Saçaklı Köyü Bayramiç Çanakkale

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Bayramiç Saçaklı Köyü Bilgileri - Saçaklı Köyü Hakkında -Saçaklı Köyü Tanıtımı - Saçaklı Köyü ResimleriSaçaklı, Çanakkale Bayramiç ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: BAYRAMİÇ

İl:ÇANAKKALE

İle Uzaklığı:73 km

İlçeye Uzaklığı:15 km

Rakım:145 m

Nüfus:

2000:226
1997:183

Tarihi

Tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Geçmiş yıllarda daha kalabalık bir nüfusa sahipken yıllar içinde daha büyük yerleşim yerlerine yapılan göçlerle nüfus azalmıştır. Çevre köylerde olduğu gibi Saçaklı Köyü de Kurtuluş Savaşı sırasında cepheye asker ve yardım göndermiştir.

Kültür

Genel köy hayatının dışında köyde belirli zamanlada "hayır" adı verilen etkinlik gerçekleştirilir. Bu etkinlikte köyden biri yemekler yaptırır ve isteyen herkes gelip yemeklerden alabilir. Topluca sohbet edilerek yemek yenir. Düğünler yemek, kına gecesi ve balo olmak üzere 3 aşamada yapılır. Balo il veya ilçede yapılır. Yemekte menü; şehriyeli tavuk çorbası, keşkek, yoğurtlu biber kızartması, etli nohut, tavuklu şehriye pilavı, fıstıklı irmik helvası gibi geleneksel yemeklerden ve meyvelerden oluşur. Geleneksel bir diğer yemek ise kartalaçtır. Yufka ve tavukla yapılan bir tür tavuklu dürümdür. Fırında oğlak ve höşmerim de yapılan yemekler arasındadır.

Coğrafya

Çanakkale iline 73 km, Bayramiç ilçesine 15 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Zeytin tarımı ağırlıklı olarak yapılır. Bölgede zeytinyağı fabrikaları bulunur. Zeytinin yanında elma, kavun, karpuz, yer fıstığı, arpa, buğday, domates, biber, kiraz, erik, şeftali ve daha birçok ürünün tarımı yapılmaktadır. Küçükbaş hayvancılığı ve kümes hayvancılığı yapılır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: : ALİ ŞEN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0.286.7819283
Cep Telefonu: 0.542.6639771

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.731 sayılı Saçaklı Tarım Kredi Kooperatif müdürlüğü bulunmaktadır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz