Sağlıca Köyü Hakkında Bilgi Artova Tokat

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
sağlıca köyü bilgileri - sağlıca köyü tanıtım - sağlıca köyü resimleriSağlıca, Tokat ilinin Artova ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

köyün adı artova ilçesi ve köy arasında akmakta olan bir sudan gelmektedir.Eski yıllarda bu su çok ince aktığından köyün ismi ince anlamına gelen sar kelimesinden dolayı sar su yani ince su olarak anılmıştır.Daha sonraki yıllarda ise isim değişikliği yapılmış ve Sağlıca ismini almıştır.Bölge halkı arasında hala sarsu olarak söylenmektedir. köyümüzün arazisi çok tarıma el verişli bir köydür hayvancılıkla uğraşılır düz ovlara sahiptir köy çok güzel zengin liklere sahiptir
Kültür

Köyümüzde aşırı olarak tüketimi varolan bir yemek türü ve alışkanlıgı yoktur. Fakat yine de aşırıolmamakla beraber Madımak çok tüketilen yemeklerden biridir. Madımak İlkbahar da Doğa da kendiliginden yetişen boyu bir kaç cm. olan çok yıllık bir Bitkidir İlkbaharda toplanan Madımak Önce temizlenir, yıkanır ve güzelce kıyılır. Sonra bol Baharat ve Bulgur eklenerek pişirilir. İstege göre yogurtla sos yapılabilir. Köyün gelenek, görenek yemek tatlı türleri]:Madımak, karalahana sarması ,katmer ve gözleme.yaprak sarması,hingel,içli köfte,armut hoşafı,kısır köfte, düğ çorbası,nohot çrbası,haşıl, kurutma biber, kuşburnu pekmezi, sütlaç, avuz ve höşmerimdir.başlıca yemekleride tirit dir. düğ pilavı hedik çok yenen yemeklerden dir köy halkının en sevdiği yemeklerden ibikli çok yenen yemektürüdür kutüklü helle çorbası başlıca damak lezzetidir.
Coğrafya

Tokat iline 42 km, Artova ilçesine 4 km uzaklıktadır.Yakınındaki diğer köylerin (Kayaönü,Poyrazalan,Gürardıç,Ağamusa,Ahmetdanişmen t,devecikarkın,A.Karaçay,Bebekderesi) ilçe ve ile ulaşımı bu köy üzerinden yapıldığından merkezi bir özellik taşımaktadır.

Yeşillik ve orman bakımından oldukca zengindir.Güneyinde Çal dağı,kuzeyinde Deveci ve Yıldız dağlarının uzantısı bulunmaktadır.en önemli akarsuyu artova ilçesininde içme suyuna katkı sağlayan sarsu suyu (ince su)dur.

Köy ova üzerinde kuruluyken geçmiş yıllardaki deprem ve su taşması nedeniyle şuanki bulunduğu yere taşınmıştır.Düz araziye sahip olmasına rağmen suyun azlığından ve kuraklıktan dolayı verim oldukca düşüktür. eski zamanlarda da değişik uygarlıklar yaşamıştır.

Köyümüzde çal dağında 1 adet mağara bulunmuş olup mağaraya gerekli ilgi alaka gösterilmemiş, turizm açısından ekonomik değeri var olabilecek değer ilçemize ve köyümüze kazandırılmamıştır.

Köyümüzde yeterli yer altı suyu var olduğu DSİ mühendisleri tarafından ispatlandığı halde suyu gün yüzüne çıkarmak ve tarımsal anlamda faydalanmak adına hiçbi faaliyet yapılmamıştır.
http://www.facebook.com/home.php?ref...8846336&ref=ts
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.karadeniz iklimi özellikleri taşısada iç anadolu iklimi etkileride görülmektedir.yazları sıcak ve kurak kışları soğuk ve yağışlı geçmektedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 368
2000 317
1997 326
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.tarımda daha çok şekerpancarı,buğday,arpa fiğ,nohut ve mercimek yetiştirilmektedir.meyvecilik yeni yeni gelişme aşamasındadır.hayvancılıkta ise besicilik ön plandadır.geniş orman ve merasıyla hayvancılık açısından elverişlidir.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


2009 Sedat YILDIRIM 1. Aza Gazi BIYIK 2. Aza Akif AYTEN 3. Aza Kaya TÖRE
Başlık yazısı [değiştir]
Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yok ama sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopedi

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz