Sac hapi var! İsteyen kıvırcık saçlı olabilecek

#1
Sponsorlu Bağlantılar

Bilim adamları, düz ve kıvırcık saçlar arasındaki farklı çözdüklerini açıkladı. Böylece ilaçla kıcvırcık saçları düzleştirmek ya da tersini yapmak mümkün olacak.

İngiliz The Daily Telegraph gazetesine göre bu çözüm, düz saçı kıvırcık yapan ya da tersine sebep olan bir hap üretilmesinde kullanılabilir. Bilim adamları ayrıca, bu sayede saç dökülmelerinini de sona erdirebileceğini de söylüyor.
Paris'teki Clichy'de L'Oreal laboratuvarlarında yapılan araştırmada, saçın dsüz ya da kıvırcık olmasına neyin sebep olduğunun bulunması için saç yetiştirildi.

Kökten ayrışıyor

Saç soğanlarının dört milimetre derindeki köklerinin, kıvırcık saçlarda kanca şeklinde, Avrupalı ya da Asyalılardaki gibi düz saçlarda ise düz olduğu ortaya çıktı. Kafa derisinin dışına çıkan saç ise kökünün şeklini devam ettiriyor.

L'Oreal'in saç biyolojisi bölümü başkanı Bruno Bernard, "kıvırcık saç kökü, kıvırcık saça neden oluyor. Bu büyük bir aşama, çünkü çok uzun zamandır insanlar kıvırcık saçın neden kıvırcık olduğunu bilmiyordu" diyor.

Sıra ilaçta

Araştırmayı yapan ekip saç kökünü kıvırcık ya da düz yapan asıl etkeni bulamasa da, Bernard, artık hormon ya da ilaç kullanarak saç şeklini değiştirmenin mümkün olacağını söylüyor.

Bernard, "şimdi elimizde kıvırcık saçı düz ya da düz saçı kıvırcık yapamaya yetecek kadar bilgi var" diyor.