Sağırlar Köyü Ceyhan Adana

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
sağırlar köyü bilgileri - sağırlar köyü tanıtım - sağırlar köyü resimleriSağırlar, Adana ilinin Ceyhan ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Ceyhan'ın 13 km doğusunda, daha Ceyhan kasabası kurulmadan önce kurulmuş küçücük ve şirin bir köydür. Köyün adı geçmiş dedelerimizden Sağırın Oğlu diye nam salmış zaata izafeten Sağırlar diye isimlendirilmiştir. Atalarımız 1800lü yıllarda Hatay'ın Reyhanlı kasabasından Maraş'ın Andırın kasabasına yerleşmiş, Yaycıoğulları ve diğer eşrafla uzun bir zaman orada kalmışlardır.

Daha sonra 1900lü yılların başında Keşiş'in suyu Hemit'e ve Endel üzeri şu anda bulunduğu mevkiye yerleşmişlerdir. Doğusu Batısı ve Güneyinde çok eski yerleşim yeri bulunmaktadır.

Kışı ılık ve yağışlı,yazı da Güneyden esen rüzgarı ile gayet serindir. güzel kültürü, hoş gelenek ve görenekleri olan köyümüz meşhur ve leziz yemeklerinin başında ; yağlı bazlama, sıkma, saç ve sini börekleri, içli köfte, mantı,yüksük çorbası, sarma, dolma ve yöreye mahsus ekşili çorbası ve toga çorbası meşhurdur
Coğrafya

Adana iline 61 km, Ceyhan ilçesine 13 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 193
1997 177
Ekonomi

Tarım ve hayvancılığa dayalı ekonomisi vardır. Zeytin ağaçları çok güzeldir. tadına doyum olmayan nefis AKDAŞ ZEYTİNYAĞLARI ve çok erken yetişip piyasaya sürülen ince kabuklu, yalova incisi, bal küpü AKDAŞ ÜZÜMLERİ meşhurdur..
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Altyapı bilgileri

İlköğretim okulu var ama köyde ilköğretim taşımalı yapılmaktadır.. içma suyu köyün doğusunda bulunan KOCAKUYU diye ünlü yazın suyu soğuk, kışın sıcak akan pınardan, şebeke suyu olarak evlere verilmektedir. kanalizasyon şebekesi yok. PTT , sağlıkocağı, sağlık kabini yoktur. Camisi yeniden yapılmış olan köyümüzün ulaşım yolu asfalttır. elektirik ve sabit telefonu vardır.

kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz