Rooney

#1
Sponsorlu Bağlantılar


Amerikalı rock grubu Rooney; Robert Schwartzman, Louie Stephens, Taylor Locke, Ned Brower ve Matthew Winter’dan oluşuyor. Müzik piyasasında son 40 yılda hakim olan sound’ları harmanlayarak modern hale getirmek üzere yola çıkan grup, bu nedenle sıkça the Beatles ve Blur’un karışımı olarak nitelendiriliyor. 2000 yılında Teddy Briggs ve Matt Star tarafından Los Angeles’ta kurulan grup, bir süre sonra ikilinin yerine Ned ve Louie’nin geçmesiyle günümüzdeki kadrosuna kavuştu. O dönemde grup elemanları, ilk albüme giden yolda arkalarında 3 başarılı ep bıraktılar. Deli Meats (2000), Plug It In (2001) ve Mastedonia (2002) adlarını taşıyan bu ep’ler yeterli ilgiyi görmese de grubun Geffe Records’la anlaşmalarına ön ayak oldu.

2003’te ilk albümleri olan “Rooney”yi yayımlayan grup, The O.C. ve All My Children gibi televizyon yapımlarla albümlerinde yer alan birkaç şarkıyı duyurmayı başardılar. Ne var ki o sene albüm satışlarının genelinde bir düşüş yaşanmıştı. Bu nedenle de ticari bir başarı elde edemediler. 2004’te “Spit & Sweat” adını taşıyan bir dvd piyasaya süren grup, bu dvd’de röportajlara, canlı performanslara ve 3 video klibe yer verdi. Bunun hemen ardından yeni albüm için çalışmalara başladı. Tony Hoffner’in prodüktörlüğünde kayıtlarına başlanan albüm, grubun istediği sound’u tutturamamıştı. Grup, parçaların aranjesinden de memnun değildi. 2005 senesinde Howard Benson prodüktörlüğünde tekrar çalışmaya başlayan grup, eski parçaların demo versiyonlarını myspace’te dinleyenleriyle paylaştılar. Hatta bu şarkılardan birkaçını konserlerinde de çaldılar. Bu nedenle hayranların “The Lost Album”(kayıp albüm) olarak nitelendirdikleri albüm, Tony Hoffner prodüktörlüğünde kaydedilen özel demolara yapılan bir göndermedir.

Howard Benson ile birlikte tekrar kayda giren grup, bu sefer albümün yayımlanmasına çok yaklaştı. 2006 senesinde albümün mastering’i ve kapak tasarımı tamamlanmış ve hatta ilk single olarak seçilen “Tell Me”ye bir klip bile çekilmişti. Bu sefer albümden memnun kalmayan grubun kendisi değil, plak şirketi oldu. 2006’nın yazında Kelly Klarkson’la birlikte kısa süreli bir turneye çıkan Rooney, 2007’de plak şirketiyle birlikte menajerlik şirketini de değiştirerek yeni albüm için 3. kez stüdyoya girdi.

Bu kez John "Strawberry" Fields prodüktörlüğünde kaydedilen ve “Calling The Word” adını taşıyan yeni albümde, “Don't Come Around Again," "Paralyzed," and "Tell Me Soon" dışında eski kayıtlardan kalan şarkı kullanılmadı. Mart 2007’de "When Did Your Heart Go Missing?" single’ı ile albümün açılışını yapan grup, Haziran ayında albümü hayranlarına ulaştırdı. Billboard 100 listesine 42 numaran giriş yapan albümün, son 3 senede çoğu boşuna kaydedilen 50 şarkıya ve değiştirilen 3 prodüktöre değip değmediğinin takdiri de grubun hayranlarına kalmış oldu.


TURLER:Rock - Alternative​