Sağlıksuyu Köyü Hakkında Bilgi Doğubeyazıt Ağrı

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Doğubeyazıt Sağlıksuyu Köyü - Sağlıksuyu Köyü Hakkında - Sağlıksuyu Köyü Tanıtımı - Sağlıksuyu Köyü Resimleri

İlçe: DOĞUBAYAZIT


İl: AĞRI


Demografik Bilgiler:

Nüfusu:

2000
490

1997
500


İle Uzaklığı:
119 km

İlçeye Uzaklığı:
22 km

Rakım:
1618 mTarihi

Köyun adı, köyde bulunan şifalı sudan gelmektir.tarihi ahmet ağanın oğlu kerem tarafında köy ermenilerde alındığını biliniyor kerem ermenilerin liderini öldurerek köye daha sonra ahmet ağanın diğer cocuklarının yardımıyla köy ermenilerden alınıyor ermenice adı vazgal dir.dönemin büyük merkezlerinden biridir.kralın kızının hastalıktan olmesinden sonra kralın kızı olan arzep in ismini almıştır. bu köy CELALİ kabilesinin sağ kolu olan KOTİ aşiretidir.

Kültür

Köyün gelenekleri köyde her sene yapılan duğunler ve yemekleri cok guzeldir özellikle keladoş şu cok güzeldir kültürü çok güzel bir köydur


Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - turgut konyar
1999 - ismail konyar
1994 - ismail konyar
1989 - ismail konyar
1984 -kerem konyar


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.