Rusya'da yepyeni bir doğa harikası

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Rusya'da yepyeni bir doğa harikası


Kamçatka'daki Uzon Volkanı'nda 10 dakikada devri daim yapan bir gayzer bulundu. Bili insanlarına göre bu çok az rastlanan bir durum.
Rusya’nın uzak doğusunda bulunan Kamçatka yarımadasında bulunan Uzon Volkanı'nda yeni bir gayzer (kaynaç ve ya kaynar su fıskiyesi) oluştu. Rusya'nın tabiat harikalarından biri olan ve daha önce oluşan Dolniy Gayzeri'nden 14 kilometre uzaklıkta oluşan yeni gayzere henüz bir isim verilmedi.

Yeni gayzerden fışkıran kaynar su yaklaşık 5 metre yüksekliğe kadar çıkıp, tekrar fışkırdığı yere dökülüyor. Dönen bu su her 10 dakika da 1 yeniden kaynayıp bir kez daha fışkırıyor. Bilim insanları bu gayzerin diğerlerinden farkının fışkıran kaynar suyun hep devri daim yapması olduğunu ve bunun çok az rastlanan bir durum olduğunu belirtiyorlar.

Doğa bilimcileri bu tür nadir rastlanan doğa harikasını görmek için çok sayıda bilim adamı, öğrenci ve turistin Kamçatka'ya akın edeceğini söyledi.

Gayzerler genellikle volkanik bölgelerde görülen ve yer altından belli aralıklarla yüzeye çıkan sıcak su kaynakları olarak biliniyor. Gayzerler bazen sularını patlamaların etkisi ile bir fıskiye gibi 50 metre yüksekliğe kadar fışkırtabiliyor.