Saçları Süpürge Bedeni Sömürge Kitabı - İlknur Bektaş

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
İlknur Bektaş Saçları Süpürge Bedeni Sömürge kitap tanıtımı - kitap özeti


Kitabın Künyesi

Saçları Süpürge Bedeni Sömürge
(Kitapta Anlatılan Tüm Öyküler Gerçektir)
İlknur Bektaş
Bilge Karınca Yayınları / Edebiyat Dizisi
Türkçe
192 s. -- 1. Hamur-- Ciltsiz -- 14 x 20 cm
İstanbul, 2010, 1. Basım
ISBN : 9786055642181

Kitap Hakkında

Bu kitabı yazmaktaki amacım, kadına karşı dayatma ve baskıların gerçek olan birkaçını örnek vererek aslında tür ve çeşidinin binlere milyonlara vardığının altını çizmekti. Kadına karşı şiddet çemberi oldukça içerikli, şiddet; duygusal, fiziksel, maddi, psikolojik, zorlama, tehdit, gözdağı, tecrit etmek, aşağılamak, çocuklarından mahrum etmekle korkutmak ve cinsel baskı... Baskı ve tehdit; birşey yapmaya zorlamak için yaralama, bazen sevdikleri, ailesi ve çocukları gibi unsurları kullanarak gözdağı vermek; bazen kapı dışarı koymak, evi kırıp dökmek silah, kesici yaralayıcı aletlerle darp etmek... Ekonomik şiddet; kadına para vermemek, iş bulmasına engel olmak, parasına el koymak, kendisinden para istenmemesi için sorun çıkartmak vb.

Tecrit etmek; okuduğu kitap, hoşlandığı film, görüştüğü arkadaş. ailesi, sevdiği kim ne varsa onlardan alıkoymak (devamı sonsuz) bunu yaparken kıskandığını söyleyerek haklı olduğu baskısını kurar ve suçluluk duygusu sağlar, çünkü eğer kadınsan acıtacaklar...

"Kadınlarımızın anlatılmakla bitmeyecek dramlarının işlendiği; "Gerçek Yaşam Öyküleri" bir kitapta ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. İlknur Bektaş'ı bu cesur çalışmasından dolayı kutlarım. Devamı gelmeli. "
-Ergun Hiçyılmaz-Gazeteci-Yazar

"Bu kitapta İlknur Bektaş annelerimizi, eşlerimizi, kızkardeşlerimizi ve kızlarımızı anlatıyor. Bu kitap kadını, kederi ve değiştirmemiz gereken kaderleri anlatıyor."
-Melih Arat-Yazar
(Tanıtım Bülteninden)

Kitap Kapağı