Şahinli Köyü Hakkında Bilgi Niksar Tokat

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Şahinli Köyü Niksar - Şahinli Köyü Hakkında - Şahinli Köyü Tanıtımı - Şahinli Köyü Resimleri

Tokat
Bilgiler
Nüfus 319 [1] (2000)
Nüfus Yoğunluğu 400/km²
Koordinatlar
Posta Kodu 60600
Alan Kodu 0356
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Tokat
İlçe Niksar

Şahinli, Tokat ilinin Niksar ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Şahinli Köyü Kuruluşu ve Kurucuları: Niksar Belediyesi vergi kayıtlarına göre Şahinli köyünün 14 mükellefi görülmektedir. Kayıtlar 1840 yılına aittir. Muhtar olarak Muhsin Ağa diğer hane sakinleri ise; Sığırtmaç Bekir, Çiftçi Derviş, Çiftçi Balıkoğlu Hasan, Çiftçi İmamoğlu İbrahim, Çiftçi Memiş, Çiftçi Gülalioğlu Abdullah, Hizmetkar Karamustafa, Çoban İlcioğlu Ahmet, Büyükbaşoğlu yetim Bekir, Ayrancıoğlu Yetim Mustafa, Sarıalioğlu Ali, Çoban Ahmet, Irgat Hacıalizade Hasan' dan oluşmaktadır. Bu kayıtlara göre en yüksek vergiyi 15876 kuruşla Çiftçi Derviş' in, en düşük vergiyi ise 550 kuruşla İlcioğlu Ahmet' in ödediği görülmektedir. 1840 yılına ait bu kayıtlara bakıldığında Şahinli Köyünün kesin olmayan kayıtlara göre 1800' lerin başında kurulduğu söylenebilir. Kurucuların çiftçilik ve hayvancılık amacıyla Niksar' ın Maduru ve Bengiler mahallelerinden geldiği ihtimali düşünülebilir. Çiftçilikten ziyade hayvancılığa elverişli olan yerleşim alanı yaklaşık 340 rakımlı olup kuruluş yıllarında bataklık ve çalılılardan oluşan bir bitki örtüsüne sahiptir. 1929 ve 1931 Niksar depremlerinde fevkalade zarar gördüğü bilinmektedir. Niksar ovasında yer alan köylerden Kelkit Çayına en yakın konumda olan Şahinli Köyü 1960' lı yıllara kadar ilkbahar aylarında eriyen kar sularının Kelkit çayını taşırması nedeniyle köy ve arazisi sular altında kalmış ve hayvancılık ile ziraatte büyük zararlara uğramıştır. 1965' li yıllardan itibaren kurutma kanallarının açılması Kelkit vadisinin ıslahı Niksar ovasındaki arazilerin tarıma elverişli hale gelmesini sağlamıştır. Bu yıllardan itibaren bütün Türkiye' de olduğu gibi şahinli köyündede modern ziraatin ilk adımları atılmıştır. Kelkit Çayının taşmasıyla bıraktığı alivyonların ziratteki olumlu izi halen görülmektedir. 1970' li yıllara kadar çayır ve çalılardan oluşan arazi traktörlerin ziraate girmesiyle büyük ölçüde tarıma açılmıştır. Bugün halkın tamamı hayvancılık ve ziraati beraber yürütmektedir. 1970 yılına kadar yurt içi ve yurt dışına göç vermeyen ender köylerdendir. 70' li yıllardan itiberen öğrenim gören gençler muhtelif illere memuriyet görevi için 1980' li yıllardan itibarende işçi olarak büyük şehirlere göç vermiştir.


15/04/1929 TARİH DOSYA :99A5 FON KODU :30.10.0.0 YER NO:117.818.25 TOKAT'IN ŞAHİNLİ KÖYÜNÜN SU BASKINI DOLAYISIYLA HALKININ HASYER MEVKİİNE TAŞINMASI... TARİH :15 / 04 / 1931 SAYI DOSYA : 99A22 FON KODU : 30.10.0 KELKİT IRMAĞININ TAŞMASIYLA NİKSAR'IN ODA MAHALLESİ İLE ŞAHİNLİ VE MAHMUDİYE KÖYLERİNİN ZARAR GÖRDÜĞÜ.. Kaynak : Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.Köy bir türk köyüdür ve sünni mezhebindendir.köydeki adetler niksarın diğer köyleri ile aynıdır.geleneksel türk örf ve adetleri uygulanır.
Coğrafya [değiştir]

Karadeniz Bölgesinde Orta Karadeniz Bölümü’nün iç kesiminde yer alan köy ;Niksar Ovasının ortasındadır. Tokat'a 50 Km,bağlı olduğu Niksar'a 6 km.uzaklıktadır. Niksar-Erbaa karayolu köyün ortasından geçmekte olup,her an ilçeye ulaşım mevcuttur.
Yüzölçümü 5 km2 olan Şahinli Köyü, 40° 35’ kuzey enlemi ile 36° 58’ doğu boylamı üzerinde bulunur. Deniz seviyesinden yüksekliği ortalama 310 m olup, batısında Mahmudiye Köyü, Güneyinde Yolkonak Beldesi, doğusunda Olca Salça Fabrikası ve Niksar Toptancı Hali, Kuzeyinde Kelkit Çayı ile çevrilmiştir.
* Niksar ovasının kuzeyinde Canik Dağları, güneyinde Dönek Dağı, köy ise ;bu iki dağ silsilesinin arasında kalan ovanın ortasında yer almaktadır. Karadeniz’e paralel uzanan Canik Dağları orman ve platolarla kaplıdır. Başçiftlik ilçesi ile Özalan kasabası arasında kalan plato üzerinde bulunan Cinahmet Yaylası, köye ait olup Niksar’ın en önemli yaylalarından birisidir.
* Köyün iklimi tipik Akdeniz iklimini andırmaktadır.Kışlar ılık ve yağışlı,yazlar sıcak geçer,yaz mevsiminde yer yer sağanak yağış geçişleri görülür.Yağışların bol olduğu mevsimler sonbahar ve ilkbahardır.İklim, turunçgiller hariç her türlü meyve ve sebzenin yetiştirilmesine uygundur.

* Akarsu bakımından oldukça şanslı olan köyün topraklarını 500 m.yakınından geçen Kelkit Çayı sular. Kelkit Çayının suladığı Şahinli köyü, yine aynı çayın taşıdığı alüvyonlarla kaplı verimli toprak yapısına sahip, Niksar’ın önemli bir köyüdür.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 319
1997 421
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarıma dayanır.toprakları çok verimli olup kelkit nehrinin hemen yanında kurulu bir köydür.niksara 5 dakika uzaklıktadır.suyu boldur.bu arazilerde genellikle sebze yetişdirilmekte olup yılda iki kez ürün alınmaktadır.şahinli köyü niksarın en verimli arazilerine sahip olan köyler arasındadır.ayrıca seracılıkta yapılmaktadır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Fahri Sivri
2004 - Fahri Sivri
1999 - Kadir ERDOĞAN
1994 - Nasır SEÇKİN
1989 - Remzi SEÇKİN (Merhum)
1984 - Zeki SEÇKİN

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık Ocağı yok, ancak Sağlık Evi mevcuttur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz