Şahnalı Köyü Merkez Aydın

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Şahnalı Köyü Bilgileri - Şahnalı Köyü Hakkında - Şahnalı Köyü Tanıtımı - Şahnalı Köyü ResimleriŞahnalı ,Aydın Merkez ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: MERKEZ

İl:AYDIN

İle Uzaklığı:23 km

İlçeye Uzaklığı:23 km

Rakım: m

Nüfus:

2000:812
1997:889

Tarihi

Köyün kuruluşundan önce daha eski tarihlerde şu anki mezarlığın altında deprem ya da başka doğal afetlerden dolayı toprak altında kalmış bir yerleşim merkezinin bulunduğu söylenir. Hatta bu yerleşim merkezinden kaldığı söylernen ve halen aktif haldeki bir su kaynağı mevcuttur. Daha sonra Şahinali isimli göçebe yaşayan bir şahsın köye yerleşmesi ve bu şahsın, su ihtiyacını karşılamak için altın kabzaılı silahını satmak suretiyle, şimdiki sağlık ocağının bulunduğu yerde bir su kuyusu açmasıyla köyün kuruluşu gerçekleşmiştir. Ancak hangi tarihte kurulduğu yönünde kesin bir kayıt bulunmamaktadır.

gelenek ve görenekleri yoresel halk oyunları Geleneksel akdeniz mutfağı hakimdir. Posalı yavru kavurması yöreye ait en güzel yemeklerdendir

Coğrafya

Aydın merkezine 18 km uzaklıktadır. Büyük menderes nehri kenarındadır daha sonrakı yıllarda buyuk cabalarla bahce arası yolu asvalt yapılarak büyük hızmetlerle güzelleştirilmiştir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım, hayvancılığa, zeytin ,meyve ve zebzeye kömür madenenine daha onceden ŞANALIbıberı ile ihracata açık bir köydür.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: Bilgi yok.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon-internet vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz