Rüştiye Köyü İnegöl Bursa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Rüştiye Köyü İnegöl Bilgileri - Rüştiye Köyü Hakkında - Rüştiye Köyü Tanıtımı - Rüştiye Köyü Resimleri


İlçe: İNEGÖL - İl: BURSA

Köy Muhtarı: YENER KARADANMuhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:

02247271170

Cep Telefonu:

05373147673


Bursa
Bilgiler
Nüfus 96 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 16700
Alan Kodu 0224
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Bursa
İlçe İnegöl
Web Sitesi
Rüştiye, Bursa ilinin İnegöl ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Köyün kuruluşu 1864-1890 yıllarında Kafkas-Rus savaşından gelen Abhazlar'ın Aköy sülalesi tarafından kurulmuştur. Kültürünü aynı şekliyle muhafaza etmektedir.

Kültür

Kültür olarak Abhaz kültürü görülür. Bu kültürün en önemli özelliği insana olan saygıdır. Ve bu saygıdan dolayı çağdaş yaşama ayak uydurabilen aynı zamanda geleneklerini de aynı şekliyle muhafaza eden insanlar yetiştirmiştir. Yaşlılara saygı esastır. Bir toplantıda zenginlik, fakirlik, meslek, görev durumu, soy, cinsiyet hatta eğitim durumundan önce statüyü kişinin yaşı belirler. Oturma düzeni yaşa göre yapılır. Konuşma düzeni yaşa göre sıralanır. Yaşlı oturmadan, sofraya oturulmaz. O kalkmadan kalkılmaz. Ondan müsaade almadan cemiyet terk edilmez.

Yemekleri

Mısır unundan yapılan kaçamak da denilen "abısta", ekmek yerine yenir ve ekmekten daha çok sevilir. Cemiyetlerde ana yemek etli yemeklerdir. çerkes tavuğu, Abaza peyniri, kefir diye bilinen içeceğin aslı ve orijinali olan ve kaymaklı çiğ sütten yapılan çövür, kırmızı pul biber, ceviz, tuz ve başka baharatlarla karıştırılıp ezilerek yapılan Abaza tuzu, barbunyaya benzeyen bir çeşit renkli fasülye cinsi, haşlanarak ezildikten sonra çeşitli baharatlar ilave edilerek yapılan bir çeşit fasülye yemeği, ekşi ve yeşil erikler haşlanıp ezildikten sonra yoğurt ve baharatlar eklenerek yapılan erik sosu, kara lahana turşusunun ceviz içi ve soğuk kaçamak ezmesi ile halledilerek yapılan ahulçapa. Hamur işlerinden; açac, ahalija, ahampal ilk akla gelen Abaza yemeklerinden bazılarıdır.

Coğrafya

Köy, Bursa iline 64, İnegöl ilçesine 19 Km. uzaklıktadır. Bursa-Ankara karayolu üzerinde Mezit Boğazı da denen bir vadiye, Mezit Deresi kıyısına yerleşmiştir.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 96
1997 200

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamakta, taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. İki adet yol lokantası mevcuttur. Ayrıca hafta sonları İnegöllü piknikçilerin çok rağbet ettikleri akarsu kenarında piknik alanları vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz