiltere'yi ziyaret eden bir Rus sirkine mensup türü bilinmeyen altın tüylü köpeklerin bloodhound ile çiftleştirilmesiyle geliştirilmiştir.
Tanımı: Yükseklik: erkeklerde 58-61 cm,, dişilerde 55-57 cm. 0rtalama ağırlık: erkeklerde 29-34 kg, dişilerde 27-32 kg iri, güçlü bir yüzü vardır ve makas çenelidir. Gözler siyah, yumuşak ifadeli. Kulaklar orta büyüklükte, düşük. Boyun: kaslı. Göğüs: geniş. Uzun kuyruğu kıvrık değildir. Bacakları kemikli, baldırları kaslıdır. Tüyleri parlak ve dalgalı olmalıdır, ikinci tüy tabakası su geçirmez. Renkler: altın ve krem renginin bütün tonları. Kırmızımsı gölgeler kusur sayılır.
Kişiliği: Hareketli , uysal iyi huylu , duygulu , sevimli.
Özelliği: Sağlam ve güçlü , koku alma duygusu gelişmiştir . Toprakta ve suda gayet iyi çalışır. İyi huylu olduğu için insana eşlik eden köpek olarakta değerlidir ve Aile hayatına uyum sağlar . Çocuklara hatta bebeklere karşı cok sabırlı ve naziktir.
 
#14
Av Köpeği Irkları

Epanyol BretonBu köpeğin tarihi 19. yüzyılın başlarında İngiliz soylularının Kuzey Fransa’ya çulluk avına gittikleri zamanlara dayanır. Bu soylular ava giderlerken yanlarında kendi köpeklerini de özellikle İngiliz Setterlerini de götürüyorlardı. İngiltere’ye geri dönerlerken de köpekleri geri götürmektense bir sezon sonra tekrar gelecekleri için onları Fransız avcılara bırakmayı tercih ediyorlardı. Bu sıralarda bazı köpekler kulübelerinden kaçıp Fransız “yüksek ruhlu” diye adlandırdıkları Fransız Spanyelleriyle çiftleştiler. Fransız Spanyell kendisini tamamen ava ve sahibine ad amış çok kısa kuyruklu siyah beyaz küçük bir köpekti. Fransız avcılar bu çiftleşmelerden doğan yavruların potansiyelinin farkına vardılar. Böylece dikkatli bir üretimle Fransa’da 1907 yılında ilk Epanyol Breton kulübü kurulmuş oldu. Amerika’da Epanyol Breton hem avlanma stili hem de görünüş açısından farklı bir gelişim gösterdi. Amerikalılar sadece açık sarı/beyaz ve kahverengi beyaz renginde ve normal Epanyol’dan daha yapılı bir köpek oluşturmaya çalıştılar çünkü amaçları bu köpeklerin diğer büyük köpeklerle rekabet edebilmesiydi. 1982’de Amerika’da Amerikan Brittany klüp bu cinsin adını “brittany” olarak değiştirdi ve kayıtlara geçirdi. Epanyol Breton yakın arayan çok iyi bir buruna sahip olan kuş avını çok seven hareketli oldukça zeki ve sahibine çok bağlı olan bir köpektir. Amerika’daki Epanyol Bretonlar görünüş ve genel özellikler açısından Fransa’daki kuzenlerinden biraz daha farklıdır. Bu farklılıktaki neden de Amerikalıların yukarıda söz ettiğimiz gibi diğer büyük av köpekleriyle avda hız ve dayanıklılık açısından rekabet edebilmesiydi.

Epanyol Breton’un Standartları Genel Görünüş:

maksimum 50.5 minumum 45.5 cm boy

Erkekler için ideal boy: 47.5 - 49.5 cm

Dişiler için ideal boy: 46.5 - 48.5 cm

Erkekler için ideal kilo: 15 kg

Dişiler için ideal kilo: 13 kg (Not: köpekler için ortalama ağırlık 12 ila 18 kg arasında değişmektedir. Burada verilen kilolar ortalama bir örnek olarak verilmektedir.)

Görünüş: Küçük enerji dolu zeki bakışlı hoş bir köpek. Yuvarlak kafalı kulaklar biraz kısa dudakları sarkık olamayan ya kuyruksuz ya da 10 cm uzunluğunda kuyruklu. Burun Rengi: Köpeğin vücut renginin açık sarı ve beyaz kahverengi-beyaz veya siyah-beyaz oluşuna göre vücut renginin en koyu renginde burun rengi. Burun delikleri oldukça açık.

Kusur: Kapalı burun delikleri.

Önemli Kusur: Koyu pembe bir burun rengi.

Dudaklar: İnce sıkı sıkıya ağza yapışık dudaklar üst dudak alt dudağın birazcık üzerine sarkabilir.

Kusurlar: Çok kalın veya çok sarkık dudaklar.

Dişler: Eksiksiz makas gibi kapanır şekilde.

Önemli Kusur: Üst üste veya alt çenenin üst çeneden uzun olması. Burun (somak): Kafa tasının genişliğinden daha kısa düz ya da kafa tasının 2/3’ü oranında hafifçe eğri. Kusurlar: Kare veya elma biçimli kafa çok belirgin bir çıkıntı. Stopa (alın çıkıntısına sahip olmayan bir kafa) Gözler: Tüy rengi uyum içinde olmakla birlikte koyu amber renginde canlı ve ifade dolu

Kusurlar: Çıkıntılı rasgele yerleştirilmiş çok açık renkte gözler.

Kulaklar: Uzundan ziyade kısa hafif yuvarlak yukarıda tutulan hafif püsküllü ve dalgalı tüylerle kaplı bir kulak.

Kusurlar: Düşük tutulur pozisyonda oldukça geniş çok kıvırcık beyaz veya üzerinde beyaz leke olan kulak.

Önemli Kusur: Kulağın birinde beyaz leke.

Boyun: Orta uzunlukta omuzlara doğru iyi bir şekilde bağlanmış ince derili oldukça gevşek deri.

Kusurlar: Çok ince ya da çok kalın gıdılı bir boyun.

Göğüs: Derin ön ayak dirseklerine kadar uzanan ve geniş açılı bir kaburgaya sahip göğüs. Kusurlar: Çok dar yeterince derin olamayan kalın kenarlı göğüs.

Sırt: Kısa ve düz. Kusurlar: Uzun veya çukur sırt.

Bel: Kısa kalın ve etli. Kusurlar: Uzun zayıf dar ve sarkık bir bel.

Arka Kısımlar: İki kürek kemiğinin biraz aşağısında sırta doğru hafif eğimli kalça kemiklerinin noktaları sırt ile paralel.

Hareket: Canlı kolay ve enerjik. Avlanırken arzu edilen yürüyüş şekli dört nal hızlı geniş adımlar.

But (arka Kısım): Çok hafif eğimli Kusurlar: Çok dar ya da çok eğimli.

Göbek ve Alt Çizgi: Aşırıya kaçmayan normal bir eğim. Kusurlar: Çok aşırı sarkık veya çok içeri çekiklik.

Kuyruk: Vücutla doğru orantıda ya da düz tutulan bir kuyruk. Köpek eğer kuyruksuz değilse her zaman çok kısa yaklaşık 10 cm uzunluğunda kuyruğun sonunda bir tüy büklümü bulunur. Kusurlar: 10 cm’den uzun tüysüz ve aşağı doğru tutulan kuyruk.

Arka Bacaklar: Güçlü kaslı bacaklar. Arka ayak dirseği ve kalçalar aynı diaaa hatta. Uyluk kemiğine doğru kenarlı. Arka ayak dirsekleri çok eğik değil normal durumda. Kusurlar: Düz mafsallar tüy olmayış aşırı düz ya da aşırı köşeli.

Ön Taraf: Omuzlar hafif eğimli ve kaslı vücudun ekseniyle paralel.

Ön Bacaklar: Düz güçlü oldukça kaslı bilekleri biraz eğik. Dirsek vücuda yakın üst kısımlar kaslı ve kemikli. Ön ayaklar hafif dalgalı ve saçaklı. Kusurlar: Çok düz ya da çok eğimli bilekler tüy bulunmaması.

Ön Ayaklar: Sıkı ve zarif parmaklar arasında biraz tüy. Kusurlar: Çok büyük çok uzun çok yuvarlak dışa doğru eğimli yayvan ayaklar.

Arka Ayaklar: Sıkı kuvvetli ayaklar parmakların arasında biraz tüy. Fazladan tırnak yok. Kusurlar: Çok büyük çok uzun çok yuvarlak dışa doğru eğimli yayvan ayaklar.

Deri: İnce makul ölçüde gevşek. Kusurlar: Çok kalın ya da deride katlanmalar oluşturan çok gevşek bir deri.

Tüy Yapısı: Vücudun tüyü genelde düz ince ve hafif dalgalı. Kusurlar: İpeğimsi çok aşırı çok kısa yetersiz ya da çok fazla saçaklar.

Tüy Rengi: Açık sarı ve beyaz kahverengi ve beyaz siyah ve beyaz üç renk veya bunların herhangi bir karışımı. Önemli Kusur: Tek renklilik standarda uymayan tüy yapısı ve rengi.

Diğer Önemli Kusurlar: Verilen tüm standartlar açısından bu standartlara hiçbir uyum göstermeyen karakter özellikleri. Sinirli olması. Korkak ürkek çekingen olması ve dişlerinde eksiklikler olması.