Rezene Çayının Anne Sütüne Etkisi Var Mıdır?

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Rezene Çayının Anne Sütüne Etkisi Var Mıdır?

Rezene çayının anne sütüne etkisi var mıdır? Bitkisel çaylar içinde en meşhur çaylardan biri olan rezene çayının bir çok faydasının yanında anne sütüne de etkisi vardır.

Rezene çayının anne sütüne etkisi nedir? Aktarlarda bulunabilen rezene demlenerek çayı yapıldığında ve günde üç defa birer fincan içildiğinde anne sütünü artırıcı etkiye sahiptir. Birbardak kaynar su için bir kaşık rezene yeterlidir.

Ayrıca rezene çayının bir başka faydası da bebeklerde gaz giderici olmasıdır. Emziren annenin kullanması veya bebeğin mamasına bir miktar katılması durumunda bebekte gaz giderici etkisi vardır.

Rezene nasıl toplanır çayı nasıl yapılır.

Öncelikle rezene aktarlarla kolayca bulunabilir. Ancak siz kendiniz toplamak ve hazır hale getirmek istiyorsanız biraz bilgi verelim;

Rezene uzun boylu, çok yıllık ve otsu bir bitkidir. Daha çok ılıman bölgelerde bahçede yetiştirebilirsiniz. Yazın sarı çiçek açan rezenenin olgunlaştıktan sonra thumları kurur. Olgunlaşıp yarılan tohumları toplanarak güneş görmeyen kuru bir ortamda kurutulur.

Rezene çayı nasıl yapılır?


Kurutulan rezene tohumları bir miktar ezilir. Bir bardak suya bir kaşığı atılır ve 15 dakika kadar demlenerek günde üç bardak içilir. Rezene çayının anne sütüne etkisini bilinmektedir. Ayrıca rezene çayıbebeklerde gaz sancısına iyi gelir. Annenin kullanmasıyla sütüne geçerek bebeğe faydalı olabileceği gibi bebeğin mamasına bir miktar katılabilir.