Saççılar Köyü Merkez Bolu

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Bolu İli Köyleri - Saççılar Köyü Merkez - Saççılar Köyü Hakkında - Saççılar Köyü Tanıtımı - Saççılar Köyü ResimleriBolu

Bilgiler
Nüfus 104 [1] (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 14030
Alan Kodu 0374
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Bolu
İlçe Merkez
Saççılar, Bolu ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
Köyün adı eskı zamanlarda köy halkının yufka yapmak için kullanılan saç işiyle uğraştıkları içi köyün ismi saççılar olarak kalmıştır.Saç yapılan kuyular halen ormanların içinde olup zamanla kuyuların içi kapanmaya başlamıştır.

Kültür
Köyün uzun zamandan beri süregelen belirli gelenek ve adetleri vardır. Özellikle bayram namazı kılındıktan sonra cami önünde topluca bayramlaşma olur ve mezarlık ziyaretine gidilir. 1.gün yemek yapma ve ziyaretlerle geçer. köyümüz iki mahalleden oluştuğu için 2. günü bir mahallede 3. günü ise diğer mahallede ev ev bayram ziyareti yapılır. Aşure günü ve Regaib Kandili akşamlarında imece usulü yemek yapılır ve toplu şekilde köy camisinde yemek yenir.Köye has bir yemek çeşidi olmamakla beraber elbette Bolu merkez köylerinde bilinen bütün yemekler Saççılar Köyünde de yapılır.
Bolu merkezine 19 km uzaklıktadır. köyün mezarlık alanı içerisin tarihi meşe ağacı bulunmaktadır.Köy iki mahalleden oluşmaktadır.

İklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 104
1997 71

Ekonomi
Köyün ekonomisi ormancılık,patetes,buğday, arpa,mısır ve hayvancılık yapılmaktadır.köyde genelde yaşlı kesim ikamet etmektedir. gençler ise çeşitli işlerde şehir merkezinde çalışmaktadır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


2009 - Hüseyin YAMAN

2004 - Hüseyin YAMAN
1999 - Hüseyin YAMAN
1994 - Hüseyin YAMAN
1989 - Hüseyin YAMAN -
1984 - Zeki DEMİR -
Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.Olası yangınlara karşı köyün çeşitli yerlerinde yangın vanaları vardır.Köyün kanalizasyon şebekeside vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz