Rusya Mars'a maymun gönderecek

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Rusya'nın yeni bir projeyle Mars'a maymun gönderme hazırlığı yaptığı kaydedildi.
Görev sırasında maymunla bir robotun ilgileneceği belirtilse de, kararın hayvan hakları grupları tarafından tepkiyle karşılanması ve tartışma yaratması bekleniyor.
Ruslar 1983'te maymunları yörüngeye yerleştirerek başırılı bir proje gerçekleştirmişti. 1983'te uzaya gönderilen Abrek ve Bion, yörüngede 5 gün geçirdikten sonra sağ salim Dünya'ya dönmüştü. 1987'de gönderilen Dryoma ise yörüngede iki hafta kalmıştı.
1980'lerde program için kullanılan maymunları sağlayan deneysel Patoloji ve Terapi Enstitüsü başkanı Zurab Mikvabia, "Uzaya dönme planlarımız var. Daha önce bu programın amacı kozmonotları Mars'a yollamaktı. Ama Mars'a uçuşun uzunluğu ve böylesine uzun bir yolculukta kozmik ışınlara karşı yeterli koruma salayabilecek materyale sahip olmadığımız göz önüne alındığında son dönemde tartışmalar insan yerine maymun göndermeye odaklandı" dedi.
Enstitü, halihazırda Rusya'nın Kozmonotik Akademi ile maymunların bir simulasyon Mars görevine hazırlanması için ön görüşmeler yürütüyor.
Bu yılın başında bir Mars görevininin simulasyonu için Rus-Avrupa ortak projesi Mars-500 kapsamında Moskova'da bir kapsülde altı gönüllü 120 gün geçirmişti.
Mars yolculuğunun uzunluğu konusunda fikirler çeşitli. Avrupa Uzay Ajansı, gidiş dönüş yolculuğunu 520 gün ya da yaklaşık bir buçuk yıl olarak hesaplıyor.
Eğer Rusya, Mars'a maymun gönderme işinin ciddi bir şekilde takipçisi olursa, Mikvabia'nın enstitüsünde Mars seyahati simulasyonu için oluşturulacak özel alanda maymunların uzun süre kapalı tutulacağı kaydediliyor.
ROBOT MAYMUNU BESLEYECEK

Enstitütü, Mars'a gidecek ilk maymuna onu beslemek ve hayvana bakmak amacıyla bir robotun eşlik edeceğini belirtiyor.
Mikvabia, "Robot maymunu besleyecek, etrafını temizleyecek. Görevimiz maymuna robotla işbirliği yapmasını öğretmek olacak" dedi.