Saç Boyamanın Püf Noktaları Nelerdir?

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Saç Boyamanın Püf Noktaları Nelerdir

Saçlarında kalan hiçbir şekillendirici ürün seni düşündürmesin. Bunlar saç boyama sürecini etkilemez. Eğer boya yapmadan önce saçlarını yıkayacaksan, hassas formüllü bir ürün seç. Güçlü temizleyiciler saç derini tahriş edebilir. Bunun üstüne boyanın içindeki kimyasallar da eklenince kaşıntı ve yanma yaşarsın.

Saç boyamak sufle pişirmek gibidir. Eğer her adımına dikkat etmezsen sonunda her şey bir fiyaskoya dönüşebilir. Saçlarınızı halsizken boyamayın. Boya işi her zaman konsantrasyon ve zaman gerektirir. Kutunun kapağını parçalayıp açmadan evvel, bir kulak memenden diğer kulak memene ve boyun çizgine vazelin uygula ve boyanın tenini boyamasını önle. Daha sonra, saç uçlarını biraz su ile nemlendir. Saç uçların kurumuş ve zarar görmüşse, çok daha fazla renk emebilir. Biraz ekstra nemlendirme rengin eşit olarak emilmeye devam etmesini sağlar ve uçların aşırı koyu olmasını engeller.

Eğer saç renginiz çok koyuya kaçarsa..

Koyu saç boyasından mutfağındaki iki ürünle kurtulabilirsin. Bulaşıkları yıkadığının dörtte biri kadar bulaşık jeli ile saçlarını yıka ve rengin nasıl etkileyici şekilde açıldığım gör. Fakat çok etkili olan güçlü deterjanlar aynı zamanda saçların için zararlı olabilir. Bu yüzden yıkama sonrası iyi bir saç kreminden yardım almalısın.

Zeytinyağı da kesinlikle çok ise yarar çünkü hem nemlendirici özelliği vardır hem de hafiftir. Saçlarını yağ ile ıslat ve durulanmcaya kadar şampuanla. İşlem bittikten sonra daha açık bir renk elde ettiğini göreceksin.

Boyamaya başlayın!
Bir tarak yardımıyla saçlarını dört eşit parçaya ayır. Önce saclarını yarısı üstte yarısı altta kalacak şekilde bir kulağından diğer kulağına kadar ayır. Daha sonra bu iki parçayı da kendi aralarında ikiye ayırarak her dört parçayı ayrı ayrı tokalarla tuttur. Boyayı bir seferde tek bir parçaya uygula.

Boyayı eldivenlerin yardımıyla diplerden uçlara doğru uygula. Son saç teline kadar olabildiğince çabuk uyguladıktan sonra, hemen süreyi başlat. Çoğu renk 20 dakikalık bir sürede açığa çıkar. Boyama sonrası, üç gün saclarını sampuanlamayı unut. Bu boyama süresince açık halde bulunan kütiküllere kapanması için zaman verir ve boyanın moleküllerin içine hapsolmasını sağlar. Ve saçlarını yıkayacağın zaman suyun derecesine çok dikkat et. Sıcak su kütiküllerin genişleyip açılmasına, böylelikle bir miktar boyanın serbest kalmasına neden olabilir. Serin suyla durulama yapmak daha iyidir.

Boya felaketlerinin çözümü

Saçlarınız sarı yerine yeşile mi döndü?


Bir konserve domates suyu ile saçındaki garip rengi giderebilirsin. Saçlarını ıslat, domates suyunu her yanına sür ve 30 dakika öylece bıraktıktan sonra tamamen durula.

Turuncu rengi nasıl ılık bir tona çevirirsiniz?

Sıcaklığı hissedemiyor musun? “Öyleyse saçlarını istediğin renge daha yakın peroksit içermeyen (geçici ya da yarı kalıcı) bir boyayla yeniden boya. Yalnız bu kez, o turuncu renkten kurtulmak için daha soğuk ve soluk bir renk dene.

Saç rengini beğenmediyseniz..

Eğer yeni saç rengin kurtarılabilir bir renk değilse, bir şapkaya ihtiyacın olacak. Fakat bir saç boyası çıkarıcısı seni boyanın pişmanlığından kurtarabilir. Goldwell System Color Remover Hair/Sactan Boya Çıkarıcı 100 ML ile yapılan tedavi boya moleküllerini değiştirir. Böylelikle onları yıkanabilir hale getirir. Tekrar saçlarını boyamak için ise muhakkak profesyonel bir yardım al.