Sadıklar Köyü Akseki Antalya

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Antalya Köyleri - Sadıklar Köyü - Sadıklar Hakkında - Sadıklar Köyü Tanıtımı - Sadıklar Resimleri


İlçe: AKSEKİ - İl: ANTALYA


Köy Muhtarı:


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:Demografik Bilgiler:

Nüfusu:


2000


129

1997


0

İle Uzaklığı:


140 km

İlçeye Uzaklığı:


26 km

Rakım:


1050 m


Tarihçe

bugün Geyran namı ile anılan geyran yaylasına yerleşmiş ve rivayete göre veba salgınından kaçarak köy bugünki yerine taşınmıştır. Koyun bugünkü adi sadiklardir ve ismini haci sadik aksekiden alir.
Kültür

Köy Müstesna sinanlar yetiştirmiştir. A.Ali Uçar dünya literatüründe tek olan köy tar,ihi ile ilgili eser neşretmiştir ve bu eserden özellikle alman türkologlar faydalanmaktadır. Bunun yanında köyden eski diyanet işleri başkanı hasan Hüsnü erdem, DP Antalya milletvekili Sadık Erdem, Konya İslami ilimler akademesi kurucusu Veli Ertan ve bunların yanında bir çok öğretmen ve kamu görevlisi çıkmıştır.
Coğrafya

Antalya iline 140 km, Akseki ilçesine 21 km uzaklıktadır. Toroslara sırtını yaslamış olan köyün çevresi tamamen dağlıktır. Devişdolu (Derviş yolu) olarak adlandırılan bölgede Kalıngür ormanı Muru olarak adlandırılan ve Karakaya olarak adlandırılan bölgede ormanlık vardır ayrıca Çoğran dağıda ormanlıktır. inilebilen değerleriyle (-209 m) Koyungöbedi mağarası ülkemizin en derin mağaralarından biridir. Bölge karstik yapı olması nedeniyle bir çok yeraltı mağarasına sahiptir.
İklim

Köyün iklimi, Nispi karasal iklim geçerlidir. Köyde karın yağmadığı kış düşünülemez özellikle yazın yüksek rakımı nedeniyle serinliğinden dolayı tercih edilmektedir.

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz