Şahinyurdu Köyü Gemlik Bursa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Şahinyurdu Köyü Gemlik Bilgileri - Şahinyurdu Köyü Hakkında - Şahinyurdu Köyü Tanıtımı - Şahinyurdu Köyü Resimleriİlçe: GEMLİK - İl: BURSA

Köy Muhtarı: HÜSEYİN MERİÇ


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
5133605-5131430

Cep Telefonu:
0535 381 98 62

Bursa
Bilgiler
Nüfus 508 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 16600
Alan Kodu 0224
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Bursa
İlçe Gemlik
Web Sitesi
Şahinyurdu, Bursa ilinin Gemlik ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Şahinyurdu köyü (diger adıyla yukarı benli köyü) 1924 yılında kurulmutur. Köy halkı kurtuluş savaşı öncesi Bulgaristan ve Yunanistan'dan göç etmiştir. Eski bir Ermeni köyü olan Şahinyurdu sakinleri, zeytin ve hayvancılıkla uğraşmaktadır.

Köyde tarihi eserler bulunmaktadır. Köyün havası ve suyu temiz, doğası görülmeye değerdir.

Kültür

Şahinyurdu köyünün sakinleri hoşgörülü ve saygılıdır. Köyün geleneksel adetlerinin başında, atalarından kalan bayramlar gelir. Bayramlar büyük şenliklerle kutlanır, coşkü ve birlik içinde geçer. Köy düğünleri görkemli olur. Gelin almalarda öncelikle gençlere bahşiş verilir. Gençler, gelin uğurlamasını çalgıcılar eşliğinde oynayarak yaparlar. Düğünlerde Mevlut yemeği verilir.

Köyün tarihten gelen kılık kıyafeti değişmemiş tamamen özünü korumaktadır. Tarihi çınar ağacının bulunduğu yemyeşil bir ortamda kutlanan bayram şenlikleri apayrı bir güzellik sergilemektedir. Köy halkı tamamen Pomak olup sade bir yaşam sürer. Her ne kadar şehirleşme olsa da köyün insanı birbirinin elini bırakmamıştır.

Köyün güzel piknik yerleri vardır. Yeşillikler arasında güzel piknik yerleriyle, kendine özgü has diliyle misafirperverliğiyle rahatlatıcı bir ortama sahiptir. Gezilecek ve görülecek yerler arasında, Gemlik bölgesinde 2. sıradadır.

Genelde Ağustos ayında, Şahintepe Mevkiinde tırmanma yarışları ve her sene 6 Mayıs’ta Hıdrellez kutlamaları yapılır. Tarihi değerlerini kaybetmemiş bir köy olup gelenek ve görenekleri aynen devam etmektedir.

Coğrafya

Bursa iline 43 km, Gemlik ilçesine 13 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 600
2000 508
1997 495

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


2004 - Hüseyin Meriç
1999 - Hüseyin Meriç
1994 - Nurettin Ağıl
1989 - Cemal Seldar
1984 - Cemal Seldar

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamakta, taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde ayrıca 2 adet market 3 adet kahvahane 1 adet ise kasap bulunmaktadır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz