Robert Morris Kimdir? Robert Morris Biyografisi

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Robert Morris - Robert Morris Kimdir - Robert Morris Resimleri - Robert Morris BiyografisiRobert Morris (9 Şubat 1931, Kansas City, Missouri), ABD'li heykeltıraş, kavramsal sanatçı ve yazar. Donald Judd ile beraber Minimalizm'in önde gelen teorisyenlerinden biri kabul edilir. Ayrıca, performans sanatı, arazi sanatı ve süreç sanatının gelişmesinde önemli katkılarda bulunmuştur.  • Bronz Kapı (2005). Robert Morris tarafından yapılan bu çalışma şu anda İtalya'nın Pistoia kentinin hastanesinin bahçesind yer almaktadır.
Morris, Kansas Üniversitesi, Kansas Sanat Enstitüsü ve Reed Koleji'nde eğitim gördü. 1950'lerde başladığı resim kariyerinin ilk döneminde Soyut Dışavurumculuk'tan, özellikle de Jackson Pollock'tan etkilendi. Kaliforniya'da yaşadığı sırada ise La Monte Young ve John Cage'in çalışmalarıyla tanıştı. Bu dönemd dans ve koreografi ile ilgilenmeye başladı. 1960 yılında New York'a taşındı. Bu şehirde boşluktaki insan vücudunu keşfetmeye yönelik performans gösterileri sergiledi. Aynı fikri, ilk minimalist heykeli Two Columns'ta (İki Sütun, 1961) da ve daha sonra L Beams'te de (1965) geliştirdi.

Gene New York'ta, sanatçı, Marcel Duchamp'ın çalışmalarıyla ilgilenmeye başladı ve bu çalışmalara göndermeler içeren eserler üretti. (Box with the Sound of its Own Making (1961) ve Fountain (1963) gibi) 1963'te New York'taki Green Gallery'de minimalist heykellerini sergiledi. 1964'te ise iki performans gösterisi düzenledi: Erwin Panofsky ile birlikte 21.3 ve Carolee Schneemann ile birlikte Site. Hunter Koleji'ne kaydolan Morris'in bu okuldaki tezi Brancusi üzerineydi. 1966'da Artforum'da "Heykel Üzerine Notlar"ını yayınladı. Ayrıca, New York'taki Yahudi Müzesi'nde iki L Beams sergiledi (1966).
1967'de Morris ilk arazi sanatı örneği olan Steam'i yarattı. 1960'ların sonunda ABD'de müze gösterileri düzenledi. Çalışmaları ve yazıları Clement Greenberg tarafından eleştiriliyordu. Çalışmaları daha geniş ölçekli olmaya başladıkça galeriler eserlerini sergilemek için yetmemeye başladı. 1971 yılında Tate Galeri için bir sergi düzenledi. Bir çok videoda ortak çalıştığı Lynda Benglis gibi Artforum'un reklamı için mazoşist pozlar verdi.[1] 1970'lerin sonlarında, Morris destekçilerini şaşırtarak daha figüratif çalışmalara yöneldi. Bu çalışmaların temaları çoğunlukla nükleer savaştı. 1990'larda bu çalışmalarına geri döndü ve eksik parçaları tamamladı. Morris, halen New York'ta yaşamaya ve çalışmaya devam etmektedir.

1974 yılında, Castelli Galerisi'ndeki gösterisi için sadomazoşik kıyafetlerle, göğüsleri açık olarak fotoğraf çektirip bu fotoğrafla bir poster hazırlattı. Eleştirmen Amelia Jones, bu posterin aşırı derecede erkeksiliği desteklediğini ve erkekliğin homofobiklikle eşdeğer gösterildiğini iddia etti.[2] Bu posterde Morris, sanatın gücünü fiziksel kuvvetle özellikle de şiddetle bir tutmuştu