Şahinköy Köyü Hakkında Bilgi Hafik Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Sivas Şahinköy Köyü - Şahinköy Köyü Hakkında - Şahinköy Köyü Tanıtımı - Şahinköy Köyü Resimleri
İlçe: HAFİK

İl: SİVAS

Köy Muhtarı: HÜSEYİN KARACA

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0(346)887 1042

Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 - 55

İle Uzaklığı: 63 km

İlçeye Uzaklığı: 28 km

Rakım: 1540 m


Kültür

Çamşıh yöresine bağlı 8 köyden biridir..köy kimlik olarak aleviliğine sıkı şekilde bağlıdır.

Coğrafya

Sivas iline 216 km, Divriği ilçesine 50 km uzaklıktadır.Köyün kuzey dogusunda dikmeçay köyü,kuzey batısında ibrahim aga köyü,batısında ise çakıraga köyü ,güneyinde ise güneş köyü vardır.köy yüksek sayılacak bir ova üzerindedir güneyinde fatma ana dagı vardır.köy sivas merkeze uzak olması insanları ilçeye çekmektedir.


Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.köyde 3 adet traktör vardır.hayvancılkıta ön sırayı küçük baş hayvanlar alır koyun ve keçi.büyük baş hayvancılıkda az da olsa devam etmekredir.tarım olarak daha çok bugday ve arpa ekimi yanısıra yonca ekimide yapılır.yazın insaların bir kısmı salatalık domates ve sugan eker ve ihtiyacını karşılarlar.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Bu köyde tarihimize damga vurmuş birçok ozan dünyaya gelmiştir. Bunlar Mehmet Ali Karababa, Aşık Ali Metin ve Mahmut Erdal'dır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.